Νέκρωμα πληκτρολογίου και ποντικιού....

kostasp | Τρί, 02/03/2009 - 20:45 | 1' | 87

Έχω πρόβλημα με το ασύρματο usb σετ πληκτρολογίου-ποντικιού και μετά από κάποια ώρας χρήσης μου "νεκρώνει".......Το θέμα βρίσκεται εδώ http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=16&t=3195 .....Άν έχετε την διάθεση ρίξτε μια ματιά...Δεν έχω βγάλει άκρη ακόμη...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 3 (ψήφοι: 2)

Σχόλια

πατωντας ctrl+alt+F1 ή F2.. κτλ αυτοματος βρισκεσαι σε κονσολα, και λογικα θα σου ζηταει να κανεις login.

αυτο που σκεφτομαι τωρα ειναι οτι εμεις προσδιοριζουμε το προβλημα σου στο πλητρολογιο και το ποντικι, επειδη "φαινεται" να μην ακουν τπτ. Μηπως το συστημα σου κρασαρει γενικα και ειναι λογικο να παγωνουν ολα. Η μηπως κρασαρει ο χserver?

Ιδεες δινω! και εμενα οταν κρασαρει το συστημα ολα παγωμενα ειναι ουτε mouse ουτε keyboard εχω.

αν σου ξανασυμβει δοκιμασε να κανεις reboot
πατωντας alt+sysrq+s+u+b

εκει θα καταλαβεις αν ακουει το πληκτρολογιο η οχι,
μηπως τελικα δεν φταει το keyborad η το ποντικι αλλα κατι crashαρει το συστημα σου

marios]πατωντας ctrl+alt+F1 ή F2.. κτλ αυτοματος βρισκεσαι σε κονσολα, και λογικα θα σου ζηταει να κανεις login.

αυτο που σκεφτομαι τωρα ειναι οτι εμεις προσδιοριζουμε το προβλημα σου στο πλητρολογιο και το ποντικι, επειδη "φαινεται" να μην ακουν τπτ. Μηπως το συστημα σου κρασαρει γενικα και ειναι λογικο να παγωνουν ολα. Η μηπως κρασαρει ο χserver?

Ιδεες δινω! και εμενα οταν κρασαρει το συστημα ολα παγωμενα ειναι ουτε mouse ουτε keyboard εχω.

αν σου ξανασυμβει δοκιμασε να κανεις reboot
πατωντας alt+sysrq+s+u+b

εκει θα καταλαβεις αν ακουει το πληκτρολογιο η οχι,
μηπως τελικα δεν φταει το keyborad η το ποντικι αλλα κατι crashαρει το συστημα σου

Τι να σου πω..............εκτός από την περίπτωση με το πληκτρολόγιο και το ποντίκι και που και που κάνα κρασάρισμα του firefox δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο.....

Σε αυτό εδώ που αναφέρεσαι "αν σου ξανασυμβει δοκιμασε να κανεις reboot
πατωντας alt+sysrq+s+u+b" λογικά εννοείς να το δοκιμάσω όταν θα είμαι μέσα σε κονσόλα?Κι αν ναι τι εννοείς +sysrq+s+u+b?Να πληκτρολογήσω αυτά τα ψηφία με κρατημένο το + ?

οχι δεν εχει σημασια που θα εισαι οταν πατησεις αυτο τον συνδυασμο στο πληκ. Δεν τα γραφεις σε κονσολα απλα πατας συνδυασμο πληκτρων την οποια ακουει ο πυρηνας του linux και κανεις κατα καποιο τροπο ενα ασφαλες hard reset.

το + σημαινει οτι μαζι με αυτο το πληκτρο πατας και καποιο αλλο ταυτοχρονα

εχεις ταυτοχρονα πατημενα το alt και το sysrq(alt+sysrq)
και πατας s
πατας u
πατας b

δεν εχει σημασια αν αφου πατησεις ας πουμε το s το αφησεις πριν πατησεις το u ,αρκει να πατηθει το καθε πληκτρο και σαφως να εχεις πατημενα κατα την ολη διαδικασια
το alt και sysrq. Ελπιζω να μην τα ειπα πολθ μπερδεμενα!!!!

marios]οχι δεν εχει σημασια που θα εισαι οταν πατησεις αυτο τον συνδυασμο στο πληκ. Δεν τα γραφεις σε κονσολα απλα πατας συνδυασμο πληκτρων την οποια ακουει ο πυρηνας του linux και κανεις κατα καποιο τροπο ενα ασφαλες hard reset.

το + σημαινει οτι μαζι με αυτο το πληκτρο πατας και καποιο αλλο ταυτοχρονα

εχεις ταυτοχρονα πατημενα το alt και το sysrq(alt+sysrq)
και πατας s
πατας u
πατας b

δεν εχει σημασια αν αφου πατησεις ας πουμε το s το αφησεις πριν πατησεις το u ,αρκει να πατηθει το καθε πληκτρο και σαφως να εχεις πατημενα κατα την ολη διαδικασια
το alt και sysrq. Ελπιζω να μην τα ειπα πολθ μπερδεμενα!!!!

Όλα ωραία και καλά.......αλλά αυτό που μου φαινόταν περίεργο και πριν και τώρα είναι έχουμε πλήκτρο
sysrq ????

Μου είχες γράψει πριν sysrq αντί για prtscn γιαυτό απόρησα.....Οπότε αντί να περιμένω σε κονσόλα με τις ώρες.....δοκιμάζω τον παραπάνω συνδυασμό πλήκτρων μέσα από γραφικό περιβάλλον όταν μου το παρουσιάσει σαν πρώτη κίνηση....?Και βλέπουμε?

Προσπαθώ να δοκιμάσω τον παραπάνω συνδυασμό πλήκτρων πριν μου παρουσιάσει το πρόβλημα για να είμαι σίγουρος ότι δουλεύει αλλά δεν πετυχαίνει.......από μία αναζήτηση που έκανα ίσως να μην είναι ενεργοποιημένο το Magic SysRq key....Υπάρχει τέτοια περίπτωση κι αν ναι πως το ενεργοποιώ??

αν εισαι σε ubuntu λογικα ειναι ενεργοποιημενο αλλα για σιγουρια σενα τερματικο δωσε
"cat /proc/sys/kernel/sysrq"

αν το αποτελεσμα ειναι 1 τοτε ειναι ενεργο και μαλλον κατι λαθος πατας.

Για ενεργοποιηση

"sudo echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrq"

δες εδω(απλο ειναι) http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=617349

marios]αν εισαι σε ubuntu λογικα ειναι ενεργοποιημενο αλλα για σιγουρια σενα τερματικο δωσε
"cat /proc/sys/kernel/sysrq"

αν το αποτελεσμα ειναι 1 τοτε ειναι ενεργο και μαλλον κατι λαθος πατας.

Για ενεργοποιηση

"sudo echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrq"

δες εδω(απλο ειναι) http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=617349

Ενεργοποιημένο είναι.........άρα κάτι δεν κάνω καλά.......

Κλασσική περίπτωση βλάβης..................!Με το FLock ενεργοποιημένο πατάω alt και prtscn ταυτόχρονα μαζί και δεν προλαβαίνω να πατήσω τα επόμενα γράμματα και γίνεται ένας χαμός από τα screenshots.....

Παίζει ρόλο αν είναι δεξί ή αριστερό ALT?Αν και έχω δοκιμάσει και με τα δύο....

Δεν νομιζω να παιζει ρολο και δεν ξερω (γιατι παντα το αριστερο alt χρησιμοποιω) και για να σου πω θα πρεπει να κανω reboot τωρα.....το σιγουρο ειναι ομως οτι μεχρι να κανεις το συστημα σου να δουλεψει θα εχεις μαθει το linux.....καλα.
Μονο μεσα απο τετοιου ειδους προβληματα μπαινεις στο πετσι του λειτουργικου, οποτε μην μασας γενικα, για καλο ειναι(οσο παραξενο και αν ακουγεται).

Τα καταννοώ απόλυτα αυτά που λες και με βρίσκεις σύμφωνο....Αλλά γιατί δεν μου δουλεύει ο συνδυασμός των πλήκτρων ώστε να είμαι έτοιμος όταν μου το παρουσιάσει?

Δέξου και τα συγχαρητήρια μου για τις γνώσεις που διαθέτεις και προσφέρεις στο forum ακόμα καλά-καλά δεν έκανες την εγγραφή σου...και πιστεύω θα ακούσεις καλά λόγια και από υπόλοιπους...

μπες σε τερματικο ctrl+alt+F1(για να μην εχεις τα printscreen να σε τρελενουν) αν δεν γινει και ετσι μπορει να μην υποστηριζεται απο το πληκτρολογιο δεν ξερω.

και δοκιμασε πατωντας τις τριαδες πληκτρων μια μια

alt+sysrq+s
alt+sysrq+u
alt+sysrq+b

υπενθυμιζω οτι αυτα ειναι για περιπτωση αναγκης αφου εχει κολησει το μηχανημα και πριν φθασεις στο ρεσετ. και ισως βοηθησει στο προβλημα σου με το παγωμα(αν δηλαδη δουλευει το πληκτρολογιο)

Εχε στο νου σου οτι το γραφικο περιβαλλον κανει restart-reset με ctrl+alt+backspace
δοκιμασε και αυτο αν συμβει το προβλημα(αν δουλευει τοτε ισως ειναι προβλημα του Χ)

marios]μπες σε τερματικο ctrl+alt+F1(για να μην εχεις τα printscreen να σε τρελενουν) αν δεν γινει και ετσι μπορει να μην υποστηριζεται απο το πληκτρολογιο δεν ξερω.

και δοκιμασε πατωντας τις τριαδες πληκτρων μια μια

alt+sysrq+s
alt+sysrq+u
alt+sysrq+b

υπενθυμιζω οτι αυτα ειναι για περιπτωση αναγκης αφου εχει κολησει το μηχανημα και πριν φθασεις στο ρεσετ. και ισως βοηθησει στο προβλημα σου με το παγωμα(αν δηλαδη δουλευει το πληκτρολογιο)

Εχε στο νου σου οτι το γραφικο περιβαλλον κανει restart-reset με ctrl+alt+backspace
δοκιμασε και αυτο αν συμβει το προβλημα(αν δουλευει τοτε ισως ειναι προβλημα του Χ)

Άντε να κάνω και μία προσπάθεια σε τερματικό πάλι....αν και προτιμώ το γραφικό για να μπορώ να κάνω καμιά δουλειά μέχρι να μου το παρουσιάσει...

Για το ctrl+alt+backspace που ανέφερες το γνώριζα ήδη και το έχω δοκιμάσει και δουλεύει....

Οταν λες οτι το ctrl+alt+backspace δουλευει, εννοεις οταν ο υπολογιστης ειναι οκ ή οταν παγωνουν ολα? το θεμα ειναι να δουλευει ο συνδυασμος οταν παγωνουν ολα

marios]Οταν λες οτι το ctrl+alt+backspace δουλευει, εννοεις οταν ο υπολογιστης ειναι οκ ή οταν παγωνουν ολα? το θεμα ειναι να δουλευει ο συνδυασμος οταν παγωνουν ολα

Όταν παγώνουν όλα δεν ξέρω......δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι ιδιαίτερο ο Xserver για να σου πω αν και μερικές φορές όταν έχω πολλές ανοιχτές καρτέλες στον firefox τραβάει ζόρι....Εννοούσα δηλαδή ότι σαν συνδυασμός πλήκτρων δουλεύει σωστά και επανεκκινεί τον  Xserver....Δοκίμασα όλες τις εντολές και δουλεύεουν μια χαρά σε κονσόλα....

Aπό αυτά που διάβασα εδώ και στο άλλο φόρουμ παρατήρησα ότι όταν σου νεκρώνει το ποντίκι και το πληκτρολόγιο και κάνουν τσαφ και τα ηχεία είναι σχεδόν πάντα η φάση που χρησιμοποιείς κάποιους players. Επειδή όμως αυτό το θέμα το αναφέρεις περιστασιακά και δεν είμαι σίγουρη για αυτό, μήπως θυμάσαι να μας πεις εδώ ποια προγράμματα χρησιμοποιείς κάθε φορά που κολλάει το σύστημα; Σου κολλάει όταν χρησιμοποιείς players ή όταν παίζει κάποιο βιντεάκι στον browser;; ( είδα που λες ότι σου κολλάει και ο firefox. )
Και θα σου πω τώρα τι σκέφτομαι για αυτό.
Ότι δεν κολλάει το πληκτρολόγιο και το ποντίκι αλλά ότι σου κολλάει το γραφικό περιβάλλον είτε γιατί παραφορτώνεται η κάρτα γραφικών και δεν σου φτάνει η μνήμη και η επεξεργαστική ισχύς του υπολογιστή λόγο κάποιας άλλης δουλειάς που κάνει εκείνη την ώρα ο υπολογιστής. ( οπότε παγώνει το σύμπαν).

Κάθε φορά που σου κολλάει σε πόση ώρα το κλείνεις το μηχάνημα; Έχω μείνει με την εντύπωση ότι πας να του κάνεις force shutdown στα καπάκια.

Το έχεις αφήσει ποτέ να μείνει έτσι κολλημένο να δεις σε πόση ώρα θα ξεκολλήσει;

Επίσης λές ότι σου κολλάει μετά από κάποιες ώρες που το χρησιμοποιείς.
Υπάρχουν διάφορα services σαν αυτό που τσεκάρει τις λειτουργίες του gnome που έχουν το κακό συνήθειο να παίρνουν μπροστά μετά από κάποιες ώρες, και ανάλογα με τον χρόνο που έχεις ανοιχτό τον υπολογιστή σου. Όταν κάνει αυτά τα checks του συστήματος το έχω παρατηρήσει και εγώ ότι ο υπολογιστής καμιά φορά κολλάει γιατί απασχολείται η μνήμη του και η cpu του με αυτό το πράγμα. Παίζει λοιπόν στις περιπτώσεις που σου κόλλησε το σύστημα να έχει βάλει μπροστά ο υπολογιστής δικά του services.

Κάνε λοιπόν το εξής. Την επόμενη φορά που θα σου κολλήσει μην βιαστείς να το κλείσεις αλλά άστο και περίμενε να δεις αν θα ξεκολλήσει σε λίγη ώρα.

Επίσης άνοιξε το system monitor και έχε το συνέχεια ανοιχτό για να δεις αν την ώρα εκείνη που θα κολλήσει τρέχει κάποια συγκεκριμένα services και τι κατανάλωση κάνουν αυτά στους πόρους του συστήματος. Σκέφτομαι αυτή την περίπτωση γιατί από ότι είδες δεν σου βγάζει κάποιο error ώστε να φαίνεται ότι πρόκειται για kernel panic ή κάτι τέτοιο, χώρια που συνήθως τα kernel panics τα βγάζει ένα σύστημα κατά το μπουτάρισμα ή όταν ανοίγεις και κλείνεις τον υπολογιστή. Όχι όταν έχει φορτώσει τον πυρήνα και δουλεύει.

Αστο λοιπόν ανοιχτό μόλις κολλήσει και περίμενε να δεις πόση ώρα θα του πάρει, αν του πάρει κάποια ώρα, να ξεκολλήσει. Αν το δεις και δεν αλλάζει τροπάρι μετά από κανένα δεκάλεπτο τότε παίζει να είναι άλλο το πρόβλημα..
Δοκίμασε το πάντως και αυτό που σου λέω. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Γεια σου marlene ποδηλάτρια με τα αναλυτικά σου post και την καλή σου διάθεση να βοηθάς τους συμφορουμίτες σου......

1)Έτσι νόμιζα κι εγώ ότι έφταιγαν οι players αλλά μου το έχει παρουσιάσει και χωρίς να τους έχω ανοιχτούς....Το έχω ποστάρει αυτό.....αν θυμάμαι καλά το έχω ποστάρει στο ubuntu.gr.....

2)Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ συνήθως όταν μου το παρουσιάζει είναι deluge,amsn,pidgin,firexox,skype (Totem το βάζω σε παρένθεση γιατί έχω δοκιμάσει και χωρίς αυτόν όπως σου ανέφερα παραπάνω...) κυρίως αυτά.....Άσχετα από τις οποιοδήποτε διεργασίες μπορεί να τρέχουν στο backround και δεν τις αντιλαμβάνομαι άμεσα αν δεν "επισκεφτώ" την παρακολούθηση συστήματος......

3)Σχετικά με τον Firefox που λες δεν έχει τύχει να παρακολουθώ κάποιο βιντεάκι εκείνη την στιγμή που το παρουσιάζει παρά μόνο πολύ πριν το παρουσιάσει.......Γενικά ο firefox "σέρνεται" όταν έχω ανοίξει αρκετούτσικα tabs όπως έχω αναφέρει ξανά σε post μου εδώ και πρέπει να έχει να κάνει με την κακή διαχείριση μνήμης που κάνει μάλλον,και γενικά μου παρουσιάζει αψυχολόγητα κρασαρίσματα.....Αυτό το έχω ποστάρει στο ubuntu.gr........

4)H μνήμη της κάρτας γραφικών που έχω είναι 256MB και είναι η Nvidia GeForce 6200 TurboCache,από μνήμη RAM αναβάθμισα πρόσφατα από 1GB σε 2GB και από επεξεργαστή  έχω τον IntelP4 3.2GHZ ο οποίος βλέπω ότι "βαράει κόφτες" όταν είναι αρκετά tabs ανοιχτά στον firefox...Force down κάνω,αλλά όχι την στιγμή που μου το παρουσιάζει αποκλειστικά!Έχει τύχει πολλές φορές να μου το παρουσιάσει το βράδυ και να του κάνω force down το πρωί(μετά από πολλές ώρες δηλαδή...)γιατι δεν υπήρχε περίπτωση να "ξεπαγώσει" από μόνο του......

5)Δεν το ξέρω για τα services που ανέφερες.......

6)Σου ανέφερα ήδη παραπάνω ότι δεν ξεκολλάει καθόλου ακόμα και μετά από πολλές-πολλές ώρες που το πρωτοπαρουσιάζει.....Χαρακτηριστικό είναι επίσης ότι αν έτρεχα κάποια βίντεο με τον Totem πχ εκείνη την στιγμή σταματάει ο ήχος του βίντεο....τώρα τα ηχεία αν θυμάμαι συνεχίζουν να έχουν ήχο.....Ακόμα να συμπληρώσω ότι έχω δοκιμάσει όλες τις περιπτώσεις με τα magic keys που αναφέρει παραπάνω ο marios και δεν μου έχει δουλέψει κανένας από αυτούς σε γραφικό περιβάλλον.....Σε κονσόλα δουλεύουν όλοι......Σε γραφικό μου δουλεύει κυρίως ο συνδυασμός ctrl+alt+backspace.....Τον οποίο και περιμένω να δοκιμάσω όταν μου παγώσει το σύστημα πάλι......Από εχτές το βράδυ εώς σήμερα το μεσημέρι το σύστημα μου ήταν σε κατάσταση αδράνειας αλλά δεν έτυχε να μου το παρουσιάσει για να δω αν θα καταφέρω να "ρίξω" το γραφικό περιβάλλον με ctrl+alt+backspace.........

7)Σαν αυτό που προτείνεις με τα services δοκίμασα τα αντίστοιχο με τους αισθητήρες των screenlets για RAM και CPU.....και τα είχα καρφιτσωμένα πάντα στην κορυφή των ενεργών παραθύρων και την στιγμή που μου το παρουσίασε τα επίπεδα χρήσης της μνήμης RAM ήταν τα ίδια με πριν όπως και της CPU.....Αν και η CPU ήταν ζορισμένη λόγω των πολλών ανοιχτών tabs στον firefox.....Παρατηρώ ότι τώρα που έχω λιγότερα ανοιχτά tabs στον firefox και με τον Totem να τρέχει.....δουλεύει σε χαμηλά επίπεδα η CPU.....Να είναι αυτό η αιτία του "κακού" μήπως????Και τέλος αυτό που μου προτείνεις να κάνω με την παρακολούθηση συστήματος δεν ξέρω αν θα το κατορθώσω γιατί εκείνη την στιγμή δεν έχω ποντίκι να κάνω την δουλεία μου ή μπορεί να μην έχω την παρακολούθηση συστήματος πάνω από τα υπόλοιπα παράθυρα.......

ΥΓ (off topic):Διάβασα το σχετικό post που έχει να κάνει με το πως ήρθες σε επαφή με το Linux...χεχε......!

Μου το ξαναπαρουσίασε μετά από μία ώρα χρήσης!!!!!..................Και ακούστηκε κι εκείνο το μακρόσυρτο "τσάφ" στα ηχεία.....Αυτή την φορά έβαλα το πληκτρολόγιο της microsoft.Ο επεξεργαστής δεν είχε ιδιαίτερο φόρτο εκείνη την στιγμή.Δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς πλήκτρων και δεν δούλεψε κανένας!Το άφησα για ώρες έτσι και ξαναδοκίμασα αλλά μάταια......Όταν έκανα hard reset και μπήκα στην login screen του ubuntu το ποντίκι συντόνιζε ενώ το πληκτρολόγιο όχι,δοκίμασα 3-4 φορές να συντονίσω το πληκτρολόγιο και μόλις είπα δεν πάω να φέρω το set της logitech να δω αν θα συμπεριφερθεί ανάλογα?Ε εκείνη την στιγμή συντόνισε το microsoft και δεν πρόλαβα να δοκιμάσω το logitech....Επίσης έκανα και ένα έλεγχο στα βύσματα της μονάδας και ήταν όλα οκ.......Ουφ..................

Το συστημα σου κρασαρει κανονικα. Ειναι περιεργα τα πραγματα. Αυτο που θα εκανα εγω ειναι να ξεκινησω διαβασμα ολα τα log αρχεια για να βρω τιποτα υποπτο.
Στο καταλογο /var/log θα βρεις ολα τα χρησιμα log αρχεια οπως kern.log sys.log και αλλα. Δεν εχεις να χασεις τιποτα αν ριξεις μια ματια εκει,ισως βρεις κατι υποπτο και αν νομιζεις οτι υπαρχει κατι ποσταρε το αν θες.Σαφως ολα τα log ειναι πολλα για ποστ (γι'αυτο λεω αν βρεις κατι..).Εναλλακτικα αφου εισαι σε ubuntu μπορεις να χρησιμοποιησεις το system->administration->system log που ειναι εφαρμογουλα γι'αυτη τη δουλεια. Εχεις δοκιμασεις αλλες διανομες?στον υπολογιστη αυτο εχεις εγκατεστημενα και windows? αν ναι το κανει και εκει?

marios]Το συστημα σου κρασαρει κανονικα. Ειναι περιεργα τα πραγματα. Αυτο που θα εκανα εγω ειναι να ξεκινησω διαβασμα ολα τα log αρχεια για να βρω τιποτα υποπτο.
Στο καταλογο /var/log θα βρεις ολα τα χρησιμα log αρχεια οπως kern.log sys.log και αλλα. Δεν εχεις να χασεις τιποτα αν ριξεις μια ματια εκει,ισως βρεις κατι υποπτο και αν νομιζεις οτι υπαρχει κατι ποσταρε το αν θες.Σαφως ολα τα log ειναι πολλα για ποστ (γι'αυτο λεω αν βρεις κατι..).Εναλλακτικα αφου εισαι σε ubuntu μπορεις να χρησιμοποιησεις το system->administration->system log που ειναι εφαρμογουλα γι'αυτη τη δουλεια. Εχεις δοκιμασεις αλλες διανομες?στον υπολογιστη αυτο εχεις εγκατεστημενα και windows? αν ναι το κανει και εκει?

;Έχω δοκιμάσει και άλλες διανομές αλλά όχι τώρα που μου παρουσίασε το πρόβλημα...Γενικά το pc μου δεν είχε πρόβλημα με κάποια διανομή Linux......Τα πήγαινε καλά.....Ναι έχω windows και απλά έχω περάσει το λειτουργικό.....τίποτα άλλο......Κι εγώ σκεφτόμουν να το τσεκάρω με τα windows αργότερα......

Μετά από κάποιο διάστημα ήρθε η στιγμή να ξαναποστάρω σε αυτό το θεματάκι που έχω ανοίξει αφού δεν έχω βρει την άκρη ακόμη....Μέχρι πριν λίγες μέρες δούλευα κυρίως το Debian και του είχα προσθέσει την εντολή irq=poll acpi=off noapic nolapic στον πυρήνα.Για ένα μήνα περίπου είχα ανοιχτό το pc συνεχόμενα και δεν το είχε παρουσιάσει και έλπιζα ότι είχα βρει την λύση...Από εκεί και πέρα το ξαναπαρουσίασε σε διάστημα πολύ μικρότερο του ενός μηνός και με πιο τακτική συχνότητα.Τώρα έχω εγκατεστημένο Ubuntu και Kubuntu 9.04 και δουλεύω κυρίως το Kubuntu στο οποίο παρουσιάστηκε πάλι το πρόβλημα αλλά χωρίς να έχω προσθέσει την εντολή irq=poll acpi=off noapic nolapic στον πυρήνα.

 

Κάποια στιγμή το πληκτρολόγιο της microsoft με καινούργιες μπαταρίες δεν ανταποκρινόταν καθόλου ενώ το ποντίκι ναι.Το βάζω σε άλλο pc με windows και δεν ανταποκρινόταν επίσης.Συνδεώ το σετάκι της logitech και όλα καλά μέχρι που μου έκανε το γνωστό πάγωμα.Δοκιμάζω πάλι το σετάκι της microsoft στο pc με τα windows και δούλεψε και στην συνέχεια το συνδέω πάλι στο kubuntu στο pc μου και όλα καλά μέχρι που ξαναπαρουσίασε το γνωστό πάγωμα.

 

Κάτι παράξενο που παρατήρησα στο Kubuntu και όχι στο Debian είναι πως και με τα 2 πληκτρολόγια logitech και microsoft τα αριθμητικά πλήκτρα δεν δουλεύουν όταν έχω ενεργοποιημένο το numlock και γίνεται το ανάποδο,δουλεύουν όταν έχω το numlock απενεργοποιημένο....

 

Χέρια ψηλά....Θέλω άλλο πληκτρολόγιο?Δεν με πάει το Linux?Δεν με πάει το pc μου?Δεν πάει το pc μου το Linux?Κάτι απ'όλα αυτά ή όλα μαζί....?

Τι μου θυμιζει, τι μου θυμιζει το προβλημα σου......
Κατι ακριβως αντιστοιχο μου ειχε κανει πριν κανα τριμηνο, σε καποιο πολυ παλιο pc μου.
Μετα απο 1 ωρα ψαξιμο, βαρεθηκα & απλα του συνεδεσα πιο παληα πληκτρολογιο & ποντικι (εκεινα με τα βυσματακια το μωβ & το λαχανι) & σε μια θυρα του usb, συνεδεσα ενα πολυusb, γι ανα συνδεω τις περιφερειακες συσκευες.
Οπως & να εχει δουλεψε ετσι & δε ξανασχοληθηκα.
Παντως συμφωνα με οσα λες πιο πανω, σιγουρα εχεις προβλημα σε καποια usb θυρα.
Κακως δοκιμασες παλαιοτερο κερνελ νομιζω....

Δεν έχω δοκιμάσει παλαιότερο kernel το αντίθετο μάλιστα........τον πιο πρόσφατο που κυκλοφορεί...

Παρατήρησα κάτι τώρα που ίσως σας βοηθήσει.Μου το παρουσίασε πάλι γύρω στις 13:00 ενώ άκουγα μουσική και στις 13:13 που ήρθα στο pc να κάνω hard reset παρατήρησα ότι μου εμφάνιζε την τρέχουσα ώρα.Δηλαδή κόλλησε στις 13:00 και συνέχιζε να εμφανίζει την τρέχουσα ώρα όταν ετοιμαζόμουν για το hard reset δηλαδή 13:13 ....

Καλησπέρα. Δοκίμασες με άλλα περιφερειακά ?

Αλλο keyboard, αλλο ποντίκι ( κανένα με θύρα usb ! ) ?

 

 

 

+ ======================= +

Καλησπέρα δοκιμάζω συνέχεια με τα ασύρματα σετ της logitech και της microsoft.

Πάλι μου κόλλησε το σετάκι πληκτρολογίου...Τι να κάνω?Να πάρω πληκτρολόγιο?το κάνει και στα 2 πληκτρολόγια...Να φταίει η μητρική?Το υποσύστημα με τις usb?Το Linux?Να κάνω κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου-να το δουλέψω πολύ καιρό με Windows?Όταν το παρουσίασε σύνδεσα το flashaki μου στις πίσω usb και άναβε το ledaki...

Μου κόλλησε πάλι και δοκίμασα όλες τις θύρες πριν κάνω hard reset δοκίμασα ένα PS2 ποντίκι τίποτα και πάλι...Δοκίμασα και στις μπροστινές θύρες επίσης τίποτα...

Η περίπτωση σου μου θυμίζει ένα ανέκδοτο της δεκαετίας του 80.
"-Τι καιρό κάνει άμα ένας ελέφαντας κάτσει πάνω σε ένα ψυγείο;
-Καιρό να αλλάξουμε ψυγείο!"
Μήπως είναι καιρός να αλλάξεις pc ?

 

 

 

<_______{R|Z|T|S}______>
http://oliveoil.homedns.org
\\\~~~~~`````#`````~~~~~///

rizitis]Η περίπτωση σου μου θυμίζει ένα ανέκδοτο της δεκαετίας του 80. "-Τι καιρό κάνει άμα ένας ελέφαντας κάτσει πάνω σε ένα ψυγείο; -Καιρό να αλλάξουμε ψυγείο!" Μήπως είναι καιρός να αλλάξεις pc ?

 

 

 

<_______{R|Z|T|S}______>
http://oliveoil.homedns.org
\\\~~~~~`````#`````~~~~~///

Αν ήξερα σύντεκνε θα σου απαντούσα...(σε περιμένω στο ραντεβού)

Μόλις μου το παρουσίασε πάλι και το PS2 ποντίκι δεν ανταποκρίθηκε!!!Άρα?

Όταν μου το παρουσιάζει το ledaki των σκληρών δίσκων παύει να λειτουργεί...