Φορματ σε εξωτερικο σκληρο δισκο

warlordfff | Τρί, 05/05/2009 - 12:17 | 2' | 4

Εχω εναν δισκο ατα τον οποιο εβαλα σε κουτι και τον μετετρεψα σε εξωτερικο σκληρο και θελω να τον κανω φορματ,το λαπτοπ στο οποιο θελω να το χρησιμοποιησω σαν εξωτερικο εχει xubuntu τα οποια πριν μερικες μερες αναβαθμισα επιτυχως σε 9.04.

Τον σκληρο τον βλεπει μονο για αναγνωση και ο σκληρος μεσα εχει εγκατεστημενα μιντ και ubuntu,προσπαθησα να τον κανω φορματ με windows αλλα εκει παρολο που τον βλεπουν σαν νεο υλικο με το που τον κανουν εγκατασταση,εξαφανιζετε.

Δεν μπορω να καταλαβω πως τα καταφερα παλι ετσι ,υπαρχει κανεις που μπορει να μου πει βημα βημα τι μπορω να κανω?

Ευχαριστω,Κωστας

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 3 (ψήφοι: 2)

Σχόλια

Αν καταλαβα καλα στο δισκο ειχες εγκαταστησει linux και θες να κανεις format.

Βαλε ενα live cd π.χ. ubuntu,κανε format με το partition editor (system->administration) και διαμορφωσε τον σε fat 32.

Μετα λογικα θα ειναι ενταξει με τα windows.

Ειχα εγκαταστησει καποιες διανομες σε εναν εξωτερικο για να τις δοκιμασω,καπου ομως τα εκανα σαλατα και δεν εβλεπα ουτε τις διανομες,ουτε τον σκληρο καν,τελικα την λυση την βρηκα με windows και εκανα φορματ απο εκει κανοντας τον δισκο ntfs,αλλα παρολα αυτα μου εμεινε η απορια.

Εχω εναν εξωτερικο σκληρο(απο φλασακι μεχρι...) και θελω να τον κανω φορματ μεσα απο τα xubuntu,πως μπορω να το κανω?

Εγκαθιστας το gparted μεσω synaptic.

Πας system->administration και το ανοιγεις.

Πανω δεξια σου βγαζει τον πρωτο δισκο.Επιλεγεις το δισκο που θες να φορμαρεις.

Στο γραφιμα κατω σου δειχνει τα partition του δισκου και το filesystem.

Επιλεγεις το partition που θες να κανεις φορματ,κανεις δεξι κλικ και unmount.

Mολις το κανει ξανακανεις δεξι κλικ, επιλεγεις "Format to" και επιλεγεις το επιλεγεις το filesystem που θες.

Πατας οκ στην καρτελα και μετα το apply.

Προσοχη μην κανεις κανα λαθος με τους δισκους και φορμαρεις αλλον αντι αυτου που θες.