Οταν οι HAmsters συναντησαν το puPPY

alfisti | Σάβ, 02/16/2008 - 00:10 | 1' | 61

.....are OUT !!

ΚΥΡΙΑΚΗ 17 / 2 / 08

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ΛΟΙΠΟΝ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ PC ΟΠΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ SPEEDTOUCH ΑΠΟ CONN-X ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ. ΜΕΤΑ ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ (ΣΤΑΤΙΚΗ) ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΜΠΑΙΝΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΧΑΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ GATEWAY, ΕΚΑΝΑ PING 192.168.1.254 KAI MOΥ ΕΒΓΑΛΕ NETWORK IS UNREACHABLE. ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ PC ΤΙΠΟΤΕ. ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΒΡΗΚΕ ΑΜΕΣΩΣ (!!!) ΔΙΚΤΥΟ ΜΕ ΤΟ AUTO. ΣΑΝ ΝΑ .... ΞΥΠΝΗΣΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ SPEEDTOUCH. ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΣΟΙ ΘΑ ΚΑΘΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ. ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΑΛΩΣ, ΑΛΛΙΩΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΟΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΔΙΑΝΟΜΗ ΣΑΣ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΧΩ ΤΟ ΕΝΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

Για δοκίμασε σε ένα τερματικό:
ifconfig eth0 down
Ξεκίνα το Roaring Penguin PPPoE , βάλε user name , password, DNS, options και manualy στο Ethernet Interface box: eth0 .
Από 'δω: http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?search_id=478089975&t=24298
(Αν χρειάζεται μετάφραση : http://babelfish.altavista.com/ , θα καταλάβεις χοντρικά)

ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ PC OTI ΚΑΤΑ ΤΟ ΒΟΟΤ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΒΡΕΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΜΕΙΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ (ΟΠΩΣ Π.Χ. UBUNTU) ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟ USB FLASH - ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΥΝΑΡΠΑΖΕΙ ΟΣΟΥΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ Μ' ΑΥΤΟ - "ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ" ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ PC KAI ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΜΕ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ - ΟΤΑΝ ΔΕ ΘΑ ΕΧΩ ΠΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ - ΣΕ ΠΟΛΛΑ PC ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ HOBBY.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ, ΑΝ ΔΕ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ:

1. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΡΕΤ  (Π.Χ NERO) ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ;

2. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ OPENOFFICE ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ;

  

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

για προγραμματα που δεν υπαρχουν στο puppy software installer μπορεις να δεις στο site μας πως να κανεις εγκατασταση πακετων deb.
το nero πρεπει να το πληρωσεις για να το βαλεις....αλλωστε υπαρχουν καλυτερα προγραμματα αντιγραφης.μπορει να παιζει μεσω wine (υπαρχει νομιζω στο psi).
το pburn δεν σου αρεσε?ειναι πολυ καλο.

εννοεις το openoffice να ειναι στα ελληνικα?δν το ξερω αυτο.ομως σιγουρα μπορεις να το βαλεις σαν .sfs στα αγγλικα.δωσε μου λιγο χρονο.θα σου απαντησω αυριο αν μπορεσω.το προβλημα δεν ειναι τοσο να το βαλεις οσο να δουλευουν και να αναγνωριζονται οι ελληνικοι χαρακτηρες.

====

Το καινούριο puppy 4 ετοιμάζεται.

Το ελληνικό puppy θα είναι καί αυτό γεγονός.

Τα περισσότερα προβλήματα πού συναντήσαμε έχουν ξεπεραστεί καί όλος πλέον ο χρόνος διατίθεται στην μετάφρασή του.

===

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Γεια και πάλι μετά από πολύ καιρό. Χρησιμοποιούσα το happy puppy μέχρι τώρα σε usb flash και από προχτές προσπαθώ να το εγκαταστήσω σε έναν υπολογιστή σχετικά παλιό. Γίνεται σωστά η εγκατάσταση μάλλον ( αφού ποτέ δε μου λειτούργησε) αλλά δεν μπορώ να μπουτάρω με κανένα τρόπο αν και έχω προσπαθήσει ό,τι προτείνει. Μήπως υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης (βήμα- βήμα) για να μην ταλαιπωρούμαστε άδικα όσοι θέλουμε να προχωρήσουμε λίγο παρακάτω και αν όχι μήπως θα ήταν καλή ιδέα να δημιουργηθεί ένας από κάποιον που γνωρίζει; Μερικές φορές αποθαρρυνόμαστε χωρίς λόγο για προβληματάκια που είναι ασημαντα για εσάς αλλά σημαντικά για εμάς. ευχαριστώ

ntarkos

και εγώ έχω χαρεί πολύ με το HAPPY LINUX γιατί μόλις το έκανα εγκατάσταση στην κοπέλα μου και αν και είναι άσχετη με το pc γενικά, προσαρμόστηκε αμέσως και πραγματικά το λάτρεψε !φανταστείτε ότι το λέει στις φίλες της, και κάθονται 4-5 κοπέλες και συζητάνε για το HAPPY!
όμως εκτός από τα καλά λόγια μου έχω να πω και κάτι που μπορεί να είναι άσχετο με το topic: γιατί μαζί με το iso δεν προσθέτετε και κάτι όπου να μπορούμε κατευθείαν να το κάνουμε install σε usb flach?(αυτό το σκέφτηκα γιατί όταν το κατέβασα έπρεπε πρώτα να το γράψω σε cd και μετά να το βάλω σε φλασακι,τώρα αν ζητάω πολλά ,τα ζητάω γιατί ξέρω ότι θα το καταφέρετε!)

το ακριβως πιο πανω post απο το δικο περιγραφει εναν τροπο αν φυσικα εχεις εγκατεστημενη διανομη.
τωρα για αυτο που λες ολο και κατι θα υπαρχει.....για να δουμε αν και αυτην την εποχη ειμαστε σε μαυρα χαλια (1 στρατο, 2 εξεταστικη, 1 δουλεια με φουντες). αλλα δεν χανομαστε.
και ερωτω κυριοι.......ποιο ειναι το συμπερασμα του παραπανω post του ntarkos
οτι το happy linux γοητευει στις γυναικες (κατι που φυσικα οφειλεται στην γοητεια των ιδιων των δημιουργων του).
μια ακομη χρηση λοιπον του happy......κατεβαστε το και δεν θα χασετε...............
to be continued.

Υπάρχει ακόμα η δυνατότητα προσθήκης αρχείων debian στο puppel 4.11 και αν ναι πώς;