Ο δίγλωσσος ορθογράφος για τον Firefox και το "ευχαριστώ" που δεν λέμε

dimitris | Κυρ, 09/16/2012 - 13:46 | 4' | 11

Μερικές φορές ξεχνάμε εύκολα ότι πολλά (αν όχι τα περισσότερα) πράγματα στο Linux και στο ελεύθερο λογισμικό γενικότερα δουλεύουν απλώς και μόνο επειδή κάποιοι σπαταλούν τον ελεύθερο χρόνο τους για να φτιάξουν κάτι που εξυπηρετεί τους ίδιους και το μοιράζονται με την κοινότητα.

Υπάρχουν ατέλειωτα τέτοια παραδείγματα, όμως εγώ θέλω να αναφερθώ στο πρόσθετο English-Greek Spelling Dictionary το εργαλείο Ελληνικού-Αγγλικού ορθογραφικού ελέγχου σε δίγλωσσα κείμενα για Firefox, που αναπτύσσει ο pkst (κατά κόσμον Κώστας Παπαδήμας).

Μπορεί να φαίνεται πολύ απλοϊκό ή τετριμμένο σε ορισμένους -στο κάτω κάτω κάποιοι δεν δίνουν ποτέ βάση στο πως γράφουν με αποτέλεσμα να μας πετάνε τα μάτια έξω από τις ανορθογραφίες- αλλά είναι βάλσαμο για ανθρώπους σαν κι εμένα που θέλουν να γράφουν σωστά ελληνικά και αγγλικά -τόσο για χόμπι όσο και για δουλειά. Το να έχεις ένα πρόσθετο στον Firefox που κάνει έλεγχο ορθογραφίας μέσα σε ένα κείμενο που είναι μεικτό αγγλικά και ελληνικά είναι σούπερ. Διαφορετικά, πρέπει να εγκαταστήσεις δύο πρόσθετα: αγγλικό και ελληνικό ορθογράφο και να επιλέγεις κάθε φορά ποιο κομμάτι του κειμένου είναι αγγλικά και ποιο είναι ελληνικά. Γίνεται αλλά είναι χρονοβόρο και βαρετό. Ο Κώστας λύνει το πρόβλημα δίνοντάς μας έναν ορθογράφο που κάνει και τα δύο ταυτόχρονα.

Πιθανολογώ ότι το έφτιαξε γιατί βαριέται -όπως κι εγώ- να κάνει μερικά κλικ παραπάνω κάθε φορά, αλλά στο κάτω-κάτω γι' αυτό δεν υπάρχουν οι υπολογιστές; Για να διευκολύνουν τη δουλειά μας. Και το συγκεκριμένο εργαλειάκι διευκολύνει αφάνταστα τη δική μου, και πιθανώς δεκάδων άλλων που όπως κι εγώ μέχρι τώρα θεωρούσαν δεδομένη τόσο την ύπαρξη όσο και την λειτουργία του σε κάθε νέα έκδοση του Firefox ("ναι, κάνω κλικ εδώ, το εγκαθιστώ και απλώς θα παίξει").

Οπότε αυτό το κείμενο είναι το δικό μου "thank you man". Καλό είναι να λέμε και καμιά καλή κουβέντα που και που σε όσους δίνουν χρόνο για να φτιάξουν κάτι που εξυπηρετεί και εμάς. Είναι ηθική ανταμοιβή για εκείνους τους developers και μας βγάζει λίγο από την συνεχή γκρίνια που μας έχει ρημάξει...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Δόξα το Θεό είπα στην αρχή , δε θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε με κάτι ...... που γράφουν μερικοί. Από τη άλλη θα μας το παίζουν "Ελληνάρες" κάποιοι που είναι εθνικιστές κλπ και γράφανε πριν λίγο το ποιος σαν πιος....ΕΛΕΟΣ!

alcamus06]Δόξα το Θεό είπα στην αρχή , δε θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε με κάτι ...... που γράφουν μερικοί. Από τη άλλη θα μας το παίζουν "Ελληνάρες" κάποιοι που είναι εθνικιστές κλπ και γράφανε πριν λίγο το ποιος σαν πιος....ΕΛΕΟΣ!

Θες να εξηγήσεις τι εννοείς γιατί δεν καταλαβαίνω τίποτε; :)

το σωστό είναι «Δόξα τω θεώ»

ο αυτόματος διορθωτής είναι καλό εργαλείο που μάς βοηθάει αλλά δεν πρέπει να βασιζόμαστε σε αυτόν.

προσωπικά προτιμώ κάποιον που κάνει λαθάκια (προσπαθεί όμως) από αυτόν που βασίζεται στον διορθωτή και δεν προσπαθεί καθόλου.

lucinos]το σωστό είναι «Δόξα τω θεώ»

ο αυτόματος διορθωτής είναι καλό εργαλείο που μάς βοηθάει αλλά δεν πρέπει να βασιζόμαστε σε αυτόν.

προσωπικά προτιμώ κάποιον που κάνει λαθάκια (προσπαθεί όμως) από αυτόν που βασίζεται στον διορθωτή και δεν προσπαθεί καθόλου.

Βασικά, το νόημα του post δεν ήταν τι προτιμώ εγώ ή εσύ αλλά ότι μερικές φορές ξεχνάμε να πούμε ένα απλό ευχαριστώ για πράγματα που θεωρούμε δεδομένα και για τα οποία ούτε εμείς ούτε κανείς άλλος έχει πληρώσει.

Αν έγραφε "Μα τον Δία" θα έκανες πάλι παρατήρηση γραμματικού τύπου; :)

Πράγματι πολύ χρήσιμο πρόσθετο. Το χρησιμοποιώ καθημερινά. Είχα γράψει σχετικά και στο blog μου (που έχω μήνες πλέον να ενημερώσω λόγω έλλειψης χρόνου :( ) http://blog.ktogias.gr/2011/09/06/%CE%BF%CF%81%CE%B8%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%B4%CE%AF%CE%B3%CE%BB%CF%89%CF%83%CF%83%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%BB/

dimitris]
Βασικά, το νόημα του post δεν ήταν τι προτιμώ εγώ ή εσύ αλλά ότι μερικές φορές ξεχνάμε να πούμε ένα απλό ευχαριστώ για πράγματα που θεωρούμε δεδομένα και για τα οποία ούτε εμείς ούτε κανείς άλλος έχει πληρώσει.
Αν έγραφε "Μα τον Δία" θα έκανες πάλι παρατήρηση γραμματικού τύπου; :)

Η απάντησή μου δεν αφορούσε την αρχική ανάρτηση αλλά την άκυρη απάντηση τού alcamus06. Έχω καημό να γίνει ανάρτηση για κάτι πού αφορά την γλώσσα ή την ιστορία ή κάτι παρόμοιο και να μην υπάρξουν απαντήσεις που μιλάνε για ελληνάρες και παρόμοια. Πόσο κολλημένος μπορεί να είναι κάποιος. Δηλαδή τον ενοχλεί που μια εφαρμογή μπορεί να βοηθάει και άτομα αντίθετης ιδεολογίας με αυτόν έστω σε κάτι απλό όπως να γράφουν καλύτερα.

Όσο για το ευχαριστώ, πολύς κόσμος κάνει πράγματα που κάνουν τον κόσμο μας λίγο καλύτερο. Από κάποιον που προσφέρουν στο ανοιχτό λογισμικό μέχρι την κυρία που ποτίζει τα δεντράκια σε έναν παράδρομο.

Δεν έχω την λύση για τα πάντα αλλά αυτό που πιστεύω είναι πώς πρέπει να κοιτάμε πώς μπορούμε να βελτιώσουμε τον κόσμο γύρω μας, αν δούμε κάτι που μπορεί να γίνει είτε μπορούμε να το κάνουμε μόνοι μας αν μάς είναι εύκολο, είτε πρέπει να οργανονώμαστε ώστε να πληρώσουμε κάποιους να το κάνουν.

lucinos]
Η απάντησή μου δεν αφορούσε την αρχική ανάρτηση αλλά την άκυρη απάντηση τού alcamus06. Έχω καημό να γίνει ανάρτηση για κάτι πού αφορά την γλώσσα ή την ιστορία ή κάτι παρόμοιο και να μην υπάρξουν απαντήσεις που μιλάνε για ελληνάρες και παρόμοια. Πόσο κολλημένος μπορεί να είναι κάποιος. Δηλαδή τον ενοχλεί που μια εφαρμογή μπορεί να βοηθάει και άτομα αντίθετης ιδεολογίας με αυτόν έστω σε κάτι απλό όπως να γράφουν καλύτερα.

Εννοείς να γίνει τέτοιο post στο linuxinsider.gr;

lucinos]
Όσο για το ευχαριστώ, πολύς κόσμος κάνει πράγματα που κάνουν τον κόσμο μας λίγο καλύτερο. Από κάποιον που προσφέρουν στο ανοιχτό λογισμικό μέχρι την κυρία που ποτίζει τα δεντράκια σε έναν παράδρομο.

Δίκιο έχεις αλλά linuxinsider.gr είναι δω οπότε ένα ευχαριστώ σε αυτούς που προσφέρουν στο ΕΛΛΑΚ να πούμε δεν κάνει κακό.

dimitris]

lucinos]
Η απάντησή μου δεν αφορούσε την αρχική ανάρτηση αλλά την άκυρη απάντηση τού alcamus06. Έχω καημό να γίνει ανάρτηση για κάτι πού αφορά την γλώσσα ή την ιστορία ή κάτι παρόμοιο και να μην υπάρξουν απαντήσεις που μιλάνε για ελληνάρες και παρόμοια. Πόσο κολλημένος μπορεί να είναι κάποιος. Δηλαδή τον ενοχλεί που μια εφαρμογή μπορεί να βοηθάει και άτομα αντίθετης ιδεολογίας με αυτόν έστω σε κάτι απλό όπως να γράφουν καλύτερα.

Εννοείς να γίνει τέτοιο post στο linuxinsider.gr;

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κατάλαβες. Το θέμα δεν βρίσκεται καθόλου στην ανάρτηση τού linuxinside. Τώρα δεν κατάλαβα πώς θα κάνετε μια σχετική ανάρτηση και να αποφευχθεί να υπάρξουν απαντήσεις που να μιλάνε για τούς «ελληναράδες» ή κάτι παρόμοιο.

Καλά λέει ο lucinos , το σωστό είναι Δόξα τω Θεώ. Καλύτερα να έγραφα Δόξα σοι ο θεός όπως ήθελα να γράψω... lucinos είσαι σωστός , σωστή η παρατήρηση γραμματικού τύπου.

Το νόημα πράγματι είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ , όπως άλλωστε έγραψα και στα mail που έστειλα στα φιλαράκια μου σα θέμα
10000000000 ευχαριστώ!

Δεν με ενοχλεί ούτε εκφράζω κάποια ιδεολογία. Μια παρατήρηση ήταν όχι πολιτική τοποθέτηση.

Η εφαρμογή είναι πολύ χρήσιμη για όλους. Δεν ήθελα να προκαλέσω σύγχυση.

Ο Κώστας Παπαδήμας έχει κάνει εξαιρετική δουλειά στην προσαρμογή και του Firefox αλλά και του OpenOffice στην Ελληνική γλώσσα. Αντίστοιχα μάλιστα extensions (ελληνικό-αγγλικό λεξικό και λεξικό που περιλαμβάνει κεφαλαία χωρίς τόνους) υπάρχουν και για το Open/Libre Office από τον ίδιο.

Από εκεί και πέρα η συγκεκριμένη λύση είναι ένα horrible hack αναγκαστικά επειδή ο Firefox (και γενικά οι περισσότερες εφαρμογές ΕΛ/ΛΑΚ) δεν υποστηρίζουν ορθογραφικό έλεγχο σε μικτά κείμενα.

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο άρθρο ΕΛ/ΛΑΚ και ελληνική γλώσσα:
 http://polytechnitis.blogspot.gr/2012/09/blog-post.html 
για το πώς θα μπορούσε να λυθεί το πρόβλημα σωστά (ώστε να υποστηρίζονται π.χ., και μικτά
ελληνο-γαλλικά κείμενα και όχι μόνο ελληνο-αγγλικά).

Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν οι υποδομές από ότι φαίνεται τόσο σε πρακτικό όσο και σε
περισσότερο "ερευνητικό" επίπεδο για να αναπτυχθεί σοβαρή υποστήριξη για την Ελληνική γλώσσα.

Ρεαλιστικές σκέψεις / προτάσεις σε αυτό το θέμα θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτες.