LinuxOS Tips:Βάλτε στο LinuxMint gnome KDE 4.8

DimitrisV Channel | Κυρ, 03/25/2012 - 20:03 | 1' | 3


Γεια σας & πάλι!Σε αυτό το θέμα θα σας δείξω πως να βάλετε στο Mint με gnome το kde 4.8 !
Δεν είναι καθόλου δύσκολο!Το μόνο που θα πρέπει να κάνουμε είναι να  ανοίξουμε 1 Terminal(τερματικό) & να δόσουμε:

sudo apt-get kde-full

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση δείνουμε στο τερματικό exit & θα κλείσει το τερματικο!Κάνουμε επανεκίνηση & στο ξεκίνημα πριν βάλουμε τον κωδικό μας εκεί που λέει Συνέδρια (και κάτι ακόμα) αντί για GNOME πατάμε KDE !

Καλή διασκέδαση με το KDE!

Τι σημαίνει KDE?ΚDE σημαίνει k desktop environment 

LinuxOS :
www.sauraklinux.blogspot.com 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μου αρέσουν οι άνθρωποι που προσπαθούν και μαθαίνουν....
Συγχαρητήρια και συνέχισε...!!!!!

Τοmkat ,Το τερματικό παλιά το είχα για μια βλακεία!Μόλις όμςσ κατάλαβα τι είναι το sudo ,το apt ,rpm κ. άλλα κατάλαβα ότι το λινουξ δεν είναι το xorg!Αυτά που μου έστηλες τα (ψύλο)διάβασα & με βοήθησαν !
Ευχαριστώ 

Όταν πρωτοξεκίνησα στο linux, έβλεπα σαν εχθρό μου την κονσόλα... Ήμουν παιδί των windows βλέπεις....

Τώρα όμως τη θεωρώ αναπόσπασστο κομμάτι του linux, όσο σημαντικό είναι και το γραφικό περιβάλλον.
Δεν μπορώ να φανταστώ υπολογιστή με συνεχώς μια μαύρη οθόνη, ούτε να είναι εξαρτημένος από τα γραφικά περιβάλλοντα, τα οποία είναι στη φύση τους να κολλάνε (συμβαίνει σ'όλα τα λειτουργικά...).

Γραφικό περιβάλλον + κονσόλα = ο καλύτερος συνδιασμός..,

Αυτά που σου έστειλα, δεν θα τα μάθεις απέξω, απλά δες ποιες εντολές χρησιμοποιούνται πιο πολύ, και κάνε τες χρήση σαν χόμπι...