Ψευδουπέρυθρες (infrared) εικόνες με το Gimp

skep | Παρ, 02/18/2011 - 20:48 | 2' | 8

Ένας πολύ πρόχειρος οδηγός για την εγκατάσταση στο gimp ενός έτοιμου script που μας δίνει την δυνατότητα να δημιουργήσουμε ψευδουπέρυθρες φωτογραφίες. Ως γνωστόν για να φωτογραφίσει κάποιος υπέρυθρες πρέπει να διαθέτει ή ειδικά τροποποιημένη κάμερα ( κόστος περίπου 800 ευρώ + το κόστος της μηχανής) ή να διαθέτει ένα απλό φίλτρο στο φακό του ( κόστος περίπου 100 ευρώ). Οι εικόνες που παράγονται απεικονίζουν μέρος απο το αόρατο για το ανθρώπινο μάτι υπέρυθρο φάσμα και είναι πραγματικά φαντασμαγορικές. Σαν βασικό θέμα για την υπέρυθρη φωτογράφιση είναι η φύση με αρκετό πράσινο (δάση, πεδιάδες, τοπία με ουρανό). 

  • Κατεβάζουμε απο εδώ http://registry.gimp.org/node/114 το  script   Eg-InfraredSimulation.scm   και το αντιγράφουμε στο φάκελο /home/username/.gimp-2.x
  • Εκκινούμε το gimp και φορτώνουμε την φωτογραφία που θέλουμε να επεξεργαστούμε. Εδώ απο την δοκιμή που έκανα κατάλαβα ότι πρέπει η φωτογραφία να είναι jpg (tiff δεν άνοιγε)
  • Πάμε  φίλτρα - Eg - Infrared simulation.  
  • Απο τα χειριστήρια που μας δίνει μπορούμε πλέον να επιλέξουμε το πόσοστό διαφάνειας του υπέρυθρου layer που το σκρίπτ δημιουργεί αυτόματα και του layer αντίθεσης- λάμψης. Εδώ οι πειραματισμοί είναι απαραίτητοι μέχρι να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

έχω το linuxmint κατέβασα το plugin το έβαλα στον φακελλο usr/lib/gimp/plugins  αλλά εκεί βλέπω ότι είναι τα υπόλοιπα εκτελέσιμα ενώ το egg πηγαίο αρχείο και φυσικά δεν εμφανίζεται στα φίλτρα , πώς τακτοποιείται αυτό?

  • Πάμε στο home μας (αναφέρεται με το όνομα του πισι μας και έχει  στο εικονίδιο του ένα σπιτάκι). 
  • Απο το μενού προβολή επιλέγουμε την εμφάνιση και των κρυφών αρχείων.
  • Τώρα πλέον βλέπουμε και αρκετούς άλλους φακέλους που αρχίζουν με τελεία
  • Πάμε .gimp -2.XX
  • Ανοίγουμε τον φάκελο scripts
  • Τοποθετούμε το script

Πλέον όταν ξανανόιξουμε το πρόγραμμα και στο μενού φίλτρα θα έχει προστεθεί και ένα επιπλέον, το Eg, που έχει το ζητούμενο script

 Καλές δοκιμές.

Το πιο πάνω είναι script και όχι plugin γι' αυτό μπαίνει εκεί. 

ναί όλα οκ ,σε ευχαριστώ , μήπως ξέρεις αν μπορώ να το βάλω και στο γραφείο στο gimp των xp?

Δεν το δοκίμασα αλλά κάντο εσύ και να μάς πέις. Παρ' ολ' αυτά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

ναι δουλεύει η διαδρομή είναι  C:\Program Files\GIMP-2.0\share\gimp\2.0\scripts όπου βάζεις το παραπάνω αρχείο και δουλεύουν όλα οκ οι υπέρυθρες είναι ένα παλιό απωθημένο όταν τραβούσα και εμφάνιζα ασπρόμαυρο αλλά ήθελε ειδικό φίλμ και ειδική εμφάνιση και τώρα voila από το gimp , ευχαριστώ και πάλι .

Δημήτρη το έχω εγκαταστήσει και αυτό αλλά δεν μου δίνει καλά αποτελέσματα. Στο διαδύκτιο υπάρχουνε αρκετά βίντεο που δείχνουνε πώς να το κάνεις μόνος χωρίς έτοιμο σκριπτ αλλά είναι για πιο υπομονετικούς και ψαγμένους χρήστες. Εγώ τώρα ξεκινάω να ψιλοσκαλίζω το gimp.