αρχεία .doc μέσα από την κονσόλα

alfisti | Τρί, 10/28/2008 - 00:38 | 1' | 15

να καί κάτι ενδιαφέρον πού είδα σήμερα

(άνοιγμα αρχείων .doc από κονσόλα)

δες τε το εδώ

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Θα ήταν ακόμα πιο ενδιαφέρον αν άνοιγε odt μέσα από την κονσόλα. Όπως και να το κάνουμε τα .doc είναι.. κάπως! :) Χωρίς πλάκα, το τελευταίο διάστημα δεν έχει περάσει doc από τον υπολογιστή μου. Κάτι που όλοι μου οι φίλοι απέκτησαν το linux άκι τους, κάτι που στο πανεπιστήμιο τους έβαλα χέρι για τα doc, τώρα πια ούτε μου στέλνουν ούτε χρειάζεται να σώσω κάτι σε τέτοια μορφή.

Kαλο το doc αλλα το docx πως το ανοιγουμε και μηλαμε για ενα word.docx οχι απλο κειμενο γιατι το απλο το κειμενο το διαβαζει, αλλα για word.docx το οποιο εχει να κανει με πλαισια και στηλες για διαφορες παρουσιασεις. Αν το λυσω και αυτο τοτε θα φυγουν εντελος τα παραθυρα απο το pc μου.Γιατι περνω τετοιου ειδους mail και πρεπει να τα εκτυπωσω, αλλα επειδει το openoffice τα παραμορφονει τοτε αναγκαζομαι να ανοιξω τα πατζουρια(παραθυρα-windows)Παρακαλω βοηθηστε γιατι τα windows μονο χωρο μου πιανουν στο pc.

Linux for ever!!!

Το θέμα δεν είναι τι χρησιμοποιούμε εμείς ή ποιά είναι η επιλογή χρηστών σε ένα ορισμένο χώρο, όσο το τι υπάρχει σε κανονικές συνθήκες ζωής. Σε αυτή την περίπτωση, είτε το θέλουμε είτε όχι, το doc είναι ένα διαδεδομένο είδος αρχείων. Φυσικά μπορούμε να κάνουμε (υπό συνθήκες) ότι δεν υπάρχει, όπως μπορούμε να κάνουμε ότι δεν υπάρχει το mp3 παρά μόνο το ogg, αλλά αυτό δεν είναι λύση.
Λύση είναι η κατωχύρωση των ανοιχτών προτύπων και η χρήση τους επίσημα. Γιατί πώς να το κάνουμε, μπορεί στο στενό μας κύκλο να κάνουμε τις μικρές μας επαναστάσεις (και πρώτη φωνάζω και μαλώνω εγώ) ή να αγνοούμε ότι δεν θεωρούμε σωστό, αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω το αρχείο που μου στέλνει ο διευθυντής στη δουλειά μου γιατί είναι doc.

Είμαι υπέρ της κατοχύρωσης και χρήσης ανοιχτών προτύπων, αλλά διαφωνώ στο να εξαφανιστεί οτιδήποτε άλλο. Ο συναγωνισμός φέρνει την εξέλιξη κατά τη γνώμη μου και τα μονοπώλεια δεν μου αρέσουν, ακόμα και αν επιβάλουν τις ίδιες μου τις επιλογές.
:)

What's on a geek woman's mind

fog]Είμαι υπέρ της κατοχύρωσης και χρήσης ανοιχτών προτύπων, αλλά διαφωνώ στο να εξαφανιστεί οτιδήποτε άλλο. Ο συναγωνισμός φέρνει την εξέλιξη κατά τη γνώμη μου και τα μονοπώλεια δεν μου αρέσουν, ακόμα και αν επιβάλουν τις ίδιες μου τις επιλογές.
:)

Σωστό, αλλά τα κλειστά format δεν χρειάζονται σε τίποτα κ δεν εξυπηρετούν κανέναν (εκτός του δημιουργού τους). Ας υπάρχει συναγωνισμός μεταξύ ανοιχτών format, που στην τελική, αν πάρουμε το παράδειγμα ενός office suite, αν είναι ανοιχτά, μπορούν να υποστηρίζονται κ τα δύο (ή τρία, ή όσα!)

[offtopic] Ωραία η σελίδα σου παρεπιπτόντως. Διαφορετική κ ... δροσιστική! [/offtopic]

fog]Το θέμα δεν είναι τι χρησιμοποιούμε εμείς ή ποιά είναι η επιλογή χρηστών σε ένα ορισμένο χώρο, όσο το τι υπάρχει σε κανονικές συνθήκες ζωής. Σε αυτή την περίπτωση, είτε το θέλουμε είτε όχι, το doc είναι ένα διαδεδομένο είδος αρχείων. Φυσικά μπορούμε να κάνουμε (υπό συνθήκες) ότι δεν υπάρχει, όπως μπορούμε να κάνουμε ότι δεν υπάρχει το mp3 παρά μόνο το ogg, αλλά αυτό δεν είναι λύση.
Λύση είναι η κατωχύρωση των ανοιχτών προτύπων και η χρήση τους επίσημα. Γιατί πώς να το κάνουμε, μπορεί στο στενό μας κύκλο να κάνουμε τις μικρές μας επαναστάσεις (και πρώτη φωνάζω και μαλώνω εγώ) ή να αγνοούμε ότι δεν θεωρούμε σωστό, αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω το αρχείο που μου στέλνει ο διευθυντής στη δουλειά μου γιατί είναι doc.

Είμαι υπέρ της κατοχύρωσης και χρήσης ανοιχτών προτύπων, αλλά διαφωνώ στο να εξαφανιστεί οτιδήποτε άλλο. Ο συναγωνισμός φέρνει την εξέλιξη κατά τη γνώμη μου και τα μονοπώλεια δεν μου αρέσουν, ακόμα και αν επιβάλουν τις ίδιες μου τις επιλογές.
:)

What's on a geek woman's mind

Πάντως αυτό το συγκεκριμένο script το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον. Ειλικρινά θα με ενδιέφερε αν υπήρχαν και άλλα τέτοια που να ανοίγουν το πλείστο των τύπων αρχείων που υπάρχουν ( μιλάω πάντα για αρχεία εγγράφων), αφού σε πολλές περιπτώσεις χρειάζομαι να ρίξω μία ματιά σε ένα αρχείο και έτσι αναγκάζομαι να διατηρώ στον υπολογιστή μου εφαρμογές που τις χρησιμοποιώ σπάνια.
Π.χ πό το open office δεν χρειάζομαι όλα αυτά που προσφέρει, δεν χρησιμοποιώ ποτέ το calc, ( δεν ξέρω καν πως δουλεύει εκτός ότι έχει κελιά αλλά και δεν το χρειάζομαι) και το κρατάω απλά γιατί καμιά φορά μου στέλνουν τέτοια αρχεία. Το ίδιο και με τις παρουσιάσεις όπου δεν φτιάχνω ποτέ καμία αλλά διατηρώ το Presentation μήπως και μου στείλουν κάτι που θα χρειαστεί να το δω. Θα προτιμούσα να μπορώ να ανοίξω αυτά τα αρχεία όλα από κονσόλα.
Υπάρχουν άλλα τέτοιου είδους scripts ή μήπως έχω υπερβολικές απαιτήσεις; :)

Για λογιστικά φύλλα, άντε, έστω. Ειδικά όμως για παρουσιάσεις, δυσκολεύομαι να φανταστώ πώς θα γινόταν τέτοιο κόλπο!

Εναλλακτικά, απαιτείς να κάνουν export σε pdf, αλλά φαντάζομαι ότι δεν είναι λύση για το πρόβλημα σου. Κ με την έλευση του OpenOffice δε στέκει πλέον κ η δικαιολογία "σιγά μην πληρώσω οποιονδήποτε για να μπορώ να ανοίγω τα αρχεία που μου στέλνεις".

gnu_labis]Για λογιστικά φύλλα, άντε, έστω. Ειδικά όμως για παρουσιάσεις, δυσκολεύομαι να φανταστώ πώς θα γινόταν τέτοιο κόλπο!

Εναλλακτικά, απαιτείς να κάνουν export σε pdf, αλλά φαντάζομαι ότι δεν είναι λύση για το πρόβλημα σου. Κ με την έλευση του OpenOffice δε στέκει πλέον κ η δικαιολογία "σιγά μην πληρώσω οποιονδήποτε για να μπορώ να ανοίγω τα αρχεία που μου στέλνεις".

Ναι ρε συ αλλά και το Oo είναι σχεδόν 500 mb πρόγραμμα. Δεν πρόκειται για κάτι ελαφρύ που το έχεις εκεί και δεν σου πιάνει χώρο ή δεν απαιτεί πόρους από το σύστημα. Πες ότι έχεις ένα 3e pc ή ένα παλαιότερο μηχάνημα που δεν έχει επαρκή μνήμη ( να το hp που έχω με 256 μνήμη το έχει ένα ζορισματάκι να σηκώσει το office- ειδικά στην αρχή).

Πάντως ένα τέτοιο κόλπο θα ήταν σούπερ.

Θεωρητικά μιλώντας πάντως, μιας κ το ευλογημένο OpenOffice χρησιμοποιεί ανοιχτό format για τα αρχεία του, αλλά κ ο ίδιος ο κώδικας του είναι ανοιχτός, δεν πρέπει να είναι αδύνατον να φτιαχτεί ένας viewer για αρχεία openoffice. Αν το μόνο που κάνει είναι να ανοίγει σε ένα λευκό παράθυρο τα περιεχόμενα του αρχείου, χρησιμοποιώντας τις βιλβιοθήκες του openoffice, κ δεν επιτρέπει κανένα χειρισμό πέρα από zoom in/out (κλπ), τότε φαντάζομαι ότι θα ήταν αρκετά πιο ελαφρύ, κ σε μέγεθος κ στο αποτύπωμα που αφήνει στη μνήμη όταν φορτώνεται.

Σε καταλαβαίνω γιατί κ γω έχω ένα τέτοιο παλιό μηχανάκι μέσα στ'άλλα.

Τι να σε πω.. εγώ από αυτά δεν ξέρω.. ( ξέρω να φτιάχνω όμως ντολμαδάκια γιαλατζί... τα έφτιαξα τις προάλλες μαζί με το anonymizer :P ) .. ωραίο θα ήταν να υπήρχε κάτι τέτοιο. Θα μου κάνεις ένα δώρο για τα γενέθλια μου;; :D

Κάνε ένα γρήγορο googling στο θέμα "openoffice document viewer". Κάτι μου βγήκε οπότε δεν είμαι ο πρώτος που το σκέφτηκε. Τα πρώτα μου φάνηκαν λίγο "μούφα", αλλά με λίγη υπομονή ίσως βρεις κάτι.

Edit: αν δεν βρεις, αναλαμβάνω να το φτιάξω, αλλά σε αντάλλαγμα θέλω ντολμαδάκια (γιαλαντζί κ μη) εφ'όρου ζωής, με μπόλικο αυγολέμονο, delivery στην Ολλανδία. Τι λες;

gnu_labis]

Κάνε ένα γρήγορο googling στο θέμα "openoffice document viewer". Κάτι μου βγήκε οπότε δεν είμαι ο πρώτος που το σκέφτηκε. Τα πρώτα μου φάνηκαν λίγο "μούφα", αλλά με λίγη υπομονή ίσως βρεις κάτι.

Edit: αν δεν βρεις, αναλαμβάνω να το φτιάξω, αλλά σε αντάλλαγμα θέλω ντολμαδάκια (γιαλαντζί κ μη) εφ'όρου ζωής, με μπόλικο αυγολέμονο, delivery στην Ολλανδία. Τι λες;

Άμα πληρώνεις το courier σου στέλνω τα ντολμαδάκια και έτσι χωρίς να φτιάξεις τίποτα. Τα γιαλατζί δεν έχουν αυγολέμονο αγόρι μου! Με τζατζίκι είναι καλύτερα. (φτιάχνω και hand made τζατζίκι .. σε ενδιαφέρει; )

@ gnu_labis:
Συμφωνώ μαζί σου ότι οι κλειστοί τύποι δεν είναι κέρδος για κανέναν, παρά γι αυτούς που τους εκμεταλλεύονται. Συνεχίζω όμως να επιμένω ότι είναι καλύτερα (κατά τη γνώμη μου πάντα) η όποια εξαφάνιση, να γίνει κατόπιν "φυσικής επιλογής". Όταν ήμουν μικρότερη θεωρούσα άχρηστα ένα σωρό πράγματα, ζώα κλπ. Ακόμα και το σύμπαν μου φαίνονταν υπερβολικά μεγάλο και κάποια κομμάτια του μακρινα, εντελώς άχρηστα. Τελικά ανακάλυψα ότι ακόμα και τα πιο "αιμοβόρα" ζώα εξυπηρετούν ένα σκοπό στο (όποιο) "οικοσύστημα" και αν το σύμπαν ήταν πιο "οικονομικό", ίσως να μην υπήρχα καν για να μπορώ να το κρίνω.

ΥΓ. Σ' ευχαριστώ

@ marlene:
Ίσως όχι η καλύτερη λύση, αλλά "κάποια" λύση. odt2txt: Command line, μικρό και φορητό (Linux, *BSD, Solaris, HP-UX, Windows, Cygwin). Ρίξτου μαι ματιά. (Tο βρήκα στα repos μου, άρα ίσως είναι και στα δικά σου ή αλλιώς είναι απλή c, ελάχιστες εξαρτήσεις, γίνεται άνετα compile).

____________________________
What's on a geek woman's mind

fog]
@ marlene:
Ίσως όχι η καλύτερη λύση, αλλά "κάποια" λύση. odt2txt: Command line, μικρό και φορητό (Linux, *BSD, Solaris, HP-UX, Windows, Cygwin). Ρίξτου μαι ματιά. (Tο βρήκα στα repos μου, άρα ίσως είναι και στα δικά σου ή αλλιώς είναι απλή c, ελάχιστες εξαρτήσεις, γίνεται άνετα compile).

____________________________
What's on a geek woman's mind

Ωραία.. ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω τις εντυπώσεις μου.

Παρακολουθούσα μια εποχή αυτά που έγραφες στο techteam.gr.
Συνεχίζεις ακόμα σε αυτό το φόρουμ ή έχεις "αποσυρθεί" και γράφεις μόνο στο blog σου πλέον; :)

Νάσαι καλά :)

Δε γράφω πια στο ΤΤ. Γενικά έχω μια τάση να πέφτω με τα μούτρα σε ότι κάνω, παραμερίζοντας όλα τα άλλα. Έτσι όταν άρχισα το blog, σταμάτησα να γράφω γενικά. Τώρα ελπίζω σιγά σιγά να αρχίσω να βάζω και άλλα στο πρόγραμμα.

____________________________
What's on a geek woman's mind

fog]Νάσαι καλά :)

Δε γράφω πια στο ΤΤ. Γενικά έχω μια τάση να πέφτω με τα μούτρα σε ότι κάνω, παραμερίζοντας όλα τα άλλα. Έτσι όταν άρχισα το blog, σταμάτησα να γράφω γενικά. Τώρα ελπίζω σιγά σιγά να αρχίσω να βάζω και άλλα στο πρόγραμμα.

____________________________
What's on a geek woman's mind

Καλά.. δίκιο έχεις. Με τα blogs μπορείς να κολλήσεις πολύ χοντρά.
Μου άρεσε πολύ αυτό που έγραψες στο "Είμαι περήφανη που δεν είμαι γυναίκα τους". !! Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό το θέμα. Το διάβαζα και γέλαγα ειρωνικά, όχι με αυτή την διαπίστωση που έκανες, αλλά περισσότερο γιατί και εμένα με εκνευρίζει όταν διαβάζω τέτοια σχόλια και έχω δει πολλά.
Υπάρχουν πολλές γυναίκες στον χώρο του λίνουξ ( και της πληροφορικής γενικότερα και ας μην ασχολούνται επαγγελματικά με το θέμα) και ορισμένες από αυτές είναι πραγματικοί grand masters και ας μην φαίνονται τόσο πολύ όσο οι άντρες συνάδελφοι τους.
Γενικότερα μου την δίνει ο σεξισμός έστω και ο συγκαλυμμένος σε οποιονδήποτε χώρο.