irc ως root

rizitis | Κυρ, 05/11/2008 - 21:27 | 1' | 6

̓Έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές ότι δεν πρέπει να μπαίνουμε με τον root λογαριασμό στο irc.θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει τον/τους λόγους που δεν πρέπει να γίνεται αυτό.

εγώ πχ τελικά έχω επιλέξει να χρησιμοποιώ τον opera browser όταν μπαίνω σε irc.
διότι τον βρήκα πιο εύχρηστο και πιο σταθερό απο το xchat.

υπάρχει περίπτωση να μπαίνω σαν root και να μην το έχω καταλάβει;

ευχαριστώ.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

rizitis]

̓Έχω διαβάσει πάρα πολλές φορές ότι δεν πρέπει να μπαίνουμε με τον root λογαριασμό στο irc.θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει τον/τους λόγους που δεν πρέπει να γίνεται αυτό.

γιατί μπορείς να καταστρέψεις το σύστημα σου

εγώ πχ τελικά έχω επιλέξει να χρησιμοποιώ τον opera browser όταν μπαίνω σε irc.
διότι τον βρήκα πιο εύχρηστο και πιο σταθερό απο το xchat.

υπάρχει περίπτωση να μπαίνω σαν root και να μην το έχω καταλάβει;

όχι

ArchLinux Keep It Simple, Stupid

http://www.archlinux.org/

LinuxNeophyte σε ευχαριστώ για την απάντηση.
επειδή θέλω να αποκτώ και γνώση σιγά, σιγά όποτε μπορείς εξήγησε μου λίγο παραπάνω και τους λόγους που συμβαίνει αυτό.

ευχαριστώ.

rizitis, όταν μπαίνεις ως root στο σύστημά σου, τότε κάθε διεργασία που τρέχεις (firefox, xchat, κοκ) τρέχει με δικαιώματα root. Αν υπάρχει έστω και ένα bug κάπου στο Xchat ή αν πας σε μια "περίεργη σελίδα" που τρέχει κάποιο ακόμα πιο περίεργο Javascript κώδικα με το Firefox ή αν σου δώσει κάποιος με εντολή να τρέξεις ή αν χρησιμοποιήσεις κανείς κάποιο σκριπτάκι ή αν τέλοσπάντων εκμεταλλευθεί κάποιο γνωστό κολπάκι του IRC τότε μπορεί
α) να πάρει τον έλεγχο του συστήματός σου
β) να καταστρέψει (μόνος ή με την αθέλητη βοήθειά σου) μέρος ή όλο το σύστημα
γ) να τρέχει άλλα σκριπτάκια που κάνουν άλλα περίεργα πράγματα.

Σε κάθε περίπτωση, την έχεις βάψει. Αρχικά μπορεί να μην σου φαίνεται σοβαρό αυτό, αλλά όλοι οι χρήστες Linux θα σου πουν το ίδιο πράγμα: δεν πρέπει να συνδέεσαι στο γραφικό περιβάλλον με δικαιώματα root. Αυτό (δηλαδή η απόλυτη ελευθερία στις διεργασίες) είναι μια κακή πρακτική (που όλοι ξέρουμε από που προέρχεται ;)) και δεν πρέπει με κανέναν τρόπο να την περάσουμε στο Linux. Το Linux φημίζεται για την ασφάλειά του (χωρίς να χρειάζεται περιττά προγράμματα, όπως στα Windows) αρκεί να τηρούμε όλοι μερικούς κανόνες. Ο βασικότερος από αυτούς είναι: μην δουλεύετε το γραφικό περιβάλλον ως root ή με δικαιώματα root. Είναι να σαν έχεις το Star Trek και να αφαιρείς την ασπίδα γκραβιτονίων ενώ οι Κλίγκονς κάνουν cloacking. Δεν ξέρω αν σε έπεισε το παράδειγμα. :P

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Είναι να σαν έχεις το Star Trek και να αφαιρείς την ασπίδα γκραβιτονίων ενώ οι Κλίγκονς κάνουν cloacking.

:jawdrop: :O :jawdrop:

το κατάλαβα , αλλά εγώ που έχω ένα λογαριασμό στο gutsy και ένα κωδικό, τελικά σαν τι μπαίνω;

και πως θα ξέρω;

υγ. ασπίδα γκραβιτο τι ; :P

οταν κανεις install το ubuntu o λογαριασμος που χρησιμοποιείς είναι απλού χρήστη.
αν δωσει απο ενα τερματικο echo $USER θα σου εμφανισει το ονομα χρηστη, whoami σου λεει ποιος χρηστης εισαι. οριστε και μερικα παραδειγματα. Εχω σινδεθει σαν root με την εντολη su
[root@thundercats slack]# whoami
root
[root@thundercats slack]# echo $USER
siva
[root@thundercats slack]#

Αρα οταν δεν ξερεις αν εισαι η οχι ο root με τις παραπανω εντολες το διευκρινιζεις

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'