Μη φοβάστε την κονσόλα!

captaink | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 4' | 3

Πολλοί νέοι χρήστες ξενίζουν με την ιδέα της κονσόλας. Έχουν την αντίληψη ότι είναι μια πεπαλαιωμένη μέθοδος να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου. Δε λέω, σαφώς και έχουμε πλέον περάσει στα GUI περιβάλλοντα για τα καλά και πλέον είναι λίγες οι φορές που ένας χρήστης (ειδικά των windows) θα χρειαστεί να καταφύγει στη γραμμή εντολών. Το ίδιο τείνει να γίνει και για το linux, χάρις τα Front end προγράμματα και τα αυτοματοποιημένα σκριπτάκια. Και ναι, σαφώς και είναι πιο εύκολο το γραφικό περιβάλλον, ειδικά για έναν νέο χρήστη.

 

Παρόλα αυτά όμως, σε πολλές περιπτώσεις, η κονσόλα είναι αυτή που θα σας βγάλει από την δύσκολη θέση ενός 'χαλασμένου συστήματος', ενώ μερικές φορές κάνεις πιο γρήγορα κάνεις την δουλειά σου, ειδικά αν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει linux στο παρελθόν.

Δέ χρειάζεται να είσαι σκληροπυρηνικός χρήστης για να χρησιμοποιήσεις την κονσόλα. Λίγο διαβασματάκι ίσως να χρειαστεί...

 

Ένα απλό παράδειγμα ανάκτησης συστήματος από κονσόλα είναι η σύνηθης περίπτωση που ένα σύστημα δεν ξεκινάει στο γραφικό περιβάλλον λόγω ασυμβατότητας των openSource Drivers. Στον παλιό μου υπολογιστή, έναν Athlon XP 2400+ με 1024mb RAM DDR, και κάρτα γραφικών nVidia Geforce4. Σε αυτό το σύστημα δεν μπορούσα να εγκαταστήσω ubuntu και γενικά debian-based διανομές λόγω αυτής της ασυμβατότητας, ειδικά όταν είχα dual-boot με Windows (!!!). Στην προκειμένη περίπτωση, αφού χρησιμοποιούσα το Alternate cd που έκανε setup ubuntu σε text περιβάλλον, μετά την εγκατάσταση έμπαινα σε recovery mode και έβαζα restricted drivers είτε κατεβάζοντάς τους από το site της nVidia είτε απευθείας από τα αποθετήρια (στο 7.04 ), με το γνωστό μας

sudo apt-get install nvidia-glx

με τις γνωστές από το περιοδικό επιπλέον εντολές που συνέχεια μου διαφεύγουν...

 

Έπίσης, ένα παράδειγμα ταχύτητας είναι η εγκατάσταση προγραμμάτων. Έστω ότι κάνεις format και γνωρίζεις ποια πακέτα χρειάζεσαι. Στο γραφικό περιβάλλον, θα πρέπει να πας στο synaptic που είναι στο Σύστημα > Διαχείριση, να βάλεις κωδικό, να κάνεις search για το κάθε πακέτο ξεχωριστά, να επιλέξεις με δεξί κλικ τα πακέτα....

Ενώ για την κονσόλα, ανοίγεις απλά ένα τερματικό και δίνεις

sudo apt-get install prog1 prog2 prog3 .....

και καθαρίζεις.

 

Φυσικά, το γραφικό περιβάλλον είναι το προτεινόμενο για τους νέους χρήστες, αλλά όσο μαθαίνεις απελευθερώνεσαι.

 

Αναμένω προτάσεις και άλλα ανάλογα παραδείγματα. Διότι πρέπει να ξεπεραστεί αυτή η παραπάνω φοβία του ανθρώπου...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

ΓΕΙΑ ΣΑΣ LINUXAΔΕΣ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΛΥΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΚΟΝΣΟΛΑΣ! ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΣΤΗΝΩ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΚΟΝΣΟΛΑ   

Καλησπέρα παίδες. Καλά όλα αυτά που λέτε αλλά άν μπορούσε να μπεί κανένα tutorial για τις εντολές τις κονσόλας(πώς συντάσονται π.χ.) γιατί προσωπικά δοκίμασα το linux ubuntu 7.10 πρίν ένα μήνα, ξετρελάθηκα αλλά μην γνωρίζοντας τίποτα απο κονσόλα το απεγκατέστησα γιατί δεν μπορούσα να κάνω την usb κάρτα δικτύου να δουλέψει(όλοι μου έλεγαν για εντολές μέσω κονσόλας τις οποίες ούτε κάν πώς να γράψω και να συντάξω γνώριζα) και ώς γνωστόν χωρίς ΝΕΤ είσαι χαμένος. και εννοώ ένα tutorial για εντελώς νιούφιδες.¶ντε κάποιος 'παλιός' να δείξει το δρόμο και στους 'νέους'!!!!! και να είστε σίγουροι πως πολύς κόσμος θα πάει στο linux. Νομίζω πως η κονσόλα είναι ανασταλτικός παράγοντας για πολλούς όχι επειδή χρειάζεται αλλά επειδή οι πολλοί ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ να την χρησιμοποιούν.