Επιλογή περιβάλλοντος προγραμματισμού.

vfafou | Τετ, 08/11/2010 - 16:26 | 1' | 5
Γεια σας!
Χρησιμοποιώ Linux εδώ και 2,5 χρόνια. Τον καιρό των windows, έγραφα εφαρμογές σε Visual Studio (VB6).
Έχω μπερδευτεί πολύ με τις γλώσσες και τα περιβάλλοντα στο Linux κι επειδή θέλω να γράψω μια εφαρμογή client-server,
δεν ξέρω τι να διαλέξω. Η εφαρμογή θα περιλαμβάνει διαχείριση Database (MySQL ή PostgreSQL) και σειριακή RS232 επικοινωνία.
Ήθελα να μου προτείνετε περιβάλλον γρήγορης ανάπτυξης εφαρμογών με όμορφο User Interface και δυνατή γλώσσα προγραμματισμού
με καλές επιδόσεις, δυνατότητες Multithreading και χρήσης πολλών πυρήνων επεξεργαστή ταυτόχρονα.
 
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Φίλε μια είναι η λύση για όσουε προέρχονται από Visual Basic περιβάλλον : Gambas

Καταπληκτική!

 Σ' ευχαριστώ πολύ lebronJ!
Είχα σκεφτεί για τη GAMBAS, αλλά θέλω να φύγω από τη basic. Έτσι, έκανα μια σκέψη για Java, αλλά το τοπίο είναι λίγο θολό μετά την εξαγορά
από την Oracle και μου έχουν δημιουργηθεί τεράστια διλήμματα. Άσε που το Swing που ήταν ό,τι καλύτερο για GUI σε Java έχει πάψει εδώ και
χρόνια να αναπτύσσεται. Υπάρχει μια πληθώρα επιλογών πέρα από τη Java, αλλά δε μου είναι ξεκάθαρο αν υπάρχει ένα ολοκληρωμένο περιβάλλον
δημιουργίας εφαρμογών. Επίσης, δε θέλω να ασχοληθώ με το Mono, γιατί "μυρίζει" πολύ Microsoft και δε μου αρέσει η ιδέα. Αλήθεια, εφαρμογές όπως
το KMyMoney ή το HomeBank σε τι περιβάλλοντα είναι γραμμένες; Η Python έχει σταθερότητα και δύναμη σε ό,τι αφορά Επικοινωνίες και Βάσεις Δεδομένων;
Μπορεί να σηκώσει πληθώρα από ταυτόχρονα Transactions, ή θα λυγίσει; Από GUI σε Python πάντως, έχω δει εκπληκτικά πράγματα!

Εξ'αρχής ήθελα να σου προτείνω python, κάνει μια χαρά ό,τι ζητάς, αλλά δεν είχα να σου προτείνω κάποιο πραγματικά προχωρημένο περιβάλλον ανάπτυξης (όπως αυτά που περιγράφεις), οπότε δεν μίλησα.

Αν δεν σε πειράζει να γράφεις απλά στον editor σου κ να χρησιμοποιείς τον interpreter της python, ή αν κάποιος άλλος έχει να προτείνει κάποιο όμορφο IDE για python, τότε θα έλεγα "με κλειστά μάτια".

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

 Δεν είναι άσχημες ιδέες όσες μου αναφέρετε!
Έψαξα λίγο και βρήκα ότι μπορώ να δημιουργήσω Java ή Python εφαρμογή με γραφικό περιβάλλον GTK+ που μπορεί να δώσει εκπληκτικά γραφικά.
Πόσο δύσκολο είναι όμως να δέσω τον κώδικα με το γραφικό;