phpbb header editor

alucard7 | Τετ, 05/26/2010 - 23:22 | 1' | 3

 Καλησπέρα σας . Προσπαθώ να φτιάξω ένα forum, αν και είμαι ψιλό noobας ,μέσα από άπειρο google έχω καταφέρει αρκετά πράγματα . Έχω την εξής απορία .

Μπορώ να αλλάξω το ύψος του header του forum ; Γιατί από μόνο του είναι αρκετά μικρή ανάλυση(1400x150) για την εικόνα που θέλω να βάλω για header((1400x300) .

Χρησιμοποιώ ένα απλό prosilver theme

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κοιτά, δεν έχω δουλέψει το phpbb, αλλά λογικά θα υπάρχει ένας κατάλογος όπου θα αποθηκεύονται τα θέματα. Εκεί βρες το θέμα που έχει επιλέξει, και επεξεργάσου τις εικόνες του (βάζοντας αυτή που θέλεις) και αλλάζοντας (ενδεχομένως) και το .css αρχείο του θέματος.

Γενικά, εάν δεν είσαι εξοικειωμένος με την δημιουργία ιστοσελίδων (html και css) θα ψιλοπαιδευτείς...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Οπως πολύ σωστά σου λέει ο apkoutsou όλα τα αρχεία που χρειάζεσαι βρίσκονται στους φακέλους styles/prosilver/template και themes (για τα css).

Αν δεν μπορείς να βρείς άκρη για το ποιό αρχείο είναι αυτό που πρέπει να αλλάξεις κάνε το εξής απλό:

δεξί κλίκ επάνω στη φωτό του header -> view background image και θα σου βγάλει το file name και το path.

Μετά με έναν web editor κάνε search στα css files για background: url(../το path/το image)

Κάπου εκεί θα έχει

width: τόσο%;

height: τόσο%;

Πράξε αναλόγως.

 

Γενικώς όμως καλό είναι να προσπαθήσεις να προσαρμόσεις την εικόνα στις διαστάσεις (resize με το gimp).

Αν δεν μπορείς ή δεν γίνεται η δουλειά σου μην το παρακάνεις γιατί μπορεί να σου χαλάσει το layout στην υπόλοιπη σελίδα.

Φυσικά πρίν κάνεις οτιδήποτε κράτα backup τα αρχεία που θα αλλάξεις.

 Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα το δοκιμάσω άμεσα