Δημιουργία script - ιδεές !

thanos | Παρ, 10/02/2009 - 13:29 | 1' | 3

Γεια σας παιδιά,

Θέλω να κάνω ένα script το οποίο να κάνει αναζήτηση σε τρία site..Δηλαδή πληκτρολογώ το τι θέλω να βρω και μετά να μου εμφανίζει τα αποτελέσματα από τις σελίδες (κυρίως το λινκ για εύκολη χρήση του)

Βασικά τα site είναι τα εξής:

Mπορεί να γίνει κάτι,ή θα με φάει το χειροκίνητο ψάξιμο σε κάθε σελίδα :P ;

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κοίτα μπορεί να γίνει, αλλά θέλει πάρα μα ΠΑΡΑ πολύ δουλειά... Είναι προτιμότερο να κάνεις χειροκίνητη έρευνα, από το να καθίσεις να γράψεις ένα τέτοιο script.

Θα μπορούσε πάντως να γίνει με html και javascript...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

επισης θα μπορουσε να γινει με curl ή wget  & bash & grep (ναι εχω πιει λιγο παραπανω :P )  θα μπορουσες να κατεβαζεις τις σελιδες και στην συνεχεια να ψαχνεις αυτο που θες με grep η sed Οτι σε βολευει. :)

http://s3.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=NTI4OTY=

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\

slackware]και στην συνεχεια να ψαχνεις αυτο που θες

Αυτό είναι και το παλούκι!! Και δυστυχώς από ότι είδα στις σελίδες δεν έχουν σαφή ids ή classes στα elements με τα οποία εμφανίζουν τα αποτελέσματα, οπότε ζήσε Μάη να φας τριφύλλι...!!! Μέχρι να φτιάξεις έναν αλογόριμθο που θα διαβάζει και τις τρεις σελίδες και θα βρίσκει τα αποτελέσματα θα φας την μισή ζωή σου...

Άσε που το δεύτερο site δεν περνά τα κτιρήρια της έρευνας στις παραμέτρους της διεύθυνσης, οπότε έχεις και την πρόσθετη διαδικασία να βρεις τρόπο να τα περνας στο site (υπάρχει αλλά χαλάει λίγο την διαδικασία της έρευνας)

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων