Βιβλίο υπολογισμού αμοιβών μηχανικού

panos46 | Πέμ, 10/16/2008 - 15:40 | 2' | 3

παιδιά
εγώ έχω κάνει ένα βιβλίο στο openoffice spreadsheet (χρημοποίησα και το
excel) αλλά εδώ θα το δώσω σε μορφή ODS το οποίο υπολογίζει και
εκτυπώνει τις αμοιβές μηχανικών για οικοδομικά έργα (πολύ δουλειά και πολύ ξενύχτι) ,το πρόγραμμα αυτό
(αν μπορώ να το πω έτσι) αφορά μόνο τους Έλληνες μηχανικούς οπότε λίγο
δύσκολο για sourceforce ,και σκέφτομαι να το δώσω αργότερα για excel
για να εγκαταστήσουν περισσότεροι το openoffice,
νομίζω είναι καλό γιατί το τσέκαρα με το εμπορικό πρόγραμμα πού έχω και είναι οκ. Πού θα το ανεβάσω λοιπόν? Επίσης αν υπάρχουν κάποια τσακάλια που να
γνωρίζουν xml (αυτήν την φόρμα χρησιμοποιεί το ΤΕΕ για να δίνει
αυτόματα κωδικούς πληρωμής) θα ήθελα να βοηθήσουν γιατί είναι το μόνο
που λείπει για να είναι ολοκληρωμένο το βιβλίο (δηλαδή να παράγει το
πρόγραμμα ένα αρχείο xml το οποίο θα φορτώνεται απο την ιστοσελ. του ΤΕΕ και να δινεται αυτόματα ο κωδικός πληρωμής) ,υπάρχουν οδηγίες στη σελίδα του ΤΕΕ.Επίσης διαγράφοντας σε ένα κελλί το περιεχόμενο σβήνει και το σχόλιο πώς αλλάζει αυτό?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Απαντησεις για ερωτηματα σου δεν εχω. Απλα θελω να πω πως αν καταφερεις να συνεργαζεται με την λαλακια του ΤΕΕ , θα ειναι φοβερο , ανεπαναληπτο! Αυτοι στο ΤΕΕ δεν ξερουν τι σημαινει εργονομια , φιλικοτητα προς τον χρηστη κτλ. Σιγουρα θα κερδισει και το Linux.
Ασχετο: εχω φτιαξει μια εφαρμογη για το Α.Π.Δ. του Ι.Κ.Α σε Visual Basic (windows) οπου το υπολογιζει και το γραφει στο προτυπο εγγραφο του Ι.Κ.Α. Μολις το μεταφερω σε καποια γλωσσα στο linux θα το ανεβασω και 'γω.

Καλημέρα,

προς τον smooth:

Η γλώσσα που μοιάζει στην Visual Basic είναι η Gambas : gambas.sourceforge.net/en/main.html

Είναι καταπληκτική. Έχει μια πολύ ενεργή κοινότητα . Υπάρχει και βιβλίο σε μορφή pdf που καλύπτει τα

βασικά. Τα παλαιά και νέα αρχεία της κοινότητας που σου λύνει ότι κόλλημα υπάρξει μέσα σε 1 μέρα είναι:

www.mail-archive.com/[email protected]/maillist.html

Βέβαια θα πρέπει να γραφτείς συνδρομητής στην λίστα.

Ο τρόπος δουλειάς είναι ίδιος με της Visual Basic.

Η μεταφορά του προγράμματος από Visual Basic σε Gambas δεν θα πάρει πάνω από 10 μέρες (εξαρτάται

απ' τον όγκο της δουλειάς σου)