Ωραία, το'φτιαξα ...και τώρα τι ???

luckyb | Παρ, 10/03/2008 - 21:28 | 2' | 14

Εδώ και μερικούς μήνες παιδεύομαι να φτιάξω μια γραφική εφαρμογή - άξιο συνεχιστή του script luckybBackup.

Σήμερα λοιπόν, κατάφερα να την φέρω σ' ένα αξιοπρεπές σημείο όπου μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί από οποιονδήποτε για να κάνει τη δουλειά που προορίζεται.

"Όμορφα", σκέφτομαι.
"θα την μοιραστώ με τον κόσμο. Θα την βρουν πολύ χρήσιμη. Με χαροποιεί ιδιαίτερα το γεγονός που θα προσφέρω κι εγώ κάτι τέτοιο στην κοινότητα."

...και τώρα δεν έχω ιδέα πως να το κάνω αυτό !!

Υποθέτω πρέπει να βρω κάποιον που κάνει hosting τέτοιου είδους πράγματα κι όχι να το ανεβάσω στο rapidshare και να ποστάρω εδώ το λινκ με λίγο μπλα μπλα(θα το κάνω κι αυτό βέβαια :-)).

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ίσως για αυτό που θες σε καλύπτει το http://sourceforge.net/ , πάνω αριστερά λέει create project

Υ.Γ. Όταν το ανεβάσεις πές μας να το δούμε κι εμείς!! ;)

Αυτό ζητούσα !!
Άνοιξα λογαριασμό.
Από αύριο (δηλαδή καλή Δευτέρα - Τρίτη - και βλέπουμε) θα κάνω ενέργειες για δημιουργία καινούργιου project, γιατί θέλει και λίγη σκέψη τι θα γράψω εκεί μέσα :-)

...και βέβαια θα σας το πω όταν το ανεβάσω :-)

Ένας καλός μπούσουλας είναι, πιστεύω το Aggregator για να δεις πολλά howtos.
Δεν ξέρω κιόλας αν κάτι τέτοιο ψάχνεις, αλλά για να δεις πως εξηγούν αυτά που
φτιάχνουν, παράλληλα με την παρουσία σου στο sourceforge. :)
Έτσι πιστεύω θα έχει ευρύτερη παρουσία και μεγαλύτερη υποστήριξη, ποτέ
δεν ξέρεις!

Όσο ζώ, μαθαίνω.

"Thanks for Registering, luckyb!
Your project is placed in a Pending state until the SourceForge.net staff is able to review and approve your project request. The approval process may take 1 to 3 business days."
Αρχίσαμε τα γραφειοκρατικά !!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Centient και τον alexbillans και ένα ακόμη μεγαλύτερο στον alfisti ο οποίος "σκίστηκε" να βοηθήσει αμέσως προσφέροντας κάποιους από τους δικούς του πόρους (τους οποίους πληρώνει κι όλας)
:-)

Δεν ξέρεις γιατί βοηθήσαμε? Μα για να πάρουμε κι εμείς λίγη δόξα και λίγο...κέρασμα! :D

Πέρα όμως από την πλάκα αυτή είναι και η δύναμη της κοινότητας!!! :)

Όσο ζώ, μαθαίνω.

Εκτός από το Sourceforge υπάρχει και το Savannah του GNU Project:

http://savannah.gnu.org/

όπου φιλοξενούνται open source projects δωρεάν.

Μήπως να το κοίταζες και αυτό πριν ξεκινούσες με το Sourceforge;

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?

Έχω μια απορία. Ας πούμε ότι έφτιαξα ένα πρότζεκτ, όπως κι ο luckyb. Πώς θα το θέσω υπό την gpl; εσύ luckyb το χεις το πρόγραμμά σου σε κάποια άδεια; Επίσης είναι απαραίτητο να είναι το πρόγραμμα υπό κάποια άδεια; (δλδ θα υπάρχει κάποιο νομικό πρόβλημα;

Όταν έκανα "αίτηση" για το project κάπου σ' ένα από τα βήματα σε ρωτούσε και τι άδειες θέλεις να έχει.
Το luckyBackup είναι υπό την GPL.

Tετοιες ενεργειες η ακομα & διανομες, αν φτιαχνετε, μπορω να σας τα φιλοξενω σε δικο μας σερβερ, προκειμενου να εχουν το απαραιτητο hosting & ευνοητο ειναι οτι δε θα υπαρχει καμια επιβαρυσνση.
Απλα σε πρωτη φαση, στελνετε μου μηνυμα εδω στο φορουμ.
Αρα lucky, αν δεν κανεις κατι αλλο, πες μου & με χαρα τετοια projekts & θα τα φιλοξενουμε & θα τα προωθουμε.

gerstavros]Έχω μια απορία. Ας πούμε ότι έφτιαξα ένα πρότζεκτ, όπως κι ο luckyb. Πώς θα το θέσω υπό την gpl; εσύ luckyb το χεις το πρόγραμμά σου σε κάποια άδεια; Επίσης είναι απαραίτητο να είναι το πρόγραμμα υπό κάποια άδεια; (δλδ θα υπάρχει κάποιο νομικό πρόβλημα;

Στην παρακάτω διεύθυνση λέει ό,τι χρειάζεσαι νομίζω:

http://www.gnu.org/licenses/gpl-howto.html

constantinos]Αρα lucky, αν δεν κανεις κατι αλλο, πες μου & με χαρα τετοια projekts & θα τα φιλοξενουμε & θα τα προωθουμε.

Σ' ευχαριστώ constantinos.
Το εκτιμάω πραγματικά.

Έχω ξεκινήσει με το sourceForge.
Ίσως να βιάστηκα λίγο

παιδιά εγώ έχω κάνει ένα βιβλίο στο openoffice spreadsheet (χρημοποίησα και το excel) αλλά εδώ θα το δώσω σε μορφή ODS το οποίο υπολογίζει και εκτυπώνει τις αμοιβές μηχανικών
για οικοδομικά έργα (πολύ δουλειά και πολύ ξενύχτι) ,το πρόγραμμα αυτό (αν μπορώ να το πω έτσι) αφορά μόνο τους Έλληνες μηχανικούς οπότε λίγο δύσκολο για sourceforce ,και σκέφτομαι να το δώσω αργότερα για excel για να εγκαταστήσουν περισσότεροι το openoffice,
νομίζω είναι καλό γιατί το τσέκαρα με το εμπορικό πρόγραμμα πού έχω και είναι οκ.
πού θα το ανεβάσω λοιπόν? Επίσης αν υπάρχουν κάποια τσακάλια που να γνωρίζουν xml (αυτήν την φόρμα χρησιμοποιεί το ΤΕΕ για να δίνει αυτόματα κωδικούς πληρωμής) θα ήθελα να βοηθήσουν γιατί είναι το μόνο που λείπει για να είναι ολοκληρωμένο το βιβλίο (δηλαδή να παράγει το πρόγραμμα ένα αρχείο xml το οποίο θα φορτώνεται απο την ιστοσελ. του ΤΕΕ
και να δινεται αυτόματα ο κωδικός πληρωμής) ,υπάρχουν οδηγίες στη σελίδα του ΤΕΕ.

@panos46

Θα πρότεινα να κάνεις ένα νέο θέμα,για να μην μπλεκτεί με το ήδη υπάρχων και χαλάσει :),κρίμα είναι...Εδώ δεν θα το καταλάβει κανείς για να σε βοηθήσει ;)

--------------------
happy_linux_downloads