WYSIWYG editor στο Drupal

ioarvanit | Τρί, 07/15/2008 - 12:38 | 2' | 4

Έχω στήσει την ιστοσελίδα μου σε drupal και έχω εγκαταστήσει τον TinyMCE editor και τον FCK editor. Παρατήρησα πως εσείς στο site του linuxinside έχετε το drupal με τον TinyMCE(?)

Το πρόβλημα μου είναι με τα tags <code> για την παράθεση κώδικα σε κάποιο post. Εγώ δοκίμασα αρκετές ρυθμίσεις και με τους δυο editors (tinymce και fck) καθώς και με τους μορφότυπους εισόδου του drupal αλλά δεν κατάφερα να εμφανίσω σωστά τον κώδικα χωρίς πρώτα να απενεργοποιήσω τον rich text editor.

Στο δικό σας site αν και βλέπω πως κάποιοι δημοσιεύουν post με σωστά εμφανιζόμενο τον κώδικα (χρησιμοποιώντας τα tags <code> και <pre>) εγώ δεν το κατάφερα... επίσης το πλήκτρο που κάνει disable rich-text δεν λειτουργεί...

<code> <?php echo "Αυτό ακριβώς εννοώ"; ?> </code>

Κάνω κάτι λάθος?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για να δημοσιεύσεις σωστό κώδικα στο www.linuxinsider.gr πρέπει να έχεις απενεργοποιήσει το TinyMCE (δυνατότητα από τον λογαριασμό σου) γιατί χαλάει το σύμπαν, και να έχεις Full HTML στις επιλογές Τυπος κειμένου. Στο Filtered HTML δεν δουλεύει ο συντακτικός χρωματισμός.

Με αυτές τις ρυθμίσεις γράφω κι εγώ αυτό (απλά copy/paste του κώδικά σου):
<?php echo "Αυτό ακριβώς εννοώ"; ?>

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?

Δημήτρη, έλεγξα ξανά τις ρυθμίσεις του λογαριασμού μου... έχω enabled τον tinymce, επίσης στο σχόλιο βάζω full text όπως και πριν αλλά πάλι τα ίδια...

κάνω copy paste από το δικό σου post και αντιγράφει την χρωματική μορφοποιηση αλλά πάλι δεν τα εμφανίζει σαν κώδικα

<code> <?php echo "Αυτό ακριβώς εννοώ"; ?> <\code>

<code><?php echo "Και πάλι τα ίδια..."; ?></code>

___________________________________________________________________

Ελληνικά swf tutorials για Blender, Gimp, Inkscape, Audacity, OpenOffice

www.klain.gr

Όπως είπα πρέπει να κάνεις disable το TinyMCE.

--
Where is the ripcord, the trap door, the key?
Where is the cartoon escape-hatch for me?

ooops! λάθος ανάγνωση έκανα!!! ok Δημήτρη

________________________________________________________________

Ελληνικά swf tutorials για Blender, Gimp, Inkscape, Audacity, OpenOffice

www.klain.gr