Τι είδους προγράμματα φτιάχνετε;

ilnak | Παρ, 07/04/2008 - 15:01 | 1' | 14

Όπως λέει το subject. Τι είδους προγράμματα φτιάχνετε σε τι γλώσσα;

Θα ξεκινήσω με εμένα.

Εχω προγραμματίσει microcontrollers για ρομποτ

Και τώρα φτιάχνω ένα πρόγραμμα που ελέγχει αρχεία και συγκρίνει τιμες με μια βάση δεδομένων.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι show-off. Απλά έτσι για να δούμε τι παίζει.

C, C++, C++/CLI.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εγώ μόνο web προγραμματισμό ξέρω. Άρχισα παλιά με html, μετά,η
ανάγκη με οδήγησε σε Javascript, αργότερα η ανάγκη για δυναμικότερο
περιεχόμενο σε php & sql... και φυσικά css...

Δεν ασχολήθηκα με άλλες γλώσσες μέχρι τώρα αν και θα ήθελα...

Βασικά, μια και έως πρόσφατα ήμουν κολλημένος με τα παραθύρια, προγραμμάτιζα σε Borland C & C++, Borland Delphi, VB και τώρα τελευταία σε MONO (C#) και Java.

----------------------------------------------------------

Use the Debian OS, Luke Skywalker

εχω γραψει σε αρκετες γλωσσες απο αρχαιες basic για τραπεζικα συστηματα , .ΝΕΤ , λιγο java στο πανεπιστημιο κ.α..
Μία ομως ειναι η αγαπη τα τελευταια χρονια .. Python.
Γραφω το madpy ενα cms πανω σε mod_python , cheetah templates , postgresql που τρέχει τα sites μου (kaotonik.net και ενα ακομη ),
το paparachi εναν log viewer και tailer με δυνατοτητες αναγνώρισης patters σε αρχεια και παρουσιασης των logs/text σε grid,
τo achat ενα ajax chat (που θελει και ενα ονομα) επισης σε mod_python .

Ακομα και αν στις εταιριες που δουλευα καναμε κυρίως desktop applications, μου αρεσει πιο πολυ το web programming.

nikolaosx desktop applications φτιάχνεις? Θα ήταν καλό αν το προσδιόριζες. Εγώ κυρίως με embedded ασχολουμαι. Και προγράμματα ειδικής χρήσης για την δουλειά.

Εγω παιδεύομαι με Qt/C++, όπως ξέρετε. Αυτό εδώ είναι το κατιτίς μου:

http://socnetv.sourceforge.net

;)

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Θα ήθελα να μάθω python.. καλή επιλογή δεν είναι; μου έρχεται εύκολη η σύνταξη σύμφωνα με τις γνώσεις μου...

Νικόλαος

Επειδή έχω μείνει κι εγώ λίγο πίσω στις εξελίξεις
...κι έχω μπερδευτεί λιγουλάκι, θα εκτιμούσα λίγη βοήθεια (συγγνώμη για το ελεφρώς off-topic post).

Τι μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος για να φτιάξει όμορφα gui ??
Απλά να πιάσει μια γλώσσα (πχ python μια και την ανέφερε ο nickolasp) και όλα θα γίνουν από εκεί??
κι αυτά τα gtk, qt κλπ τι να' ναι άραγε ??

Από προγραμματισμό σκαμπάζω αρκετά, απλά έχω σκουριάσει λιγουλάκι.
Κάτι σαν το ποδήλατο (ή το τέτοιο ;-)) δεν είναι ο προγραμματισμός ?
(αν το μάθεις μια φορά, δεν το ξεχνάς ποτέ)

Και desktop applications φτιάχνουμε, αν και έχω εμπειρία για GUI περισσότερο σε Win παρά σε Linux.
Αλλά το παλεύω και αυτό. Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο (λέω εγώ τώρα :) ).

----------------------------------------------------------

Use the Debian OS, Luke Skywalker

luckyb, ανοίγουμε νέο thread πλζ...

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

καλά εσύ δεν είσαι διακοπές ?????
(είπα κι εγώ, λείπει ο dimitris και μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε)

συγγνώμη ταπεινά ξαναζητώ :(

τελικά ξέθαψα κάτι παλιά τεύχη με πολύ όμορφα tutorials για qt :-)

εμένα το κόλημα μ είναι οι εφαρμογές που παίζουν σε sql server. τωρα θέλω να δω και το κομμάτι τον socket.
απο γλώσσσες έχω γράψει κάτι ψηλά σε vb6, κάποια άλλα σε vb.net, ασχολούμε με την c για να μάθω αλγοριθμους για τους pdp, ioi, boi. αλλα η τελευταία αγάπη μου είναι η c#. :)

Πολλά πέρασαν από τα χέρια μου, αλλά τελικά πλέον δουλεύω C κ assembly, για linux kernel hacking κ embedded software για sparc, arm, x86 κλπ

Για οτιδήποτε άλλο, Python rulez :D

gnu_labis τι embedded software φτιάχνεις; το συγκεκριμένο θέμα με ενδιαφέρει μιας και και εγώ είμαι φαν της embededιας.

Eγώ παιδιά φτιάχνω το πρόγραμμα των διακοπών μου.. Είναι σε αγγλική γλώσσα γιατί λέω να την κάνω για εξωτερικό. Μετράει αυτό;; :P