Πρόβλημα με PHP/Apache

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:05 | 1' | 21

Καλησπέρα, θα ήθελα κάποια βοήθεια. Θέλω να μάθω

php-mysql αλλά τα script που αντιγράφω απο τα βιβλία

δεν λειτουργούν, προφανώς επειδή δεν εκκινώ κάποια

υπηρεσία.Εχω Knoppel 0.8 στο οποίο είναι εγκαταστημένα

τα php4-mysql και apache2 τα οποία δεν είναι ενεργά (ps

or top). Δεν έχω δίκτυο με άλλο Η/Υ, είμαι απλός user

και βλέπω internet με router. Τι πρέπει να κάνω ώστε να

βλέπω τα αποτελέσματα των script στον browser, δυστυχώς

βλέπω απλώς το κείμενο που έγραψα.

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Από το τεύχος 10 το Linux Format έχει ξεκινήσει μια πολύ καλή σειρά tutorials για PHP (δες το 1ο tutorial). Παράλληλα στο τεύχος 14 ξεκίνησε μια σειρά εκμάθησης της MySQL με PHPMyAdmin. Αυτά πληροφοριακά. Προτείνω να κάνεις τις ερωτήσεις σου για PHP/MySQL στο παραπάνω forum.

Τώρα για το πρόβλημα της εγκατάστασης. Από το Firefox μπορείς να δεις το http://localhost;

θα πρέπει να σου εμφανίσει μια σελίδα με το φτερό του Apache (Test Page) και όχι το Unable to Connect.

Αν τη δεις αυτή τη σελίδα, τότε μήπως δεν έχεις εγκαταστήσει το php module για τον Apache;

apt-get install libapache2-mod-php apt-get install libapache2-mod-php4

Τέλος από που προσπαθείς να τρέξεις τα scripts, εννοώ που τα έχεις; Συνήθως ο apache βλέπει εξορισμού τα αρχεία που έχεις στο /var/www.

Εγώ λόγου χάρη βάζω τα scripts στο /var/www/html

και μετά από το firefox δίνω
http://localhost/myscript

για να τρέξω το myscript που έχω στο /var/www/html

Για να μην ανοίξω νέο thread, θέλω να ρωτήσω κάτι για το phpmyadmin.

Σε Debian 3.1 είχα κατεβάσει με το apt-get μια έκδοσή της (2.6.2).
Πρόσφατα εγκατέστησα την τελευταία έκδοση (2.10), μπορεί να διαβάσει τις βάσεις, αλλά έχω ένα πρόβλημα ακολουθώντας τις οδηγίες στο τελευταίο τεύχος: όπως είναι τώρα, το πρόγραμμα δεν ζητάει authorization για το κάθε χρήστη του MySQL server και όταν μπαίνω από browser με πάει κατευθείαν στο λογαριασμό του root.
Πώς θα επαναφέρω πίσω το login?
Ακόμα και το .htaccess αντέγραψα από το φάκελο της προηγούμενης έκδοσης αλλά τίποτα.
Τί πρέπει να σβήσω για να φύγουν όλα τα αρχεία της προηγούμενης έκδοσης χωρίς να επηρεάσω την λειτουργία της τωρινής?

Μιας και το εχω σαν εργαστηριο στην σχολη αποφασισα να το τρεξω μεσα απο τα Linux αν και το τρεχω ειδη απο windows βρηκα και ενα ελληνικο how to για Linux και λεω ας το κανω δεν φαινεται και πολυ δυσκολο και ετσι αρχισα αυτην την τιτανια προσπαθεια μιας και ειμαι νεος στον κοσμο του Linux και μπορω να πω οτι στεφθικα με επιτυχια μεχρι την στιγμη που εκανα restart και φαινονται ολα λες και δεν εγινε σχεδον τπτ..τι να πω δεν μπορω να το ανοιξω πια ενα πολλα πραγματα εχουν αλλαξει μεσα στους φακελους!!! ειναι λογικο αυτο?

 

Τι εννοείς ότι όλα είναι σαν να μην έκανες τίποτε; Εγκατέστησες τη MySQL (πως;) και τώρα δεν παίζει, δεν μπορείς να συνδεθείς; Έχεις φορτώσει τον server;

Ακολουθησα κατα γραμμα τις οδηγιες απο το παραπανω link το καταφερα να τρεξει κανονικα να δω τις βασεις κλπ και μετα εκανα ενα restart και πηγαινωντας  παλι να το τρεξω με την εντολη...

/usr/local/mysql/bin/mysql/ -h localhost  μου λεει δεν βρισκει τον φακελο και περα απο εκει τρεχοντας το /usr/local/ απο το Χ δεν βλεπω τον φακελο Mysql που εφτιαξα αλλα απο το konsole το βλεπω αρα κατι δεν παει καλα και μπαινω και σαν root...ξερω τι να πω απογοητευτικα παντως γιατι στην αρχη φαινοταν να πηγαινει καλα.... 

Τι είναι αυτό;;;

/usr/local/mysql/bin/mysql/

Μήπως έχεις βάλει ένα παραπανίσιο / στο τέλος ;

Και δεν πρέπει να συνδέεσαι ως root στη MySQL (αντε την πρώτη φορά).

καμια σχεση δεν κανουν τπτ οι εντολες που εχει γραμμενες...τι να πω δεν ξερω αλλα ειναι πολθ κουλο!!

 

Από κονσόλα δώσε:
cd /usr/local/mysql/bin

Εκεί δώσε
ls

Βλέπεις το safe_mysqld;

Αν ναι, δώσε:
safe_mysqld --user=mysql &

Μετά
mysql –h localhost –u USERNAME –p PASSWORD

όπου username, password εκείνα που έχεις φτιάξει για τον απλό χρήστη της MySQL (αν το έχεις κάνει). Αν όχι
mysql -h localhost -u root

Κωδικός Enter.

Αν δεν παίξουν όλα αυτά, ξέχνα τον συγκεκριμένο οδηγό (είναι και λίγο παρωχημένος). Δώσε
sudo apt-get mysql-server

και ακολούθησε τις οδηγίες του δικού μας tutorial: http://www.linuxinsider.gr/forum/forum_posts.asp?TID=410& PN=1
από την εγκατάσταση και μετά για τα υπόλοιπα.

Γιατί δεν κάνεις ένα apt-get remove phpmyadmin και μετά ένα apt-get install phpmyadmin .

ουτε αυτο τιποτα απολυτως..

θα δοκιμασω αυτι που ειπες..

 

Το πρόβλημα μου είναι βασικά ότι στα repos της Debian υπάρχει η παλιά έκδοση(2.6.2) και εγώ ήθελα τη νέα.

Πώς θα καταφέρω να κάνω αυτό που θέλω?

Δοκίμασες apt-get remove phpmyadmin και μετά
apt-get install phpmyadmin-2.6.2 ???.

Εναλλακτικά αφαιρεσε την κατέβασε την έκδοση που σε ενδιαφέρει από αυτό το sourceforge.net σε αυτό το link.

Αποσυμπίεσε το στο /var/www/html/ μπες http://localhost/phpmyadmin ή κατι αντίστοιχο

τελικα μετα απο πολυ τυχη  καταφερα να την τρεξω αλλα με ενα κατα την γνωμη μου ανορθοδοξο τροπο, γιατι αφου εκτελεσα την εντολη   /bin/safe_mysqld δεν εκανε τπτ αλλα μετα απο καθαρη τυχη και μονο εκτελεσα την εντολη /bin/mysql και ετρεξε κανονικα...

Δεν γνωρίζω πως να ενεργοποιήσω τις υπηρεσίες του

θέματος, σε knoppel 08.

Έδωσα: sudo apt-get

install apache2 mysql-server-5.0 php5-mysql php5-mysqli

libapache2-mod-php5 php5-common

Και μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα.

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε

Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων... Ολοκληρώθηκε

το apache2 είναι ήδη η τελευταία έκδοση.

Το πακέτο mysql-server-5.0 δεν είναι διαθέσιμο, αλλά

υπάρχει αναφορά για αυτό από άλλο πακέτο.

Αυτό σημαίνει ότι το πακέτο αυτό λείπει, είναι

παλαιωμένο, ή είναι διαθέσιμο από άλλη πηγή

E: Το πακέτο mysql-server-5.0 δεν είναι υποψήφιο για

εγκατάσταση.

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και παρότι το ψάχνω με έχει

εκνευρίσει αρκετά. Ευελπιστώ στην καθοδήγησή σου.

Τον Apache τον έχεις ήδη, σου λέει. Απλά δεν υπάρχει πακέτο mysql-server-5.0.

Απλά δοκίμασε χωρίς το -5.0, δηλαδή:

sudo apt-get
install mysql-server php5-mysql php5-mysqli

libapache2-mod-php5 php5-common

dimitris] Τον Apache τον έχεις ήδη, σου λέει.

Απλά δεν υπάρχει πακέτο mysql-server-5.0. Απλά δοκίμασε

χωρίς το -5.0, δηλαδή:sudo apt-get

install mysql-server php5-mysql php5-mysqli

libapache2-mod-php5 php5-common

Το έκανα πλην όμως θα ήθελα αν γνωρίζεις, να μου πεις

πως σηκώνουμε υπηρεσίες (apache2 - php - mysql), πως

δημιουργούμε server ώστε να δημιουργώ php αρχεία και

βάσεις δεδομένων.

Γεία σας. Τρέχω ubuntu 7.0.4, πλην όμως ο browser δεν αναγνωρίζει script php. Ενεργοποιώντας τον apache και ανοίγοντας τον Firefox, βλέπω html σελίδες πλην όμως όταν ανοίγω αρχεία php, ο browser μου ζητά να κάνει λήψη του αρχείου και κολλάει σώζοντας το ίδιο αρχείο συνεχώς στον Desktop. Για να το σταματήσω αναγκάζομαι να κάνω επανεκκίνηση του user (ctrl + alt + backspace) και τελικά βλέπω στο Desktop δεκάδες αρχεία του php αρχείου σωσμένα. Προφανώς ο Browser δεν ενεργοποιεί κάποια εντολή αναγνώρισης αρχείων php και φυσικά εγώ δεν γνωρίζω τι να κάνω. Παρακαλώ για κάποια βοήθεια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν έχεις εγκαταστήσει μέσω Synaptic τα κατάλληλα πακέτα για php.

Δες εδώ ή εναλλακτικά γράψε από την γραμμή εντολών:
sudo apt-get install apache2 mysql-server php5-mysql php5-mysqli libapache2-mod-phpphp5-common

mpouk, από τη γραμμή εντολών δίνεις:
su
Για να ξεκινήσεις τον apache
/etc/init.d/apache2  start 
ή
/etc/init.d/httpd start

Για να ξεκινήσεις την MySQL
/etc/init.d/mysqld start

Για την PHP, θα πρέπει να έχεις εγκαταστήσει το libapache2-mod-php5 όπως περιγράφει ο otttx3

Καλησπέρα, έχω 2 PC και τρέχω από Debian το Apache2. Από Win πατάω στο Mozilla την IP του Debian και μου βγάζει : It works. Μέχρι εδώ όλα καλά. Θέλω όταν πατάω την IP να μου βγάζει την default σελίδα του Apache, πχ. www.in.gr, την οποία φυσικά θα δηλώνω εγώ. Δε βρίσκω που μπορώ να τη δηλώσω. Επίσης αν τρέξω HTTP server από Win πως θα συνδεθώ από Debian; Για FTP πατάμε ftp ip και συνδεόμαστε. Για HTTP;