Kylix

emr_ | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 1' | 3

Ξέρει κάποιος τι παίζει με το Kylix? Προγραμματίζω αρκετά χρόνια στο Delphi. Ο κώδικας που έχω φτυάξει στο Delphi μπορεί να μεταγλωτιστεί και στο Kylix, ωστε να τρέχει και σε Linux? Από που μπορώ να προμειθευτώ το Kylix? Υπάρχει κάποια νέα έκδοσή του? Τέλος, μήπως ξέρετε κάποιον άλλο τρόπο ώστε να μπορεί να τρέξει ένα πρόγραμμα, το οποίο είναι φτυαγμένο σε Delphi, στο Linux?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

1.πρώτη φορά ακουώ την λέξη kylix..

2.Google it!

Βασικά, ρωτάω τα παραπάνω γιατί όρισμένοι θεωρούν, από ότι έχω ακούσει, το Kylix ως το Delphi του Linux και αφου έχω φτυάξει ορισμένα αξιόλογα  project στο Delphi (με αρκετές χιλιάδες γραμμές κώδικα το καθένα) το ψάχνω μπας και μπορέσω και τα περάσω και στο Linux.

Δεν νομίζω οτί θα μεταγλωτιστούν τα προγράμματα σου, χωρίς τουλάχιστον αρκετές αλλαγές, μιας και η Delphi χρησιμοποιεί το VCL που είναι wrapper για εφαρμογές windows, ενώ το Kylix το τροποποιημένο CLX που είναι cross-platform.

Αυτό όμως σημαίνει οτί αν κάνεις μια εφαρμογή στο Kylix θα δουλεύει και σε Windows και σε Linux περιβάλλον.

Τώρα που θα το βρεις, φαντάζομαι στην Στουρνάρη ή στο site της Borland θα υπάρχει κάτι.

Κοίτα επίσης και το Lazarus IDE, που είναι και GPL.