Code editor?

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 4

Γεια!

Διάβασα το άρθρο στο τεύχος 15 για τους web editors, και δοκίμασα στην πράξη τους περισσότερους απ' όσους παρουσιάζονται. Το 'πρόβλημά' μου είναι το εξής:

Ψάχνω έναν code editor (δεν με ενδιαφέρει πολύ το WYSIWYG, ξεκίνησα με notepad το '96!) που να έχει 3 συγκεκριμένα features:

1. Syntax highlighting.
2. Block nesting - μια στήλη στα αριτερά που μπορείς να κάνεις expand/collapse blocks  από κώδικα, όπως if, while, for, κλπ.
3. Function list - ένα tool που να βγάζει μια λίστα με τα ονόματα όλων των functions που ορίζονται μέσα στο αρχείο.

Οκ, το (1) το έχουν όλοι, το (2) το είδα μόνο στο Quanta, αλλά το (3) δεν το έχει κανείς! Να ξεκαθαρίσω ότι δεν εννοώ function list από τις built-in κάποιας γλώσσας (δουλεύω με PHP), θέλω όταν γράφω στο αρχείο 'function myFunc()', να εμφανίζεται η myFunc σε εκείνο το παράθυρο ώστε να μπορώ αργότερα να πάω στο declaration της με ένα διπλό κλικ. Αυτό ας πούμε το έχει το Notepad++, με το οποίο δουλεύω όταν είμαι σε Windows (το ονομάζει Function list).

Ξέρετε να υπάρχει κανένας editor για Linux που να το έχει; Είναι απίστευτα βολικό feature.....


Ευχαριστώ,
Γρηγόρης

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκίμασε τον Eclipse με ένα PHP plugin που υπάρχει. Εάν δεν κάνω λάθος κάνει όλα όσα ζητάς, απλά θα πρέπει να το ρυθμίσεις σωστά στα preferences.

-----

Stelios

www.guru-host.gr

Ότι ζητάς τα έχει το Scite για HTML και για μια πλειάδα άλλων γλωσσών προγραμματισμού.
Απλό και έξυπνο. Για ρίξε του μία ματιά… http://www.scintilla.org/SciTE.html

PS: Αν δεν κάνω λάθος το Notepad++ βασίζετε στη έκδοση Windows του Scite.

---------------

Quanta Plus (Kwebdev) isws h kalyterh lysh an 8es kati pou na moiazei me DW.
Alla epeidh o text editor pou douleuei to Quanta einai to Kwrite dokimase na doulepseis me ton Kate.

Kate features
* code folding (auto pou esy les block nesting)
* code completion
* function / method listing (plugin cppsymbolviewer)
* syntax highlight
* automatic identation (C style ++ )

---
assumption is the mother of all fuckups