Εγγραφή TV στον σκληρό δίσκο

nicholasp | Δευ, 06/22/2009 - 15:33 | 2' | 1

Έχω μια κάρτα TV PCI PixelView Play TV Pro, που δουλεύει άψογα χάρη στην βοήθεια που πήρα από εδώ

http://www.linuxinsider.gr/forum/tv-card-pixelview-play-tv-pro

Ψάχνω ένα εύχρηστο πρόγαμμα με γραφικό περιβάλον για εγγραφή του προγράμματος της τηλεόρασης στο σκηρό δίσκο.
Θα πρέπει να έχει και πρόβλεψη για επιλογή καναλιών. Μέχρι τώρα δε βρήκα τίποτα, αν και υπάρχουν πολλά εργαλεία κονσόλας.

Δε βρέθηκε κάποιος να τα σουλουπώσει κάτω από ένα γραφικό περιβάλον, για να κάνει τη δουλειά απλά και εύκολα?

Χρειάζομαι απλά επιλογή καναλιού και ένα πλήκτρο record, ώστε να μπορεί να το χρησιμοποιήσει οποιοσδήποτε στο σπίτι.

Η επεξεργαστική ισχύς είναι amd xp 3000+ (τρέχει στα 1800) και μνήμη 1GB.

Δεν χρειάζομαι εκείνες τις πολύπλοκες σουίτες με χειρισμό multimedia που τρέχουν ως server κλπ.
Μια απλή εφαρμογή.

Υπόψιν ότι η συγκεκριμένη κάρτα έχει ενσωμετωμένη δυνατότητα συμπίεσης με κάποιον συγκεκριμένο codec που δίνει αποτέλεσμα αρχείο AVI.

Δεν ξέρω αν μπορεί να αξιοποιηθεί στο linux. Η διανομή μου είναι Ubuntu 9.04

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι που μπορεί να βοηθήσει, ας καταθέσει την γνώση του.

Ευχαριστώ.

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τελικά, εφόσον δεν πήρα καμία απάντηση, αναγκάστηκα να εγκαταστήσω ολόκληρο mythtv...
Δε μου βγήκε σε κακό, αφού αποδείχθηκε πολύ ελαφρύ και το καλό είναι ότι μπορώ να προγραμματίζω...

Αποδίδει άριστα και στην αναπαραγωγή και στην εγγραφή με το AMD xp3000 που διαθέτει το PC και 1G μνήμη.
Μια που έγινε έτσι, θα ρυθμίσω και το lirc, αφού η κάρτα μου διαθέτει τηλεκοντρόλ.