Εγκατάσταση LINUX από SSD

Constantin21 | Κυρ, 12/27/2020 - 17:14 | 1' | 2

Γεια σας και από μένα και χρόνια πολλά είμαι νέος χρήστης στα linux και θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να εγκαταστήσω από ssd τα linux ή Ubuntu γιατί δεν έχω άλλη επιλογή καθώς τα bios του laptop Sony Vaio VGN-FE21B δεν υποστηρίζουν από usb έχει χαλάσει η πλακέτα του DVD-ROM άρα μόνο από τον SSD. Και ποια είναι η κατάλληλη έκδοση για 32bit 1386cpu.

Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Καλησπέρα,

Δυστυχώς οι επιλογές είναι 2:

- Εγκατάσταση από CD/DVD όπου έχεις γράψει το ISO αρχείο μιας διανομής Linux.

- Εγκατάσταση από usb stick όπου έχεις γράψει το ISO αρχείο μιας διανομής Linux.

Από ότι καταλαβαίνω, εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτε από τα δύο λόγω του laptop, αλλά έχεις κατεβάσει το ISO μιας διανομής στο δίσκο σου και θες να κάνεις την εγκατάσταση από εκεί. Αν είναι έτσι, δεν γνωρίζω πως μπορείς να το κάνεις. Γενικά πρέπει να τρέξεις το Linux για να ξεκινήσεις την εγκατάσταση του.

Είσαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να πατήσεις κάποιο πλήκτρο (π.χ. ESC) στην εκκίνηση του laptop και με καρφωμένο το USB stick να διαλέξεις εκκίνηση από εκείνο; Επίσης, σε διάφορα threads που διαβάζω για τα VAIO αναφέρουν ότι βρήκαν λύση αλλάζοντας το Boot mode setting στο BIOS από UEFI σε Legacy...