syslinux - isolinux

ratfal | Τρί, 08/28/2018 - 14:00 | 1' | 4

Ti ειναι και τι κανουν ;

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Γεια χαρα 

Ευχαριστω για την ανταποκριση στην απορια μου με μια τοσο αναλυτικη και κατατοπιστικη απαντηση

θα ρωτησω τωρα το εξης

βλεπω στα multiboot usb να υπαρχουν syslinux grub2 και διαφορα αλλα εγκατεστημενα

Πως ακριβως και τι γινεται σε ενα multiboot usb η για να το παρω απο την αρχη σε ενα bootable cd dvd usb

Τι κανει ουσιαστικα καποιο ετοιμο προγραμμα οπως YUMI SARDU Easy2Boot rmprepusb κλπ

 

Δύσκολες αυτές οι ερωτήσεις για μένα, μια και δεν ειμαι ειδικός. Μια πρόχειρη εξήγηση για τα multiboot usb που λες είναι ότι υπάρχουν διαφορετικοί boot loaders για κάθε διανομή. Το πως ακριβώς γίνεται το loading δεν είμαι σε θέση να στο εξηγήσω -- θα χρειαζόταν μια σειρά από άρθρα για να εξηγήσουμε πως δουλεύει ο κάθε boot loader. Σε γενικές γραμμές, o boot loader είναι ένα μικρό πρόγραμμα το οποίο τρέχει όταν κάνουν εκκίνηση στον υπολογιστή μας, και το οποίο  έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να "βρίσκει" τον πυρήνα Linux στο σωστό partition και να τον εκκινεί. Από εκεί και μετά αναλαμβάνει ο πυρήνας να "βρει" και να "μιλήσει" με το hardware του υπολογιστή μας. Μετά τα εργαλεία εκκίνησης της κάθε διανομής (systemd, κλπ) αναλαμβάνουν να "σηκώσουν" διάφορες υπηρεσίες (services) και φυσικά γραφικό περιβάλλον για να δουλέψουμε.

Τέλος, τα προγράμματα που αναφέρεις δεν τα γνωρίζω. Θα ήταν καλύτερο αν θες βοήθεια να μου πεις τι θέλεις να φτιάξεις...

Αυτα τα προγραμματα οπως το sardu σου επιτρεπουν να φτιαξεις αυτοματοποιημενα ευκολα και γρηγορα multiboot usb με διαφορα iso απο linux και windows για repair recovery emergency 

δημιουργει το usb ετσι ωστε να υπαρχει boot manager τυπου grub2 με μενου για επιλογη iso linux και windows

κανουν τα παντα με ευκολια και αυτοματοποιημενα

Εγω θελω να φτιαξω ενα τετοιο multiboot usb απο το μηδεν manually με χρηση terminal και εντολες κονσολας

shell bash scripting ουσιαστικα