Βοήθεια για start up script και κάτι άλλο

papageorge | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 1' | 7

Για σας.

1) Αρχικά όταν ανοίγω κάποια αρχεία που περιέχουν ελληνικά βλέπω καποιους τετοιυς χαρακτήρες : åéñéóôÞò ôþñá μπορώ να το διορθόσω ;
2) Θέλω να βάλω ένα πρόγραμμα να τρέχει μετα που γίνεται το login. Αρχικά γνωρίζω οτι μπορεί να γίνει από το μενού System->Preferences->Personal->Sessions για fedora 7. Μπορώ να το κάνω και με μη γραγικό τρόπο ; Υπάρχει καποιο αρχειο;

Ευχαριστώ πολύ

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

1) Τι είδους αρχεία είναι αυτά; TXT; Μήπως είναι κωδικοποιημένα με Windows-1253 κωδικοσελίδα. Από το Gedit > Open μπορείς να επιλέξεις κωδικοσελίδα. Στο Kwrite πηγαίνεις Εργαλεία > Κωδικοποίηση.
2) Μπορείς να βάλεις προγράμματα να εκτελούνται στο /etc/rc.d/rc.local. Αν θες να εκτελείται κάτι μόνο όταν ανοίγεις την κονσόλα, τότε δοκίμασε το ~/.bashrc. Υπάρχει επίσης το /etc/bashrc.

Ευχαριστώ πολύ για την 1η απαντηση. λειτούργησε.
Όσο για το 2ο άνοιξα το αρχείο και πρόσθεσα στο τέλος την εφαρμογή ( πχ xclock) αλλά δεν λειτούργησε. Αφετέρου δεν μπορώ να δω τις άλλες εφαρμογές που ξεκινάν αυτή τη στιγμή (όταν φορτώνει το gnome) όπως πχ το google desktop στο script.
papageorge2007-9-24 22:21:54

Δεν με κατάλαβες (ή εγώ παρανόησα αυτό που έλεγες στην αρχή για "μη γραφικό τρόπο"). Η απάντησή μου δεν αφορούσε γραφικά προγράμματα (xclock). Σε εκείνα τα αρχεία εκκίνησης βάζεις μόνο προγράμματα κονσόλας. Βγάλε από εκεί το xclock. Για να τρέχεις γραφικά προγράμματα, υπάρχουν εργαλεία-επιλογές μέσα στο Gnome/KDE κλπ, όπως είπες στην αρχή.

To ξέρω οτι γίνεται έτσι όπως είπα πιο πριν ( System->Preferences->Personal->Sessions )   απλώς ρωτάω αν υπάρχει τρόπος να το κάνω αυτό με μέσω terminal γιατί θέλω να φτίαξω ένα shell script που να προσθέτει το πρόγραμμα μου στο startup.

thnx

Για να καταλάβω: θες το script, όταν τρέχει (όχι κατά τo boot), να προσθέτει ένα πρόγραμμα στην εκκίνηση του Gnome (όχι στο boot);

Δές τι γίνεται αν προσθέσεις στο μενού  System->Preferences->Personal->Sessions στην καρτέλα Start up programs (πχ το xclock)... Υπάρχει κάποιο script που να το κάνει αυτό;
papageorge2007-9-26 8:47:55