Σπασμένο metacity

Jo20 | Σάβ, 07/26/2014 - 11:02 | 1' | 7

Καλημέρα παιδιά. Στο debian με mate το compiz κατά κάποιον τρόπο "σπάει" το metacity και το κουμπιά των παραθύρων είναι κάπως έτσι:

Δοκίμασα τον Emerald και δούλευε μια χαρά, τώρα όμως, θέλω να δοκιμάσω ένα metacity theme. Ξέρετε μήπως πώς μπορώ να έχω και compiz και metacity;

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τα κουμπία κλεισίματος, μεγιστοποίησης, ελαχιστοποίησης ενοείς;

Αυτό μάλλον οφείλεται στο theme που έχεις επιλέξει. Αν επιλέξεις ένα άλλο, μάλλον θα διορθωθεί το πρόβλημα σου.

Haris PC]

Τα κουμπία κλεισίματος, μεγιστοποίησης, ελαχιστοποίησης ενοείς;

Αυτό μάλλον οφείλεται στο theme που έχεις επιλέξει. Αν επιλέξεις ένα άλλο, μάλλον θα διορθωθεί το πρόβλημα σου.

Όχι και σε άλλα themes γίνεται. Πρέπει να φταίει ο window decorator, το compiz χρησιμοποιεί cairo, metacity και emerald. Το fusion icon μου λέει ότι υπάρχει μόνο gtk window decorator και emerald.

Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας "Αλλαγή παρασκηνίου --> Θέμα. Επιλέγεις ένα από τα θέματα που σου εμφανίζει και πατάς Προσαρμογή. Στο νέο παράθυρο που θα ανοίξει επιλέγεις Περίγραμμα παραθύρου και διαλέγεις τα κουμπιά που σου αρέσουν.

neos]

Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας "Αλλαγή παρασκηνίου --> Θέμα. Επιλέγεις ένα από τα θέματα που σου εμφανίζει και πατάς Προσαρμογή. Στο νέο παράθυρο που θα ανοίξει επιλέγεις Περίγραμμα παραθύρου και διαλέγεις τα κουμπιά που σου αρέσουν.

Όλα τα θέματα το ίδιο πρόβλημα έχουν. Σ'αυτό φταίει ο window decorator.

Jo20]

Haris PC]

Τα κουμπία κλεισίματος, μεγιστοποίησης, ελαχιστοποίησης ενοείς;

Αυτό μάλλον οφείλεται στο theme που έχεις επιλέξει. Αν επιλέξεις ένα άλλο, μάλλον θα διορθωθεί το πρόβλημα σου.

Όχι και σε άλλα themes γίνεται. Πρέπει να φταίει ο window decorator, το compiz χρησιμοποιεί cairo, metacity και emerald. Το fusion icon μου λέει ότι υπάρχει μόνο gtk window decorator και emerald.

Αν απενεργοποιήσεις τα εφε του compiz, ακομα τα υπαρχει προβλημα;

Haris PC]

Αν απενεργοποιήσεις τα εφε του compiz, ακομα τα υπαρχει προβλημα;

Ναι, μόνο στο marco το metacity δουλεύει.