Windows δίσκος σε Linux...

Scrat | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 1' | 5

Γεια σας. Η απορία μου είναι η εξής : Έχω ένα σύστημα με Ubuntu studio και θέλω σε ξεχωριστό σκληρό να εγκαταστήσω windows.. Τι θα πρέπει να ρυθμίσω στον GRUB ? 
Scrat2007-9-22 19:3:55

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Υπαρχει μια φαινομενικα δυσκολη, αλλα απλη λυση.
Αφου ειναι ξεχωριστος σκληρος, ξεσυνδεσε τον ubuntu, βαλε κανονικα στον αλλον τα win.
Μετα μπορεις να διαλεγεις πιος σκληρος θα μπουταρει, μεσα απο το bios

Δεν μπορεί αυτό να γίνει μέσα από το GRUB..? Γιατί το να αλλάζω κάθε φορά το boot order δεν το θεωρώ ιδανική λύση... Ο GRUB δεν αναγνωρίζει σκληρό ? μόνο  partition στον σκληρό που είναι εγκατεστημένο το Ubuntu αναγνωρίζει?

Αν και δεν το έχω κάνει νομίζω οτι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει χωρίς να ξεσυνδέσεις τους δίσκους σου.
Για δες αυτό και αυτό το link

Δεν μας λες ποια windows θα εγκαταστησεις.Αν θυμαμαι καλα τα xp πρεπει να τα εγκαταστησεις στον 1ο δισκο,στο 1ο partition.Αυτο σημαινει οτι πρεπει ο ξεχωριστος δισκος να ειναι 1ος.

Μετα την εγκατασταση θα πρεπει να μπεις απο καποιο livecd ubuntu και να επαναφερεις τον grub ωστε να μπορεις να μπουταρεις και τα 2 λειτουργικα απο τον grub.

εκτός και αν εγκαταστήσεις win  στον άδειο σκληρό, ( αφού τον αποσυνδέσεις τον ubuntu για πιο ευκολία -αν δεν ξέρεις να το κανείς  και με τους 2  συνδεδεμένους)

και μετά ξαναεγκαθιστάς το ubuntu αυτόν που τα έχεις ήδη  και  o grub  μπαίνει κανονικά σε ένα  ενιαίο μενού.

Διαλέγεις εσύ πιο ΛΣ θα εκκινήσεις.   

παντως θα  συμφωνήσω με τον asfilsti  "Υπάρχει μια φαινομενικά δύσκολη, αλλά απλή λύση.Αφου είναι ξεχωριστός σκληρός, ξεσυνέριση τον ubuntu,

βάλε κανονικά στον αλλον τα win.Μετα μπορείς να διαλέγεις ποιος σκληρός θα μπουταρει, μεσα απο το bios"
 

και γιατί το λέω αν πάει κάτι στραβά στα  win  και θελει φορματ. το κάνεις ανετα. αλλιως πρπει να ξαναφτιάξεις τον grub...

 Προσωπικά λειτουργώ 3 σκληρούς  μεσώ bios. έναν για win  = μόνο για παιχνίδια

και οι άλλο ubuntu + mandriva . όπιο που κατεβεί φορτώνω..