archos 5

harisgr | Τετ, 01/22/2014 - 20:51 | 1' | 8

παιδιά καλή χρονιά

προχθές που έκανα εκκαθάριση τα ηλεκτρονικά μου βρήκα ένα παλιό tablet το Archos 5 ,το είχα ξεχάσει εντελώς ,βέβαια τώρα η εταιρία το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το υποστηρίζει,

Μπορώ να να εγκαταστήσω κάποια διανομή linoux για να το αξιοποιήσω και με ποιον τρόπο;

Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

  έεεεεε μάστορα τί το πέρασες το ...linoux  ώστε να μπορεί να τρέξει σε οτιδήποτε που έχει πάνω του ηλεκτρικά καλώδια ?? Καφετιέρα ? !

  Χρειάζεσαι από τετραπύρηνο και πάνω. Και γνώσεις guru. Αλλά κράτα το καλού-κακού μπάς και βγεί κανένα 16-μπιτο λίνουξ , ποτέ δεν ξέρεις. Κατέβασε και τον speccy emulator για τον θρυλικό  ZX Spectrum  και φόρτωσε το Colossus chess 4.2 από το Google Play. Μιά χαρά τάμπλετ θα έχεις.

zenwalk05]

  έεεεεε μάστορα τί το πέρασες το ...linoux  ώστε να μπορεί να τρέξει σε οτιδήποτε που έχει πάνω του ηλεκτρικά καλώδια ?? Καφετιέρα ? !

  Χρειάζεσαι από τετραπύρηνο και πάνω. Και γνώσεις guru. Αλλά κράτα το καλού-κακού μπάς και βγεί κανένα 16-μπιτο λίνουξ , ποτέ δεν ξέρεις. Κατέβασε και τον speccy emulator για τον θρυλικό  ZX Spectrum  και φόρτωσε το Colossus chess 4.2 από το Google Play. Μιά χαρά τάμπλετ θα έχεις.

Αρε κάστορα τόσα ξέρεις  ,το παραπάνω tablet μπορεί να τρέχει το  linux angstrom

αλλα για να  το παιξουμε εξυπνακιδες πέφτουμε στην παγίδα και νομίζουμε οτι ο αλλος ειναι εντελώς αδαής,  φίλε καστορα (μάστορα).

   Σωστά το έγραψες. Δεν είμαι μόνο μάστορας αλλά καί Κάστορας της Λίμνης Καστοριάς καί Πάστωρας στο Λίνουξ. Και χαίρομαι που αναγνωρίζεις τον Ωκεανό των γνώσεών μου πάνω στο Λίνουξ. Συνέχισε με την ίδια θέρμη.

Βρε zenwalk τι γράφεις του ανθρώπου; Μια ερώτηση έκανε και συ του απαντάς (ενώ προφανώς δεν γνωρίζεις ότι όντως μπορεί να τρέξει linux) άκυρα πράγματα του τύπου "χρειάζεται 4πήρυνο" "γνώσεις guru" ? Αν δεν γνωρίζεις είτε ψάξτο στο διαδίκτυο για να το βοηθήσεις είτε άστο για κάποιον άλλον. Μην γράφεις τέτοια, γιατί με την απάντησή σου (την εκλαμβάνω ως χιουμοριστική και ελπίζω και ο harisgr να την πήρε ως τέτοια) δημιουργείς λάθος εντυπώσεις...

dimitris]

Βρε zenwalk τι γράφεις του ανθρώπου; Μια ερώτηση έκανε και συ του απαντάς (ενώ προφανώς δεν γνωρίζεις ότι όντως μπορεί να τρέξει linux) άκυρα πράγματα του τύπου "χρειάζεται 4πήρυνο" "γνώσεις guru" ? Αν δεν γνωρίζεις είτε ψάξτο στο διαδίκτυο για να το βοηθήσεις είτε άστο για κάποιον άλλον. Μην γράφεις τέτοια, γιατί με την απάντησή σου (την εκλαμβάνω ως χιουμοριστική και ελπίζω και ο harisgr να την πήρε ως τέτοια) δημιουργείς λάθος εντυπώσεις...

Δημήτρη μου δεν υπάρχει  θέμα , εκλεισε χιουμουριστικά η υπόθεση του πάστορα zenwalk  ,μια παράκληση μονο  μην πέση απο το καλαμι γιατι δεν θα το βλεπει οταν  θα του ερχαιτε με πολυ θέρμη, τωρα για το θέμα μας το συγκεκριμένο tablet τρέχει και android αλλα linux  του εβαλα ubuntu αλλα το  πρόβλημα ειναι οτι ειναι δυσχρυστο με την οθόνη 5,5ιντσων που εχει αυτά παιδια  και να σται καλα

 

    Τα πιό σοβαρά και έγκυρα πράγματα γράφονται κατ´εξοχήν διασκεδάζοντας και κάνοντας πλάκα. Ποιό από τα δυό δεν ισχύει ? Οτι για να τρέξει σωστά & χωρίς κολλήματα το λίνουξ σε ένα τάμπλετ δεν πρέπει να είναι πολύ δυνατή η CPU ή μήπως για να το κάνεις dual-boot ( android & linux ) δεν χρειάζονται οι γνώσεις? Εχω καί το Samsung Tab 7 με τα 16 GB wifi  καί το Asus Nexus 32 GB wifi &  το  Xperia S  9.4''  wifi της Sony. Δεν νομίζω να υπάρχει  μέχρι τώρα κάποιο linux που να τα πηγαίνει καλύτερα από τα ήδη εγκατεστημένα android με τις τελευταίες τους ενημερώσεις.Προφανώς χρειάζεσαι μια οθόνη από 6.3'' και πάνω για να πείς πως δουλεύεις αξιοπρεπώς σε περιβάλλον λίνουξ , όπως καί τετραπύρηνη CPU για να μή περιμένεις με τις ώρες και εκνευρίζεσαι. Και ύστερα πάλι λύσεις όπως το Angstrom Linux πόσο καλά τα πάνε από εφαρμογές photo-gallery , video player & web browsing σε σύγκριση με το 4.2.2 ή ακόμα και το 4.1.1 jelly bean ? Αυτά από τον Διαστημικό και πάντα προπορευόμενο από την εποχή του Ζένγουωκ.

Διαφωνω καθετα μαζι σου. Δεν χρειαζεσαι ολα αυτα που λες για να μπορεσεις να βαλεις linux σε tablet.

Εγώ και πάλι λέω σαν guru του Android (γράφω και κανούριο οδηγό wink ),να βάλεις κανένα CyanogenMod 7 οπού βασίζεται στο Android 2.3 Gingerbread  & θα έχεις αρκετές εφαρμογές!

 

Έψαξα μία στα γρήγορα:

http://forum.cyanogenmod.com/topic/2666-archos-5/

http://www.arctablet.com/blog/archos-tablet/cyanogenmod-android-2-3-gingerbread-archos-gen8/

http://liliputing.com/2011/07/cyanogenmod-7-brings-android-2-3-to-more-archos-tablets.html

 

Eπίσης μην ξεχνάς πως το Android χρησιμοποιεί τον πυρήνα του linux ,άρα είναι Linux !

 

Εγώ τώρα προσωπικά το Σαββατοκύριακο θα φτιάξω ένα partition στο Xperia Μ μου και θα περάσω dualboot Debian ,μέσω του linux Installer !!!