VirtualBox : Host Windows 7 με guest Ubuntu 12.04

Maras | Πέμ, 01/02/2014 - 14:14 | 2' | 10

Καλημέρα παιδιά, χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Λοιπόν μια κοπελίτσα έχει Windows 7, κάρτα γραφικών την AMD Radeon(TM) HD 6630M και 64-bit CPU. Χρησιμοποίησε το VirtualBox 4.3.6 for Windows hosts x86/amd64 για να βάλει εικονικά την 32-bit έκδοση του Ubuntu 12.04. Όταν τελείωσε η εγκατάσταση και έκανε reboot της έβγαλε το εξής μήνυμα : 

The system is running in low graphics mode
your screen, graphics card and input device settings could not be detected correctly.
you will need to configure these yourself

και της έχει την επιλογή exit to console

To ίδιο συμβαίνει και όταν δοκιμάζει τα Ubuntu Live χωρίς εγκατάσταση. Και έτσι δεν μπορεί να μπει στην επιφάνεια εργασίας.

Τι μπορεί να κάνει για να μπορέσει να δει τα Ubuntu τελικά σωστά?

Σε ένα θέμα βρήκα την εξής απάντηση : 

Αν εννοείς οτι δεν μπορείς να εγκαταστήσεις τους drivers της Nvidia/ATI στο guest XP αυτό είναι φυσικό και αδύνατο αφου ειναι Εικονική μηχανή και όχι Πραγματική. Οπ'οτε αν εγκατέστησες  XP για να έχεις 3D παιχνίδια... απλά ειναι αδύνατο. Αυτό ισχύει για όλα τα λειτουργικά που θα μπούν ως Guest.
 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκίμασε να βάλεις καμία παρόμοια linux διανομή π.χ το linuxmint  και δες αν παίζει!Σε έναν υπολογιστή που μου είχαν δώσει για service ,το λάπτοπ ήθελε τη 64bitη εκδοχή του Ubuntu 12.04 LTS για να παίξει ~!

Εγω παλι windows 7 64 bit δεν μπορεσα να τα κανω εγκατασταση σε Virtual Box.

Δημήτρη θα της πω να δοκιμάσει με mint και 64-bit.

Slackware, με τι host λογισμικό είσαι? Άλλα εικονικά λογισμικά έβαλες σε Virtual Box (Linux)?

Δεν παιζει ρολο ο host

Εγκυκλοπεδικα εχω

4-5 Solaris.

1 OpenBSD

1 FreeBSD

Fedora,Ubuntu,Debian,Slackel, CentOS,Mint,Kali,Oracle

Και ολα παιζουν κανονικα και εγιναν κανονικα εγκατασταση. Μονο τα windows 7 εχουν θεμα

Oκ, θα σου έλεγα για την επιλογή σε μερικά BIOS enable virtualization (σε καινούρια pc συνήθως) αλλά αφού τρέχεις και άλλα εικονικά λογισμικά κάτι άλλο παίζει...

Να πας στα settings της εικονικης μηχανης σου (δεξι κλικ =>settings), στην καρτελα display και εκει να τσεκαρεις το κουμπι για τα 3d acceleration και να πας την πάνω μπαρα στο μεγαλυτερο.

Αν δεν το εχεις κανει ηδη, ειναι λογικο να σου συμβαινει αυτο γιατι η προεπιλογη ειναι μονο 12mb καρτα γραφικών

Ναι σωστα ισος να εχεις δικιο.

Τα windows XP θελουν minimum 128 καρτα γραφικων, οποτε τα 7 λογικα θα θελουν την διπλη. 256 ειναι το μεγιστο που εχω με την ενεργοποιηση του 3D.

Τελικά η κοπελιά, δεν έβγαλε άκρη με τα εικονικά Ubuntu, δοκίμασε να ανεβάσει και το video memory  από την καρτέλα display και να ενεργοποιήσει το 3d acceleration αλλά τίποτα. Τελικώς μετά από παρότρυνση έβαλε τα Mint Maya Cinnamon 32 bit και είδε άσπρο φως. Ελπίζω να τις αρέσουν και να παραμείνει στον κόσμο του Πιγκουίνου. 

Ευχαριστώ παίδες για τις υποδείξεις, καλή δύναμη!

Κατάφερα και έβαλα τα windows 7 σε virtual box με host Slackel ενεργοποιώντας το 3D και αυξάνοντας την μνήμη