Νεότερα περι Prism και ασφάλειας του Tor - Τα προβλήματα του δικτύου που προσφέρει ανωνυμία

dsyrmalis | Δευ, 10/07/2013 - 10:24 | 2' | 3

Κάποια νεότερα στοιχεία βλέπουν το φως της δημοσιότητας σε σχέση με το δίκτυο Tor. Απο ότι φαίνεται στα slides που δημοσίευσε η washingtonpost το γνωστό δίκτυο ανωνυμίας είναι ασφαλές για καθημερινή χρήση αλλά ενδέχεται να παρουσιάζει προβλήματα.

Συγκεκριμένα τα προβλήματα του Tor είναι τα εξής:

  • Με το μοναδικό BuildID  της εφαρμογής Tor Browser Bundle αποκαλύπτεται ποιος χρήστης του Firefox χρησιμοποιεί το Tor μέσω Firefox. Αυτό συμβαίνει γιατί το TBB κάνει τους πάντες να μοιάζουν ίδιοι σε αντίθεση με κάποιον που χρησιμοποιεί μια κανονική έκδοση του Firefox.
  • Η έκδοση του πρόσθετου Noscript δεν έχει απενεργοποιημένη τη Javascript αφού πολλά site τη χρησιμοποιούν με αποτέλεσμα να είναι δυνατή η αποκάλυψη της IP του χρήστη. Χωρίς Javascript πολλές ιστοσελίδες απλώς δεν φορτώνουν το περιεχόμενο της.
  • Εξ ορισμού το Tor αλλάζει κάθε 10 λεπτά circuit με αποτέλεσμα ο εντοπισμός να γίνεται πιο πιθανός.

Περισσότερες λεπτομέρειες μαζί με slides στο ιστότοπο της washingtonpost.

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

χμμ ... και τωρα τι θα κανουμε με το Tor ; να το χρησιμοποιουμε ή οχι ;

kag]

χμμ ... και τωρα τι θα κανουμε με το Tor ; να το χρησιμοποιουμε ή οχι ;

Για καθημερινή χρήση και απλή ανωνυμία είναι μια χαρά. Απόλυτη ανωνυμία στο διαδίκτυο δεν νομίζω πως υπάρχει.

dsyrmalis]

kag]

χμμ ... και τωρα τι θα κανουμε με το Tor ; να το χρησιμοποιουμε ή οχι ;

Για καθημερινή χρήση και απλή ανωνυμία είναι μια χαρά. Απόλυτη ανωνυμία στο διαδίκτυο δεν νομίζω πως υπάρχει.

Οπως εχω ξανα αναφερει, καποιος χρηστης μπορει να καταφερει να εχει απολυτη ανωνυμια, αρκει να βρει τον σωστο τροπο! yes