προβληματα με μουσικη...

arkara | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 2' | 3

λοιπον ειμαι νεος στο linux και εχω να αντιμετοπισω τα εξης προβλήματα..

ειχα ολη μου τη μουσικη στο windows media player 11 απο την crapysoft...

και ιταν πολλυ οργανομενη με ολα τα artwork και τωρα θελω να μεταπηδησω στο amarok οκ τα προβληματα ειναι τα εξης..

πρωτα απολα εχω κανει ενα παρτιτιον με 30 gb se fat32 για να μπορω να ακουω και απο ta windows και δεν ξερω τι να γραψω στο fstab μου το οποιο btw ειναι:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc         &n bsp;  /proc         & nbsp; proc    defaults        0       0
# /dev/sda3
UUID=25d7f429-88d3-4073-afa9-e1847c1c6e84 /         &nbsp ;     ext3    defaults,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda5
UUID=c4b3ec60-2185-4ac7-8097-e1dff741ae38 none         &n bsp;  swap    sw         &nbs p;    0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0

και εγω θελω να ειναι σινεχως το partition mounted και ολοι οι χρηστες  να εχουν δικαιωμα για read and write σε αυτο το partition.

επισης οταν βαζω  το  dvd  με τα  κομματια  που θελω να  περασω δεν  εχει  μοναχα  την μουσικη αλλα και αλλα αρχεια...

οπως albumart.jpg kai desktop.ini alla kai thumbs.db

τι να τα κανω αυτα να τα σβησω?? αλλα και επισης κατι για να κανω τα mp3 μου σε ogg δεν θελω να χρισιμοποιω κλιστα προτυπα..

ευχαριστω εκ των προτερων


Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κοίτα τι έχω γράψει εγώ στο /etc/fstab για να βλέπω και το vfat partition /dev/hda1 στο φάκελο /mnt/hda1:

/dev/disk/by-uuid/417F-6BE3     /mnt/hda1     vfat    auto,users,exec,umask=007,utf8     0 0

Το 417F-6ΒΕ3 σε εσένα θα είναι διαφορετικό. To βρίσκεις με την εντολή:
ls -l /dev/disk/by-uuid/
Θα σου πει κάτι σαν κι αυτό:
lrwxrwxrwx 1 root root 10 2007-09-18 12:47 417F-6BE3 -> ../../sda1

Εναλλακτικά, για να μην ψάχνεσαι μπορείς να γράψεις απλούστερα:

/dev/sda1    /mnt/hda1     vfat   auto,users,exec,umask=007,utf8     0 0

To /etc/fstab πρέπει να το ανοίξεις με δικαιώματα root (sudo /etc/fstab). Σώσε το και μετά δώσε:

mkdir /mnt/sda1
mount /mnt/sda1

Αν θες να έχεις και απόλυτα δικαιώματα στο /mnt/sda1 ως απλός χρήστης, προσθέτεις τις παραμέτρους:
,uid=ΤΟ-id-ΣΟΥ,gid=ΤΟ-gid-ΣΟY

Σε εμένα π.χ. είναι:
/dev/hda1       /mnt/sda1  vfat    defaults,utf8,umask=007,uid=1000,gid=1000   0       1

Το id σου το μαθαίνεις με την εντολή ...id.

dimitris2007-9-18 13:31:54

οκ ομως με τα αρχεια μουσικης και τα albumart.jpg , desktop.ini και thumbs.db που εχει η μουσικη μου συλογη απο τα windows τι να κανω??

ειναι τοσο περιεργη η ερώτηση μου???

εμ; Τα .jpg είναι  τα εξώφυλλα των mp3 αλμπουμ σου. Γιατί να τα σβήσεις; Τα .ini δεν τα χρειάζεσαι ούτε τα .db.

Για μετατροπή MP3 σε ogg υπάρχουν αρκετά προγράμματα. Ψάξε στο διαχειριστή πακέτων σου για κάποιο από αυτά dir2ogg, mp32ogg

Υπάρχει βέβαια και λίγο πιο απλός τρόπος. Εγκαθιστάς το mp123 και δίνεις:


mpg123 -w teliko.ogg arxiko.mp3