διαμοιρασμος αρχειων σε μηχανημα με windows απο μηχανημα με linux

kathan | Τετ, 08/14/2013 - 12:00 | 1' | 18

Καλησπερα!
Εχω τον εξης προβληματισμο:
Θελω να στησω ενα μηχανημα με linux το οποιο θα κανει διαμοιρασμο αρχειων με ενα αλλο που θα τρεχει windows...
Πως μπορω να προφυλλαξω το δευτερο απο το ενδεχομενο του να κολλησει καποιον ιο; Μπορω να βαλω μια διανομη και ενα antivirus (πχ eset for linux) το οποιο θα τσεκαρει ποσο καθαρο ειναι το αρχειο που θα στελνει στο μηχανημα με τα windows..;
Το μηχανημα με τα windows δεν θα συνδεθει με το internet...
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δες εδώ για ποιά είναι τα πιο καλά antivirus για linux: [url=http://opensource-sidh.blogspot.gr/2011/10/top-5-anti-virus-for-ubuntu-free.html]http://opensource-sidh.blogspot.gr/2011/10/top-5-anti-virus-for-ubuntu-free.html[/url]
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΤΟ LINK ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟ AVAST! ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΜΠΕΣ ΕΔΩ: [url=http://linux.softpedia.com/get/Security/avast-Linux-Home-Edition-43586.shtml]http://linux.softpedia.com/get/Security/avast-Linux-Home-Edition-43586.shtml[/url]

1) Απ´ όσο ξέρω τα antivirus στο λινουξ δεν τρέχουν συνέχεια αυτό το λέω χωρίς να το έχω ψαξει ότι ακουω από δω και από κει.
αλλά αυτό λύνεται.
2) Το linux θα έχει ρόλο firewall ή server δλδ θα έχεις εκει αποθηκευμένα τα αρχεία και θα τα παίρνει το win ή θα κατεωάζει το win μέζω του linux.

@Δημητρης Β το λινουξ δεν προσβάλεται από ιούς αλλά....... αν κατεβάσεις ένα μολυσμένο αρχείο στο λινουξ δεν θα πάθεις τίποτα όμως αν το δώσεις σε κάποιον με win με ένα στικακι για παράδειγμα τότε ο ιός θα τρέξει και θα μολύνει το win.Γιαυτό υπάρχουν τα antivirus sto linux

Βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται αν τρέξεις τον ιό μέσω wine αν γνωρίζει κανείς ας μας πει [img]/smileys/smiley-cool.gif[/img]

neos ,κατά τον κανόνα το linux δεν μεταφέρει ιούς .Όμως αρχίζεις και μπαίνεις σε διάφορα torrentάδικα που είναι τίγκα σε spam υλικο για windows ,οκ θα μολυνθείς !Επίσης ο Firefox κάνει σάρωση για ιούς ,άρα (περίπου) θα είστε ασφαλείς σε αρχεία που να μην είναι συμπιεσμένα!

Το ξέρω, και το avast! είναι το μόνο που έχει γραφικό περιβάλλων. (έχει και το clamav αλλά δεν είναι τόσο καλό)

Και επίσης δεν είναι ότι δεν υπάρχουν ιοί στο linux. Π.χ υπάρχουν ιοί με τα cookies του browser που σε κατασκοπευούν. Αυτοί τρέχουν παντού.
Πάντως, ξαναλέω, κατέβασε το avast! από το link που σου 'πα.
Νόμίζω ότι το avast! θέλει activation, αλλά απλά δίνεις το mail σου, δεν πληρώνεις.

Εγώ πριν 4 χρόνια με το Linux Mint 8 είχα κολλήσει ιό μέχρι που μου έκανε επανεκκινήσεις από μόνο του ,πήγα να ανοίξω το ClamAV και έκλεινε κτλ. !Τον έβγαλα τελικά μέσω του Dr.Web live cd ,άλλα είχε καταστρέψει αρκετά σημεία του λειτουργικό και κόλλαγε αρκετά (!) Μετά είχα βάλει Mandriva & βολεύτηκα για λίγο καιρό !

Και εγώ πριν κανένα χρόνο είχα κολήσει ιό. Το ubuntu έκλεινε, έκανε logout (κτλ) από μόνο του. Το PC ήταν ζόμπι!!! Τα windows μου έλεγαν kernel error, όταν πήγενα να κάνω unistall και έκαναν (τα windows ) restart. Έβλεπα μηνύματα με κάτι διαφημήσεις γιατί ο αδελφός μου πάτησε no action στο antivirus και μπήκε ο ιός.

Καλησπερα!
Εχω τον εξης προβληματισμο:
Θελω να στησω ενα μηχανημα με linux το οποιο θα κανει διαμοιρασμο αρχειων με ενα αλλο που θα τρεχει windows...
Πως μπορω να προφυλλαξω το δευτερο απο το ενδεχομενο του να κολλησει καποιον ιο; Μπορω να βαλω μια διανομη και ενα antivirus (πχ eset for linux) το οποιο θα τσεκαρει ποσο καθαρο ειναι το αρχειο που θα στελνει στο μηχανημα με τα windows..;
Το μηχανημα με τα windows δεν θα συνδεθει με το internet...
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Καλησπέρα, kathan

Ναι μπορείς να στήσεις στο linux το clamAV που είναι ανοικτού κώδικα και εύκολο στη χρήση. Υπάρχει στα περισσότερα repositories. Στο Ubuntu π.χ. αρκεί να δώσεις μια εντολή της μορφής:

sudo apt-get install clamav clamtk

Η απλά από το Κέντρο Λογισμικού να εγκαταστήσεια τα δύο αυτά πακέτα (clamav, clamtk).

Μετα, με μια εντολή της μορφής

clamscan -r /home

κάνεις έλεγχο στο /home ή εναλλακτικά τρέχεις το clamtk που έχει γραφικό περιβάλλον.

Μπορείς να ορίσεις κάθε πότε θα γίνεται ο έλεγχος με ένα cronjob.

Αν θες περισσότερη βοήθεια πες μας. [img]/smileys/smiley-cool.gif[/img]

Haris LinuxOS]Ναι, αλλά το clamav δεν εχει real-time προστασία, όπως το avast.

Ναι, αλλά το avast δεν είναι open source όπως το clamav... :)

Καλησπερα!
Σας ευχαριστω για τα σχολια, βλεπω οτι γινεται οντως κατανοητο το προβλημα μου...
Δεν με απασχολει το αν θα ειναι open source το antivirus, αν και ερχομαι σε αντιθεση με την ολη ιδεα και νοοτροπια του περιοδικου και της κοινοτητας...
Θα ηθελα να εχει προστασια σε πραγματικο χρονο - κοντεψα να καταστρεψω pc απο ιο, τρομαξα να τον βγαλω...
Το avast θα ειναι εξισου αποτελεσματικο οπως το eset, για παραδειγμα..;
Εννοειται οτι προτιμω open source, αλλα το μηχανημα με το linux θα κανει χρεη "κατεβαστηριου" (για να γελαμε και λιγο...), ενω το αλλο, με τα windows (αυτο εχει συνηθισει να δουλευει, μεγαλο πραγμα η συνηθεια...) εχει λιγο πιο "σοβαρο" προφιλ (καποιοι χρηστες windows δεν εκτιμουν και τοσο το linux, οτι και να τους πεις...) και θα με πρηξει αν κολλησει παλι τιποτα!!!
Καμμια ιδεα..;

Το avast! είναι αποτελεσματικό, καθώς είναι το μόνο δωρεάν antivirus για linux με προστασια πραγματικου χρονου. Το ESET είναι αποτελεσματικό, αλλά θέλει πληρωμή (15€ τον χρόνο ) και η εκδοση για linux δεν προστατευει απο phising.