[Λύθηκε] Κατέστρεψα τα partitions μου - SOS

tom1972 | Δευ, 08/12/2013 - 14:09 | 10' | 11

Καλημέρα σε όλους γιατί εγώ δεν ξημέρωσα καλά !!

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα πλήρους καταστροφής των partitions με linux στο laptop μου, και όχι των δεδομένων μου, μιας και αυτά είναι στην τρελή χαρά τους !

[color=#0000ff]Η ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΣΤΟ LAPTOP[/color]
(Τονίζω μοναδικού, γιατί θα μιλάμε μόνο για sda και τα partitions του)

1. Partition 35 G για τα Windows 7 (ntfs)
2. Partition 120 G για αποθηκευτικό χώρο (ntfs), με το όνομα "STORE"

Έως και τα παραπάνω, είναι (sda1-sda4, δε θυμάμαι ακριβώς)
Τα 2 παρακάτω μου τα είχε σε ένα menu - sda-κάτι (έτσι τα είχα κάνει)
Μέσα σε αυτό το menu, είχε τα sda5-6, ως παρακάτω:

3. Partition 40 G (ext4-sda5) στο οποίο είχα εγκατεστημένο το Linux Mint 15 KDE
4. Partition 39 G (ext4-sda6) στο οποίο είχα εγκατεστημένο το Linux Mint 14 KDE

Σύνολο μέχρι εδώ: περίπου 250 G (καλά παρακάτω είναι .....)

Για λόγους που δε θα αναφέρω, θέλησα στο sda5 να βάλω κάποια άλλη διανομή (έτσι για δοκιμή...). Αποφάσισα Mageia-3 ....

[color=#0000ff]ΠΡΟΣΟΧΗ:[/color]
1.
Είχα κάνει το σύστημα να μπουτάρει με το grub2 του Linux Mint 14 KDE (δηλ του sda6), ο οποίος bootloader φυσικά βρισκόταν στον sda(-σκέτο).
2.
Επειδή είχα καιρό να φορμάρω partitions, για να μην κάνω λάθος έκανα την εξής ενέργεια ....
Φόρμαρα το sda5 σε ntfs και του έδωσα το όνομα "store2" (με πεζά για να ξεχωρίζει από τον "STORE")
Το έκανα αυτό για να βλέπω πρακτικά από τον εγκαταστάτη της Mageia τι ακριβώς φορμάρω, αφού έβλεπα το όνομα "store2" (για να μην το μπερδέψω με το sda6).

[color=#0000ff]ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ ΤΗΣ MAGEIA[/color]
1. Φτάνω κάποια στιγμή στα partitions .... Βλέπω τον store2, τον φορμάρω (κάνοντας και έλεγχο για bad sectors). Φυσικά με ρώτησε αν θέλω το partiton να το τσακίσω ..... Εγώ είδα store2 είδα και sda5 και του είπα ναι ....

2. Κάνω την εγκατάστασταση κανονικά, και στο τέλος με ρωτάει που θέλεις να εγκαταστήσω τον bootloader (είχα διαλέξει κι εδώ grub2) της Mageia ....
Αν του έλεγα να το βάλει στο sda, θα σβηνόταν ο grub2 του Linux Mint 14 KDE, και θα μπούταρα από την Mageia. Αυτό δεν το ήθελα, διότι στο grub2 της Mageia δεν ξέρω αν θα είχε το entry του Linux Mint 14 KDE, και θα έτρεχα να το βάλω (και εδώ θα είχα κάποιες περιπέτειες - "τεχνικά προβλήματα").
Έτσι του είπα να το βάλει στο sda5 (του partition της Mageia).

3. Έτσι κι έκανα, μπούταρα και "πάπαλα"...

[color=#0000ff]ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ[/color]
Δεν πανικοβλήθηκα ..... Προσπάθησα να επαναφέρω το grub2 του Linux Mint 14 KDE, με τον τρόπο που έχω σημειωμένο στα χαρτιά μου (γιατί δεν τα θυμάμαι όλα απ'έξω)...

[color=#0000ff]ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΩΡΑ !!!![/color]
Σχεδόν σε κανένα boot cd του linux δεν αναγνώριζε ΚΑΝΕΝΑ partition στον 250 G δίσκο .....
Συγκεκριμένα....
1. Όταν πήγαινα για εγκατάσταση άλλου linux os, ο εγκαταστάτης του δεν αναγνώριζε ΚΑΝΕΝΑ partition παρά μόνο τον 250 G δίσκο .....
Προσέξτε τη λέξη "ΚΑΝΕΝΑ"
2. Όταν πήγαινα από το livecd της διανομής, να κοιτάξω από τον διαχειριστή αρχείων, έβλεπα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ από το Linux Mint 14 KDE, δηλ το sda6 ....
Προσέξτε το "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ".
Δηλαδή έβλεπε τα ntfs, τη Mageia, αλλά όχι το Mint-άκι μου .....
Φυσικά τρόπος να μπουτάρω από τα windows δεν υπήρχε ....
Βέβαια αυτό δεν είναι κάτι που με έτρωγε, αφού από τα linux-livecds, μπορούσα να αντιγράψω σε εξωτερικό δίσκο τα περιεχόμενα του STORE ...
Να εξηγήσω ότι τα windows στο laptop δε με ενδιαφέρουν .... Τα παιχνίδια μου τα παίζω στα windows του desktop και εκεί δεν κάνω τα παραπάνω πειράματα (αυτά τα κάνω μόνο στο laptop .... )
3. ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΩ ... Η εντολή
sudo fdisk -l
Έλεγε εν ολίγης ότι αδυνατεί να βρεί κανένα partition ...

[color=#0000ff]ΤΡΑΓΙΚΟ !!!![/color]
Δεν είναι δυνατόν να το έσβησα ... Μου λείπει γυναίκα, αλλά όχι τόσο πολύ που να είμαι γκαβός .... !!!
Δοκίμαζα σαν τρελός διάφορα livecd διανομών και συνέβαινε το ίδιο πράγμα ....
Ακόμη και το gparted, έβλεπε έναν 250 G δίσκο χωρίς partitions ....

[color=#0000ff]ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΩ ....[/color]
Βάζω ένα cd του linux inside με το SUPERGRUB (δε θυμάμαι πως λέγεται ....).
Εκεί Φ-Α-Ι-Ν-Ο-Τ-Α-Ν η πανέμορφη Nadia (Linux Mint 14 KDE) ... Άρα δεν την είχα σβήσει ....
Παρ'όλα αυτά μόνα τα windows μπούταραν .... Φυσικά τα αρχεία στα ntfs ήταν
ΑΘΙΚΤΑ .... Η Mageia δεν μπούταρε ...

[color=#0000ff]ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΑ[/color]
1. Ζητώ συγνώμη για το παραπάνω "βουνο", αλλά προσπάθησα να εξηγήσω ανναλυτικά τι ακριβώς μου συνέβη για να μην τα ξαναγράφω ...
2. Βρίσκομαι σε απόγνωση, διότι στα 5 χρόνια που ασχολούμαι με το linux τέτοια τρέλα δεν έχει συμβεί ....
Θα μπορούσα να κρατήσω backup τον STORE, και να τα φορμάρω από την αρχή, αλλά όχι που να μην πω .... γιατί να δεχθώ τέτοια ήτα ....
Στο κάτω-κάτω τώρα του sda6 τα είχα αποθηκεύσει στον STORE ....τι θα γινόταν άλλη φορά αν δεν το είχα κάνει ...
3. Το μήνυμα αυτό το στέλω σχεδόν σε όλα τα site που γνωρίζω .... linuxinside, linuxmint forum, αλλά και το forum της Mageia ....
4. Βρίσκομαι χωρίς internet και μπαίνω από το wifi του πανεπιστημίου (από το οποίο έχω κωδικό - καθότι έγινα φοιτητής με κατατακτήριες τώρα στα γεράματα τρομάρα μου ....), από το δρόμο μέσα στο αυτοκίνητό μου ...
Εκεί λειτουργώ το laptop μόνο με μπαταρία, που κρατάει περίπου 1 ώρα ....
Παράκληση ... αν κάποιος μπορεί και ξέρει από τα παραπάνω .... αν μου πει τι ώρα θα είναι online, θα τσακιστώ να πάω στην καφετέρεια με καλώδιο ρεύματος (γιατί το boot από τα linux-livecd γίνεται το ελάχιστο σε 10 λεπτά .... οπότε με μπαταρία δεν γίνεται δουλειά ....).
5. Ευχαριστώ για την ακρόαση .... και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια, που ξέρω ... ότι θα μου δώσετε !!!

Με εκτίμηση ο κατεστραμμένος tom1972 !!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκίμασε με cfdisk
na δούμε αν βλέπει τα παρτισιονς

Καλού κακού σώσε αν μπορείς κάπου αλλού τα δεδομένα σου σε περίπτωση που γίνει καμια στραβή.

Φίλε neos ευχαριστώ για την άμεση απόκριση .... Κοίτα το αποτέλεσμα ....
FATAL ERROR: Cannot open disk drive
Press any key to exit cfdisk

Τώρα που το ξαναείδα λες ότι:
2. Όταν πήγαινα από το livecd της διανομής, να κοιτάξω από τον διαχειριστή αρχείων, έβλεπα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ από το Linux Mint 14 KDE, δηλ το sda6 ....
Προσέξτε το "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ".
Δηλαδή έβλεπε τα ntfs, τη Mageia, αλλά όχι το Mint-άκι μου .....
Φυσικά τρόπος να μπουτάρω από τα windows δεν υπήρχε ....
Γιατί δεν κάνεις εγκατάσταση τον grub στην mageia;

Φίλε μου νομίζω είναι εγκατεστημένο, στην διανομή, στο partition του αλλά όχι στο sda ....
Για τη Mageia δεν ξέρω να το κάνω .....
Ξέρεις πως γίνεται ??
Δοκίμασα ....
su
grub
Όταν έτρεξα
find /boot/grub/stage1
μου είπε ότι δεν υπάρχει το αρχείο αυτό .....
Οπότε δεν γίνεται λόγος για
root (hd0,4)
setup (hd0)
quit

Η μαγεία εχει grub2?
Αν ναι κολούθησε αυτό http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-grub2

Λέω να βάλεις τον grub της μαγεία στο mbr αυτό που σου ζήτησε δλδ κατα την αγκατάσταση έπειτα αφού θα είναι ενταξει το λαπτοπ ξαναεγκαθηστάς τον grub toy mint

ΛΥΣΗ:
1. Κάνε boot από το CD εγκατάστασης του ubuntu 13.04
2. Κάνε εγκατάσταση του ubuntu στο partition που είχες σκοπό να βάλεις το Mageia (sda 5).
3. Φόρτωσε τον Grub στο sda/.
4. Περίμενε να εγκατασταθεί το ubuntu (στο τέλος κάνε restart).
5. Τα λειτουργικά σου ΛΟΓΙΚΑ πρέπει να τα δει.
6. Μέσα από το linuxmint φορμάρισε το partition με τα ubuntu, αν θες.
7. Αυτό ήταν!!!
Πάντως σου προτείνω να κάνεις πρώτα backup για να είσαι σίγουρος.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ. ΓΙΑ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕ.

δοκίμασες να μπεις σε μια διανομη οποιαδηποτε και να κανεις μετά update-grub για να δει και τον loader της mageia? καταλαβες τι εννοω ετσι ? να ενημερωθει ο grub που βρισκεται στην sda ( κεντρικη) και λογικα θα δουλεψει. διαφορετικα δοκιμασε να ξαναπερασεις την μαγεια στο ίδιο διαμερισμα που το είχες και πριν . πιστευω να πετυχει η πατεντα . αλλιως περνα ξανα το μιντ και βαλτο στον sda και κατα την εγκαταστση θα δεισ οτι θα δει ολα τα διαμερίσματα και να τους loader. μετα θα εχεις ενα τεράστιο μενου με τις διανομεσ σου. βασικό παρε τα αρχει σου απο το μιντ...

Μόλις κατάφερα να βρεθώ σε internet ...
Δεν ξέρω τι είχα κάνει και μετά την εγκατάσταση της Mageia, μου εξαφανίστηκαν τα partitions, και δεν τα έβλεπε κανένα livecd καμίας διανομής ....
Κατά πρώτον, φόρμαρα τα partition που είχα linux, και εγκατέστησα καθαρά και σωστά ....
Ευτυχώς τα ntfs έμειναν άθικτα ... Θα ήταν τραγικό να ξαναεγκαθιστάω win7 και να κάνω ρυθμίσεις στα win..!!
Χρησιμοιποίησα το [color=#0000ff]blog του slackware[/color], που με τη βοήθειά του κατάφερα να σώσω κάποια αρχεία από το partition το χαμένο ...
Οπότε φίλε slackware, ευχαριστώ για τις συμβουλές σου ....!
Από την άλλη ο [color=#0000ff]neos[/color], με τα κόλπα που έχει γράψει για το grub2, με βοήθησε να κάνω κάποια πράγματα (για εκπαιδευτικούς λόγους), αλλά για την προκειμένη περίπτωση δε θα βοηθούσαν αφού μιλούσαμε για χαμένα από προσώπου γης partitions (κάπου μέσα στο δίσκο).
Αυτό δε με εμπόδισε να μάθω καλύτερα για το grub2, που δεν είχα ασχοληθεί, αφού τα τελευταία χρόνια μόνο με grub legacy ασχολιόμουν .... (Το grub2 το είχα γνωρίσει στο ubuntu το οποίο μου τα έκανε όλα έτοιμα ....).Τώρα μου δόθηκε η ευκαιρία να μάθω κάποια πράγματα που δεν ήξερα ....
Οπότε ευχαριστώ και το φίλο [color=#0000ff]neos[/color], για τις σημειώσεις του και για τις συμβουλές του ....
Ευχαριστώ και όλα τα άλλα τα παιδιά [color=#0000ff]Μάριος[/color], [color=#0000ff]Χάρης[/color] και [color=#0000ff]hellaspc1[/color], που ασχολήθηκαν με το πρόβλημά μου ....
Το θέμα όμως με ενδιαφέρει ..... εγκυκλοπαιδιακά ....
Μάλλον κατάλαβα που είχα κάνει λάθος στην εγκατάσταση στη Mageia ....
ΠΡΟΣΕΞΤΕ
Κάποια στιγμή ο εγκαταστάτης μου ζήτησε να βάλω που ήθελα τον grub ...
Παρακάτω μου πρότεινε να βάλω κωδικό .... εγώ νόμιζα ότι πρόκειται για το su ... Αλλά μάλλον ήταν κωδικός για πρόσβαση στον grub ... Μάλλον αυτό κατάλαβα ...
Αυτό πρέπει να ήταν το λάθος μου ... αλλά σκέφτομαι αν για το λάθος αυτό, η Mageia με μαγικό τρόπο μου εξαφάνισε τα partitions...
Σκέφτομαι μήπως είναι bug του εγκαταστάτη της ...Έχω κάνει πολλά πειράματα αλλά τέτοιο κακό δεν έχει ξανασυμβεί ...
Κάποιος που ξέρει από Mageia μπορεί να μου πει τι θα συνέβει ....
Το θέμα στο σημείο αυτό θεωρείται λυμένο, αλλά όποιος έχει να παρατηρήσει, να διορθώσει, ή να προσθέσει πολύ ευχαρίστως θα χαρώ να ακούσω και να μάθω ....!!
Σίγουρα το πάθημα αυτό μου έμαθε πάρα πολλά που δεν ήξερα !!

Eυχαριστώ tom, και ελπίζω να μην το ξαναπάθεις[img]/smileys/smiley-tongue-out.gif[/img]