New in Linux

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 1' | 13

Xrhsimopoiw Win Xp k den kserw poia ekdosh na prototreksw giati einai
oles polu kales(apo to live cd toulaxiston)..Exw dokimasei thn PC Linux Os 2007, Ubuntu, kubuntu k dn kserw poia na dialeksw...Kamia idea kaneis?
8elw h ekdosh p 8a balw na einai oso to dunaton pio apodotikh se 8ema
suskeuwn usb gia na mhn xreiastei na anoiksw ta Windows pote..Thanks!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

φιλε Gary  σε αυτό που ρωτάς έχει δοθεί απάντηση http://www.linuxinsider.gr/forum/forum_posts.asp?TID=752& PN=1
τώρα η προσωπική μου άποψη είναι εάν είσαι νέος user σου προτείνω να βάλεις ubuntu όπου μπορείς να κανεις τα πάντα
ελπίζω να σε βοήθησα

στο προηγούμενο  linuxinside  ιούλιος - αύγουστος συγκρίνει όλες τις διανομες linux όπου μπορούσες να βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα εάν μπορέσεις να το βρείς θα σε βοηθήσει αρκετά!!
linuxgr2007-9-15 14:20:7

Θα συμφωνήσω στο ubuntu... Στο θέμα εγκατάστασης είναι πολύ πιο εύχρηστο ακόμα και από τα windows(ξεχνάμε το θέμα drivers οπότε και κερδίζουμε αρκετό χρόνο...) Στο παρακάτω link λέω τις εντυπώσεις μου από την πρώτη φορά που εγκατέστησα ubuntu και πως μου φάνηκε...

http://62.103.249.244/siros/forum/index.php/topic,1317.0.htm l

Thanks gia tis protaseis...To 8ema einai oti ksekinhsa na valw linux epeidh eida sto pc enos filou m thn Ubuntu k katalaba to poso anwtera einai ta linux apo ta windows k dn katalavainw gt dn ta bazoun oloi..Etsi 8a balw thn Ubuntu ustera k apo tis dikies sas protaseis..8a 8ela akoma mia xarh kapoio url gia to pws xeirizomaste terminal(entoles k tl) Thanks again guys...

κι αμα θες κατι λιγο καλυτερο απο ubuntu που να παιζει και τα παντα απο μονο του, τοτε mint. Για δες το. Αξιζει.

(ασχετο -?-. Πολλα greeklish βλεπω τωρα τελευταια. Γιατι ρε παιδια να μας βγαινουν τα ματια?)
alfisti2007-9-15 21:3:24

ΣΟΡΡΥ Π ΕΝΟΧΛΩ ΠΑΛΙ ΑΛΛΑ 8ΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ..ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΓΟΡΜΑΡΩ ΤΟΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟ Μ ΔΙΣΚΟ Κ ΝΑ ΤΟΝ ΧΩΡΙΣΩ..8ΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ UBUNTU 7.04, PC LINUXOS 2007 K ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΑ WINDOWS...ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΑ URL Π ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ TRIPLE BOOT WINDOWS XP/VISTA plus Linux...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΠΑΛΙ...

δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα κανε πρώτα εγκατάσταση τα Windows και μετά
 τις διανομές σου ubuntu & pclinixos και θα φροντίσει η διανομή σου να φτιάξει το boot για να διαλέγεις leitougiko ελπίζω να κατάλαβα καλά και να σε βοήθησα....

linuxgr]δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα κανε πρώτα εγκατάσταση τα Windows και μετά
 τις διανομές σου ubuntu & pclinixos και θα φροντίσει η διανομή σου να φτιάξει το boot για να διαλέγεις leitougiko ελπίζω να κατάλαβα καλά και να σε βοήθησα....

Mια μικρη διορθωση:
Πρωτα βαζεις τα windows.
Mετα το PCLinuxOS
Tελευταιο το Ubuntu.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα κανεις ΜΟΝΟ ΜΙΑ swap partition  της ταξης των 512ΜΒ (γενικα αυτο το μεγεθος ειναι ικανοποιητικο)
Ολες τις κατατμησεις (partitions), που θα κανεις να ειναι ext3
Χοντρικα, λοιπον μια εντελως απλη εγκατασταση, με τις βασικες & μονο κατατμησεις, θα σου ειναι καπως ετσι:
-Ας πουμε ενας δισκος 120G:

- Windows> 40G

- /swap> 512MB

- / (root=ριζικη κατατμηση) PCLOS> 20G
- /home (PCLOS)> 20G

-/ (root=ριζικη κατατμηση)> Ubuntu>20G
-/ home (Ubuntu)> Tα σχεδον υπολοιπα 20G

Προσοχη, θα δωσεις στη σειρα που σου λεω να τα εγκαταστησεις.

δεν ήξερα ότι το ubuntu το αφήνουμε τελευταίο!! εάν σου είναι εύκολο κάποια στιγμή να μου πεις γιατί το αφήνουμε τελευταίο ευχαριστώ

Επειδη ο boot manager  απο το Ubuntu, θα στα αναγνωρισει ολα, ενω στο PCLOS, θα πρεπει να... ψιλοεπεμβεις.
-Στο forum υπαρχει & εδω
Τιποτα δυσκολο, μα σαν αρχαριος, καντα καλυτερα με τη σειρα που ειπαμε!

opws eipa eimai kainourgios sta linux...To swap apo oti 8umamai apo ta xp einai h proswrinh mnhmh swsta??Ti mas xreiazetai??K kati akoma m deikses gia ka8e katatmhsh linux 2 topo8esies ti diafora exoun?Kanena url me screenshots k pio polles leptomereies??Thanks gia thn boh8eia..
Gary2007-9-16 19:33:54

ΣΟΡΡΥ ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΑ GREEKLISH ΑΛΛΑ ΔΝ ΘΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΞΑΝΑ..ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ URL ΜΕ SCREENSHOTS ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΓΙΑ UBUNTU K XP ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ PC LINUX OS 2007 ΔΝ ΒΡΙΣΚΩ...

E, ναι διαβαζονται πιο ευκολα...
Garry ΤΑ ΠΑΝΤΑ για το PCLinuxOS  υπαρχουν στο forum μας & ειναι ΟΛΑ με εικονες & βημαα-βημα, ωστε να μπορει να τα καταλαβει & να τα κανει & ο πλεον αρχαριος.
Διαβασε τα καλα & ολα!
constantinos2007-9-17 11:14:10