Cinelerra ???

XristosN | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 2' | 6

void MWindow::init_shm0:WARNIG:/proc/sys/kernel/shmmax is0x2000000, which is too low.
Before running Cinelerra do the following as root

Κατέβασα το Cinelerra (πρόγραμμα για Μονταζ Βίντεο) και μόλις το ανοίγω μου βγάζει αυτό το μήνυμα. Μου λέει ακόμη ότι πρέπει πριν τρέξω το πρόγραμμα να κάνω τα  παρακάτω σαν root:

echo '0x7ffffffff' >/proc/sys/kernel/shmmax .

Μπήκα στην κονσόλα που μου είπε ενας φίλος είχε το user name πάτησα su μου ζήτησε το password έβαλα οτι βάζω κάθε φορά και μου έγραψε ότι δεν είναι σωστό. Το ωραίο είναι ότι με αυτό μπαίνω και βγαίνω κάθε φορά. Το κακό είναι ότι δεν ξέρω τι να κάνω που θα πάρω περισσότερες πληροφορίες??? Ευχαριστώ

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Με τι διανομή είσαι? Αν είσαι με ubuntu δώσε su -i και μετά το password... 

Scrat]Με τι διανομή είσαι? Αν είσαι με ubuntu δώσε su -i και μετά το password... 

Ναι είμαι με το 7,04 Ubuntu. Για να καταλάβεις μόλις ανοίγω το cinelerra, μου βγάζει αυτό το πρόβλημα. Ανοιγω από Εφαρμογές, Βοηθήματα, τερματικό. Μόλις ανοίγει το τερματικό μου γράφει το user name που δίνω όταν ανοίγω τον ΗΥμε την μορφή user@user. Πληκτρολογώ su και μου ζητά το password. Του δινω το password που δίνω όταν ανοίγω τον ΗΥ και μου λέει ότι δεν ισχύει. Πρέπει να πω ότι παρόλο που πληκτρολογώ όταν μου ζητά το password δεν δίχνει να γράφει τίποτα. Ακολούθησα αυτά που μου έγραψες και και πληκτρολογόντας su -i μου βγάζει κάποιες επιλογές τι κάνω μετά όμως είναι το πρόβλημα?? Ευχαριστώ και πάλι

Λάθος ΔΕΝ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Το ξανακάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα. καμιά ιδέα??? Μήπως γνωρίζει κάποιος πως θα εγκαταστησω το Kdenlive στο Ubuntu? Πως μπορώ να μάθω αν το πρόγραμμα αυτό μπαίνει στο Kubuntu η στο Suse να αλλάξω λειτουργικό για να το εγκαταστήσω?? Ευχαριστώ

dimitris] sudo -i
Δίνεις τον κωδικό σου και μετά:
echo "0x7ffffffff" >/proc/sys/kernel/shmmax

Δεν γίνεται τίποτα! Ανοίγω τερματικό, πληκτρολογώ sudo -i μου ζητά το
password του το δίνω με βάζει μέσα ως root κάνω επικόλληση αυτό που μου
ζητά το πρόγραμμα και μετά enter. Μόλις ανοίξω το πρόγραμμα δεν μου
βγάζει το error. Αν κάνω όμως reboot και ξανανοίξω το πρόγραμμα μου
βγάζει το ίδιο error σαν να μην έχω κάνει τίποτα από τα προηγούμενα. Τι
φταίει για αυτό. Το έχεις δουλέψει καθόλου το cinelerra? Πως φωρτώνεις υλικό από το πρόγραμμα ή έχεις άλλο πρόγραμμα και φωρτώνεις το υλικό και μετά το κάνεις import? Σε ποιον δίσκο φωρτώνεις στον Boot η έχεις άλλον external?

Ε, προφανώς θα σου βγάζει το ίδιο όταν κάνεις reboot... Η εντολή που δίνεις είναι προσωρινή για τον πυρήνα (πηγαίνει στη μνήμη). Έτσι, όταν κάνεις reboot, η εντολή "χάνεται" και πρέπει να την ξαναδώσεις. Μπορείς να το κάνεις αυτόματα όμως. Ανάλογα με τη διανομή σου, πρέπει να βάλεις την παραπάνω εντολή σε κάποιο αρχείο εκκίνησης.

Π.χ. για Ubuntu την βάζεις  στο αρχείο
/etc/rc.local

Στο SUSE, την βάζεις στο
/etc/init.d/boot.local

Μια άλλη λύση, ανεξάρτητα διανομής, είναι να δώσεις:
sudo crontab -e
Και να προσθέσεις τη γραμμή:
@reboot echo "0x7ffffffff" >/proc/sys/kernel/shmmax

Για τα υπόλοιπα που με ρωτάς, δεν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσει.

Ο dimitris παρακαλείται να σβήνει πότε πότε και  κανένα μήνυμα από τα πμ του γιατί δεν πρόκειται να λάβει ποτέ τα δικά μας...

Οκ με τα quote... Thanks..