NTFS πρόβλημα

Scrat | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 1' | 19

Γεια σας είμαι νέος χρήστης στο Linux και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.. Έχω εγκαταστήσει το Linux σε έναν σκληρό δίσκο και έχω τα αρχεία μου (mp3 κλπ) σε έναν άλλον. Θέλω κάποιους φακέλους να τους κάνω κρυφούς (όσοι έχετε περάσει από windows ξέρετε τι ακριβώς γίνεται) ή κάτι ανάλογο. Ο σκληρός μου είναι ntfs και μου είπαν να κατεβάσω το ntfs-3g. Το εγκατέστησα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Το μόνο που κάνει είναι να αναγνωρίζει έναν IDE σκληρό που έχω και να μου βγάζει τη συντόμευση του στο desktop.

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γεια σου και απο εμενα. Υποθετω οτι εχεις πειραματιστει με το ntfs-3g δηλαδη εχεις δοκιμάσει να γραψεις/σβησεις στον ntfs δισκο σου? Αν ναι και δεν ειδες αποτελεσμα προσπαθησε να βρεις ενα εικονιδιο στο μενου που λεγεται ntfs-configure και κανε της αναλογες ρυθμισεις απο εκει (τιποτα το ιδιαιτερο μονο 2 τικ ειναι) επισης επιβεβαιωσε οτι εχεις περασμενο και το πακετο ntfs-config.Ελπιζω να σε βοηθησα αρκετα

To ntfs-config είναι περασμένο. Του έχω κάνει enable.. Μπορώ να γράψω και να σβήσω δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν κάνω δεξί κλικ - Properties στα Permissions βγάζει σαν owner τον root. Από εκεί και έπειτα δεν μπορώ να αλλάξω από κάτω τα folder access. Επίσης αυτό που ψάχν είναι κάποιους φακέλους να μην φαίνονται (όπως ήταν τα κρυφά αρχεία στα windows)

Κοιτα για να κανεις εναν φακελο κρυφο στα Linux βαζεις απλα μια τελεια (.) μπροστα απο το ονομα δηλαδη αμα τον φακελο τον λενε Tmp τον κανεις .Tmp γινεται κρυφος. Οσο για να αλλαξεις τα permissions υπαρχει τροπος αλλα εφοσον μπορεις να γραψεις/σβησεις δεν υπάρχει λόγος.
SmokematiC2007-9-14 0:16:36

Ναι αλλά δεν μπορώ να κάνω rename! Copy paste κάνω άνετα να διαγράψω δεν μπορώ! Να αλλάξω όνομα όχι! Στο ntfs configuration tool έχω κάνει enable και το write support for external και το write support for internal! Αλλά δεν... μόνο να προσθέσω κάτι μπορώ... 

μπες στο συστημα σαν root και απο τις ιδιοτητες του φακελου η του δισκου, δωσε δικαιωματα διαγραφης (δημιουργια και διαγραφη αρχειων και σαν root και στην ομαδα)
alfisti2007-9-14 0:32:15

Τώρα κατάλαβα ακριβώς τι πρόβλημα έχεις, περίεργο . Ο τρόπος για να αλλάξεις permissions σε έναν φάκελο είναι ο εξής:

- chmod 755 myfile : rwxr-xr-x, all rights to the owner, other people only read and execute;
- chmod 644 myfile : rw-r--r--, owner car read and write, other people only read;
- chmod 777 myfile : can be considered bad practice in some cases, full permissions to everybody.

Σου τα δίνω με αύτον τον τρόπο ώστε να διαλέξεις εσυ τι σε βολεύει.

Δυστυχώς λαβαίνω το μήνυμα operation not permitted.. Πως μπορώ να μπω σαν root? Με αλλαγή χρήστη? Υπόψιν ότι ο σκληρός λειτουργούσε σε windows..
Scrat2007-9-14 0:58:50

Αν ανοίξεις μια κονσόλα και γράψεις su τότε γίνεσαι root επίσης αν είσαι σε debian-based distro μπορείς να βάλεις την λέξη sudo μπροστά απο κάθε εντολή έτσι ώστε να την εκτελή σαν root.

Υ.Γ: Τι Distro έχεις?
Y.Γ2:Ο σκληρός είναι εξωτερικός?
SmokematiC2007-9-14 1:18:29

Είμαι με Ubuntu studio και ο σκληρός είναι εσωτερικός..

Έδωσα su και μου ζητάει password... Δίνω password  αλλά μου βγάζει authentication failed... Η πλάκα είναι ότι κατά την εγκατάσταση δεν θυμάμαι να ζήτησε root password... Η και να ζήτησε ξέρω πιο pass έχω βάλει αλλά δεν το παίρνει...
Scrat2007-9-14 1:23:9

Ωχ ... έφαγες πακέτο μάλλον φίλε.. Κοίτα το root pass είναι διαφορετικό από το login pass ώστε αμα δεν το θυμάσε .... ¶σχημα τα νέα clean install.

Υ.Γ:Είναι λιγο δυσκολο να μην σου ζήτησε root pass κατα την εγκατάσταση.
Υ.Γ2:Δοκίμασε με την εντολή sudo μπροστά μπάς και δεν σου ζητήσει pass λίγο χλωμο αλλα δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

Πακέτο φάγαμε... Αν και δεν θυμάμαι να ζήτησε root pass... Απλά τα pass που χρησιμοποιώ είναι δεδομένα και κανένα δεν πιάνει... ¶λλος τρόπος υπάρχει?

εάν δεν μπορείς να μπεις σαν root τότε δυστυχώς δεν μπορείς να δώσει τις εντολές για δοκίμασε να γράψεις τον κωδικό σου με κεφαλαια μήπως όταν τον εγγραφες να είχες πατήσεις το caps lock

/dev/sdc1 on /media/Storage_ type ntfs (rw,nosuid,nodev,umask=222,utf8)

Αυτά είναι τα δεδομένα για τον σκληρό που με προβληματίζει που μου βγάζει όταν δώσω mount. Υπόψιν ότι τον IDE που έχω τον διαβάζει μια χαρά! Αυτό ειναι SATA.

Δώσε

cat /etc/fstab

και κάνε copy/paste.

Ποιο module χρησιμοποιείς;  ntfs-3g;

scrat@ubuntu:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
#  -- This file has been automaticly generated by ntfs-config --
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

proc /proc proc defaults 0 0
# Entry for /dev/sda1 :
UUID=a42f5902-13f3-4b41-8d2a-c3ecbdbdb42f / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
# Entry for /dev/sda5 :
UUID=43d30c3d-74da-453f-a4ed-35e10a07c435 none swap sw 0 0
/dev/hdc /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0
/dev/hdd /media/cdrom1 udf,iso9660 user,noauto 0 0
/dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0
/dev/sdb1 /media/Storage ntfs-3g defaults,locale=en_US.UTF-8 0 0
/dev/hda1 /media/Data-Backup ntfs-3g defaults,locale=en_US.UTF-8 0 0

Ναι με το ntfs-3g είμαι...

Και μετά τις τελευταίες ρυθμίσεις τα αποτελέσματα είναι τα εξής μετά από την εντολή mount

/dev/sda1 on / type ext3 (rw,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
/sys on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
varrun on /var/run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,mode=0755)
varlock on /var/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,mode=1777)
procbususb on /proc/bus/usb type usbfs (rw)
udev on /dev type tmpfs (rw,mode=0755)
devshm on /dev/shm type tmpfs (rw)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,gid=5,mode=620)
lrm on /lib/modules/2.6.20-16-lowlatency/volatile type tmpfs (rw)
/dev/hda1 on /media/Data-Backup type fuseblk (rw,nosuid,nodev,noatime,allow_other,blksize=4096)
binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw)
/dev/sdc1 on /media/Storage_ type ntfs (rw,nosuid,nodev,umask=222,utf8)
scrat@ubuntu:~$

Περιμένω τα σχόλιά σας διότι ακόμα στον /media/Storage δεν μπορώ να επέμβω...

Κοίτα...

Στο fstab, λες ότι έχεις το εξής:
/dev/sdb1 /media/Storage ntfs-3g defaults,locale=en_US.UTF-8 0 0

ενώ η mount, λες ότι σου δίνει:
/dev/sdc1 on /media/Storage_ type ntfs (rw,nosuid,nodev,umask=222,utf8)

Κάποιο λάκο έχει η φάβα (ή πρόκειται περι τυπογραφικού λάθους;)...Δεν μπορεί στο fstab να αναφέρεται σε sdb1 (δηλαδή 2η συσκευή) ενώ η mount να αναφέρει sdc1 (δηλαδή 3η συσκευή)...

Για δώσε:
sudo -i
/sbin/fdisk -l

για να δούμε τελικά που βρίσκεται ο καταραμένος SATA με το NTFS. Λογικά ένα από τα από τα δύο είναι λάθος. Αν π.χ. είναι λάθος το /etc/fstab, τότε πρέπει να αντικαταστήσεις τη γραμμή

/dev/sdb1 /media/Storage ntfs-3g defaults,locale=en_US.UTF-8 0 0

με τη γραμμή

/dev/sdc1 /media/Storage ntfs-3g defaults,locale=en_US.UTF-8 0 0

Για να τροποποιήσεις το αρχείο, δίνεις:
sudo -i
gedit /etc/fstab (ή kwrite /etc/fstab)

Επίσης, ως κανονικός χρήστης (πριν δώσεις sudo -i) δώσε
id

Και θα σου πει κάτι νούμερα. Σημείωσε τα uid (π.χ. 500) και gid (π.χ. 500). Οπότε τελικά η γραμμή που θα πρέπει να αντικαταστήσεις στο fstab πρέπει να γράφει κάτι σαν κι αυτό:

/dev/sdc1 /media/Storage ntfs-3g defaults,rw,uid=500,gid=500,locale=en_US.UTF-8 0 0

Αφού κάνεις όλες τις αλλαγές, σώσε το αρχείο και δώσε
mount /media/Storage

Πήγαινε στο /media/Storage για να δεις αν μπορείς να γράψεις.

dimitris2007-9-19 10:43:24

Εν τέλει αντικατέστησα το sdb με sdc  και λύθηκε το πρόβλημα. Επίσης είχε δημιουργηθεί ένας φάκελος Storage και δεν γινόταν σωστό mount οπότε και το Storage_    Όλα καλά και μπορώ να κάνω τα πάντα στο σκληρό.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!