Θορυβώδης ανεμιστήρας σε debian sqeeze!!!!! (Solved)

Cannibal_Pulse | Παρ, 03/08/2013 - 03:51 | 1' | 6

Είμαι κάτοχος ενός Toshiba satelite a300 στο οποίο έχω εγκαταστήσει Debian 6 (squeeze) kernel 2.6.32-5. είναι dual boot me win xp...
Το προβλημα εντοπίζεται στο γεγονός οτι κατα την λειτουργεία του ο ανεμιστήρας δουλέυει αρκετά "ψηλα"......χωρίς να χαμηλώνει καθόλυ την ένταση......σε συγκριση με τα winxp δουλεύει sε αρκετά μεγαλύτερη ένταση...
Πως μπορώ να ρυθμίσω τον ανεμιστήρα ώστε να μην είναι πολύ "θορυβώδης"

έχω ψάξει αρκετά στα φόρουμσ του debian χώρίς όμως να έχω βρει κάποια σωστή λύση.....

ευχαριστώ για τον χρόνο σας ελπίζω να βρώ μια άκρη διότι είναι κρίμα τα windows να είναι ποιο "αθόρυβα" απο ένα linux συστημα...

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γειά σου φίλε μου,
Όταν πατήσεις στην κονσόλα την εντολή sensors βγάζει κάτι; Αν όχι εγκατέστησε τα πακέτα lm-sensors για να σου δείχνει θερμοκρασία, και το fancontrol τον έλεγχο του ανεμιστήρα, αν δεν τα έχεις ήδη βέβαια.

είναι εγκαυεστημενα και το fan control και το sensors...μάλλον το πρόβλημα λύθηκε παραμετροποιόντας το
/etc/default/grub
προσθέτοντας στην γραμμή GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"
την παράμετρο splash pcie_aspm=force μετά το quiet έχοντας στο τέλος
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash pcie_aspm=force"
μέχρι στιγμής ο ανεμιστήρας δεν μου ξαναέκανε τόσο θόρυβο...
με την εντολή Sensors περνω το εξής αποτελεσμα
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1: +0.0°C (crit = +106.0°C)

γενικότερα το θέμα με τον ανεμιστήρα το έχοθν αρκετοι με κάποιεσ διανομές......αν έχεισ να προ τείνεις τιποτα φιλε TaiFu καλοδεχούμενο ....
ευχαριστώ για την ανταπόκριση και μεχρι στιγμής το site είναι ότι καλύτερο για τους linux χρήστες......
Ας είναι η κοινότητα πάντα υγιείς και φιλική.......

Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημά σου. Δικιο εχεις σχετικά με το θέμα με τον ανεμιστήρα. Από το λίγο που κοίταξα, αρκετοί είχαν το ίδιο πρόβλημα σε διάφορα laptop. Από το αποτέλεμα που βγάζει το sensors, απ' ότι καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον, μάλλον δεν έχει φορτωθεί το module για τον αιθητήρα θερμοκρασίας σου. Δοκίμασε αν θες την εντολή sensors-detect ως root και θα προσπαθήσει να βρει τα απαραίτητα modules που πρέπει να φορτωθούν. Ένα τελευταίο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσες κάποιο νεότερο πυρήνα. Αν σου αρέσει το Debian θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το Wheezy, το οποίο χρησιμοποιεί 3.2 και έχει καλύτερη υποστήριξη στο hardware των laptop. Αυτό χρησιμοποιώ κι εγώ αυτή τη στιγμή και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ελπίζω να βοήθησα. Ότι πρόβλημα αντιμετωπίσεις υπάρχει και η κοινότητα που μπορεί να βοηθήσει, αυτό είναι το καλό με το ανοιχτό λογισμικό.
Αμην στο τελευταίο που έγραψες!

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1: +0.0°C (crit = +106.0°C)

Η θερμοκρασία γιατί είναι μηδέν; είναι δυνατόν να είναι μηδέν; όχι! άρα κάτι πάει στραβά!Πρόσεχε μην του κάνεις ζημιά λόγω υψηλών θερμοκρασιών μπορεί να κρασάρει ο δίσκος μια και έξω.
Επίσης δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι αυτή είναι η θερμοκρασία της κάρτας γραφικών.
Τι επεξεργαστή έχεις; Το coretemp αν χρειάζεται είναι φορτωμένο στα modules;
Σε κάθε περίπτωση πέρνα σε καινούριο πυρήνα από 3 και πάνω.

Ειναι του επεξεργαστη το temp1 λογικα και με βαση το δικο μου

portatif[~]$ sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1: +44.0°C (crit = +128.0°C)
temp2: +45.0°C (crit = +128.0°C)
temp3: +39.0°C (crit = +128.0°C)
temp4: +40.0°C (crit = +128.0°C)
temp5: +21.0°C (crit = +128.0°C)
temp6: +127.0°C (crit = +128.0°C)
temp7: +0.0°C (crit = +128.0°C)
temp8: +0.0°C (crit = +128.0°C)

portatif[~]$

ευχαριστώ για την βοήθεια της κοινότητας....θα λάβω υπ'οψην όλα τα παραπάνω......μέχρι στιγμής όλα δείχνουν να δουλέυουν κανονικά.....βεβαια ετρεξα την εντολή "sensors-detect" as root ακολούθησα τις οδηγείες αλλα όταν ετρεξα την εντολή sensors το αποτέλεσμα ηταν ιδιο....αν δω οτι παρουσιάζεται κάποιο πρόβλημα.....πολυ πιθανόν να μεταβώ σε ποιο καινούργιο πυρήνα ...

ευχαριστώ για την υποστήριξη...το χρόνο και το ενδιαφέρον που δείξατε πιστεύω ότι το θέμα θεωρείται λυμένο πλέον μεχρι νεοτέρας [img]/smileys/smiley-smile.gif[/img].......
το λύθηκε το προσθέτω καπως εγώ η το δηλώνει κάποιος moderator???