Φάρσα

Billy D. | Σάβ, 02/23/2013 - 20:48 | 1' | 15

Για σας παιδιά. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να κάνω φάρσα σε έναν φίλο μου. Μου είχε κάνει μια φάρσα και θα ήθελα να του το ανταποδώσω,αλλά από τον υπολογιστή μου. Θα ήθελα να του εμφανίσω κάτι στην επιφάνεια εργασίας η κατι σαν αυτό,τέλος πάντων να τον τρομάξω λίγο. Έχω το Monomaxos 6 για να ξέρετε. Είμαι πρόθυμος να κάνω σχεδόν τα πάντα αρκεί να τρομάξει. 'Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ. Ευχαριστώ.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πηγαινε σπιτι του, παρε τον Η/Υ ανοιξε το παραθυρο και πετα τον απο κατω....
Συγουρο εγκφαλικο/καρδιακο... :D

Αν χρησιμοποιεί ο φίλος σου windows είναι καιρός να του μάθεις την "ηθική" στο θέμα της φάρσας, αυτή που εφαρμόζουμε στο linux !
Με άλλα λόγια στο linux δεν χρησιμοπιούμε τις γνώσεις μας για να κάνουμε οτιδήποτε κακό στους άλλους ή να τους τρομάξουμε ... Αυτό είναι windows-ική συμπεριφορά....
Ίσα-ίσα προσπαθούμε να ισχυροποιήσουμε το σύστημά μας και να δράσουμε σαν κοινότητα !
Είναι κι ένας από τους λόγους που στο linux δεν κυκλοφορούν ιοί, επειδή απλά δεν υπάρχουν ιοί. Και αυτό γιατί σχεδόν κανείς δεν ενδιαφέρεται να βλάψει το σύστημα του άλλου ....
Την πιο καλή ανάλυση στο θέμα αυτό την κάνει ο [color=#0000ff]dsyrmalis[/color] στο link
[url=http://www.linuxinsider.gr/forum/8282/%CE%BB%CF%85%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-9800000g-comfast-%CF%80%CF%89%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%83%CF%84%CF%8E]εδώ[/url]
Και αναφέρει συγκεκριμένα ..
[color=#0000ff]Captain Rodos στο Linuxinside που κυκλοφορεί έχουμε αφιέρωμα στον πιο γνωστό ίσως "Hacker" όλων των εποχών (Kevin Mitnick) και στην κοινωνική μηχανική (Social Engineering). Ο σκοπός αυτών των άρθρων είναι για να καταλάβει κάποιος βασικά πράγματα για την ασφάλεια του υπολογιστή του και των δικτύων του, να μάθει να σκέφτεται σαν Hacker και να τα προστατεύει. Σκοπός μας είναι η δημιουργία και όχι η καταστροφή. [/color]
[color=#0000ff]Απο 'κει και πέρα εφόσον θες να μάθεις να προστατεύεις τα δίκτυα σου ξεκίνησε αρχικά με μια διανομή (κράτησε και το Backtrack αλλά βάλε και μια κανονική) και μάθε πως λειτουργεί. Διάβασε για τα πρωτόκολλα και τα δίκτυα, μάθε και λίγο προγραμματισμό και μετά καταπιάνεσαι πιο συστηματικά και με το BackTrack. Έτσι όπως είσαι τώρα, ακόμα και αν έβρισκες ένα κενό κάπου, δεν σημαίνει πως είσαι Hacker αλλά script kiddie. Άσε που αν υποθετικά κάποιος έκανε κάτι με ελάχιστες γνώσεις είναι απόλυτα σίγουρο πως θα πιαστεί. [/color]
[color=#0000ff]Στα λέω κάπως σκληρά για να σε προστατεύσω. Πίστεψε με πως αν μάθεις περισσότερα για το Linux θα βρεις πολύ πιο ενδιαφέρον να στήσεις έναν Web Server παρά να τον παραβιάσεις. Δεν ισχυρίζομαι πως εσύ θες να κάνεις κάτι κακό αλλά θέλουμε να σου δείξουμε το σωστό και τον πιο ενδιαφέρον δρόμο. Η τελική απόφαση είναι δική σου.[/color]

Διάβασε καλά τι γράφει γιατί τα λεγόμενά του είναι "σοφά" (ο [color=#0000ff]dsyrmalis[/color], είναι προφανώς πιο παλιός από μένα στο linux) και αντικατοπτρίζουν το πραγματικό πνεύμα των κοινοτήτων ανοικτού λογισμικού !!
Πιστεύω ότι έχεις το πνεύμα του linux και μπορείς να γίνεις ένας πραγματικός και σωστός linux-άς !
Δράσε ως έτσι, και φέρε το "φαρσάκια" φίλο σου στο σωστό δρόμο !!! Στο δρόμο μας του ανοικτού λογισμικού...
[color=#0000ff]ΥΓ:[/color]
Αν τέλος πάντων δεν παίρνει από λόγια, εεε (!!!!) τότε η λύση που προτίνει ο φίλος [color=#0000ff]slackware[/color], είναι η καλύτερη !!!
Μετά τιμής tom1972

Ακου τι λέει ο [url=http://www.linuxinsider.gr/users/tom1972]thom1972 [/url] είναι πολύ σωστός.

Tom εδω εισαι λαθος
" (1) Είναι κι ένας από τους λόγους που στο linux δεν κυκλοφορούν ιοί, επειδή απλά δεν υπάρχουν ιοί.
(2) Και αυτό γιατί σχεδόν κανείς δεν ενδιαφέρεται να βλάψει το σύστημα του άλλου .... "
Απ. (1)
Υπαρχουν ιοι για linux οπως και rootkits, worms, etc. αλλα αν συγκρινεις το μεγεθος χρηστων Window vs Linux τα windows εχουν τους περισσοτερους χρηστες,
Θα στο πω αλλιως, γιατι ενας καλος hacker να προσπαθησει να παρει προσβαση και να εχει δικο του ενα box με λειτουργικο που το χρησιμοποιει ενα 5%, αντι να παρει προσβαση και να εχει δικο του ενα κουτι με λειτουργικο που το χρησιμοποιει το 95% ???
Απ. (2)
Οι lammer/scriptkids ενδιαφερονται να βλαψουν το συστημα σου.
Οι πραγματικοι hackers θα παρουν προσβαση, δεν θα παρει χαμπαρι οτι σε εχουν φαει, και απλα θα χρησιμοποιουν τον Η/Υ σου για να συνδεονται σε αλλον Η/Υ και απο εκει σε αλλον και απο εκει σε αλλον, ετσι ωστε να χανονται τα ιχνη τους .

:)

[color=#0000ff]@ slackware[/color]
Για το 1ο, το "δεν υπάρχουν" εννοούσα ότι είναι τόσο λίγοι (στο 5%) που το "στρογγύλεψα λίγο" !![img]/smileys/smiley-tongue-out.gif[/img]
Αλήθεια ...5% !!! Βασικά νόμιζα ότι είμασταν λιγότεροι ... (Είμαι αδιάβαστος από στατιστικά στοιχεία ...[img]/smileys/smiley-yell.gif[/img])
Για το 2ο, δεν είχα ξανακούσει γι αυτά τα ... script([color=#0000ff]παλιό[/color])kids !!! Θα ψάξω στο internet να ενημερωθώ για το θέμα !![img]/smileys/smiley-smile.gif[/img]
ΥΓ
Οι παρεμβάσεις-συμβουλές σου φίλε, μου έχουν μάθει αρκετά πράγματα στο linux, για το οποίο χρωστώ ένα ευχαριστώ !!

5% τυχαιο νουμερο, απλα το χρησιμοποιησα για να δειξω ποσο λιγοι ειναι οι χρηστες linux συγκριτικα με windows.

Και αλλο δεν υπαρχουν, αλλο υπαρχουν αλλα περιορισμενα :)

[color=#0000ff]@ dsyrmalis[/color]
Tο θέμα για το οποίο γινόταν η συζήτηση (στο link που ανέφερα ...), μου έβαλε την ιδέα (ο διάολος δηλαδή) ότι :
- Κοίτα προγράμματα και εργαλεία που υπάρχουν ... ωραία μπορώ να έχω και τσάμπα wifi !!!
Όταν διάβασα αυτά που είχες γράψει, απλά με επανέφερες στο ίσιο δρόμο, και όχι στις συνήθειες που είχα παλιά ... Κλειστούρα λογισμικού, crack, hack, και άλλα τέτοια ....
Βασικά είχα ξεχάσει σε τι λογισμικό βρίσκομαι ...
Οπότε, μου έδωσαν ένα μάθημα εκείνα τα λόγια που έγραψες .... γι'αυτό αναφέρθηκα σε αυτά !
Σε κάθε τι (όπως και στη σχολή πολεμικών τεχνών που ανήκω), υπάρχουν επίπεδα γνώσης και εμπειρίας ...
Ακούς από τους πιο έμπειρους (sensei = αυτός που γνωρίζει από πριν, δάσκαλος - στα Ιαπωνικά), παραδειγματίζεσαι και μαθαίνεις .... κατόπιν αυτά που έμαθες τα δίνεις και σε άλλους ! Αλλά δεν ξεχνάς ποιος σε δίδαξε !!
Το ίδιο συμβαίνει κι εδώ !!! Αυτό θα πει κοινότητα ....
[color=#0000ff]@ Billy D.[/color]
Είσαι ένα άτομο, τελείως νέο στο linux και στην κοινότητα linux (όχι μόνο στο linux inside ...).
Στην πρώτη σου επαφή, μπήκες να δεις τι συμβαίνει και τι παίζει σε αυτό το site.... Γι'αυτό το λόγο και δεν έβαλες από την αρχή εικόνα στο avatar σου (το άφησες απλό πιγκουινάκι - φλου δηλαδή...)
Σε 2η προσέγγιση, βλέποντας που βρέθηκες - προφανώς σου άρεσε το κλίμα - αποφάσισες να μείνεις για τα καλά !!
Γι'αυτό και έβαλες την εικόνα που σε εκφράζει !!!
Αυτό με χαροποιεί δεόντως .... Ξανά καλώς όρισες, όχι απλά στο site, αλλά και στον κόσμο του linux !!!

ευχαριστω και παλι tom1972.θα προσπαθησω να μαθω περισοτερα για τα linux γιατι ειναι ενα λογισμικο που μου αρεσει πολυ περισοτερο απο τα windows μπορω να πω.ειμαι μικρος ακομα αλλα μεγαλονοντας πιστευω θα μαθω περισοτερα.ευχαριστω και παλι εστο και για αυτην την λιγη βοηθεια που μου εχετε προσφερει. [img]/smileys/smiley-smile.gif[/img]

Όπως σου είπε και ο φίλος [color=#0000ff]hellaspc1[/color],
[url=http://www.linuxinsider.gr/forum/8343/%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%83%CE%B5-monomaxos-6]εδώ[/url]
Είσαι νέος και έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να γίνεις τσακάλι μονάχο !!!
Καλή αρχή λοιπόν και καλή συνέχεια ...
Η κοινότητα είναι εδώ να σε βοηθήσει !!!

Οι πραγματικοι hackers θα παρουν προσβαση, δεν θα παρει χαμπαρι οτι σε εχουν φαει, και απλα θα χρησιμοποιουν τον Η/Υ σου για να συνδεονται σε αλλον Η/Υ και απο εκει σε αλλον και απο εκει σε αλλον, ετσι ωστε να χανονται τα ιχνη τους .

:)

Με αυτο τον τροπο, δεν σβηνουν τα ιχνη τους, απλα χαντακωνουν αλλους χρηστες. [img]/smileys/smiley-tongue-out.gif[/img]

Οι πραγματικοι hackers θα παρουν προσβαση, δεν θα παρει χαμπαρι οτι σε εχουν φαει, και απλα θα χρησιμοποιουν τον Η/Υ σου για να συνδεονται σε αλλον Η/Υ και απο εκει σε αλλον και απο εκει σε αλλον, ετσι ωστε να χανονται τα ιχνη τους .

:)

Με αυτο τον τροπο, δεν σβηνουν τα ιχνη τους, απλα χαντακωνουν αλλους χρηστες. [img]/smileys/smiley-tongue-out.gif[/img]

Δεν νομίζω πως έχει χαντακωθεί ποτέ έτσι χρήστης. Ή τουλάχιστον αν συνέβη ποτέ κάτι, αργά ή γρήγορα αποδείχθηκε πως δεν είχε σχέση. Οι πολύ προχωρημένοι δεν αλλοιώνουν σελίδες. Συνδέονται απο pc σε pc (συνήθως proxy) μπαίνουν όπου θέλουν, παίρνουν αυτά που θέλουν και στη συνέχεια αλλοιώνουν τα log files ώστε όλα να φαίνονται φυσιολογικά. Δεν καταλαβαίνει το θύμα ότι ύπήρξε θύμα καν. Εκτός αν μιλάμε για πολύ σοβαρό admin που κρατάει logs σε ειδικό pc. Παλιότερα ήταν και κάπως ευκολότερο να τους καταλάβεις αφού οι υπολογιστές ήταν αδύναμοι και οι έμπειροι admin έβλεπαν ξαφνικά το δίσκο να δουλεύει γρηγορότερα κλπ.

Οι πραγματικοι hackers θα παρουν προσβαση, δεν θα παρει χαμπαρι οτι σε εχουν φαει, και απλα θα χρησιμοποιουν τον Η/Υ σου για να συνδεονται σε αλλον Η/Υ και απο εκει σε αλλον και απο εκει σε αλλον, ετσι ωστε να χανονται τα ιχνη τους .

:)

Με αυτο τον τροπο, δεν σβηνουν τα ιχνη τους, απλα χαντακωνουν αλλους χρηστες. [img]/smileys/smiley-tongue-out.gif[/img]

Δεν νομίζω πως έχει χαντακωθεί ποτέ έτσι χρήστης. Ή τουλάχιστον αν συνέβη ποτέ κάτι, αργά ή γρήγορα αποδείχθηκε πως δεν είχε σχέση. Οι πολύ προχωρημένοι δεν αλλοιώνουν σελίδες. Συνδέονται απο pc σε pc (συνήθως proxy) μπαίνουν όπου θέλουν, παίρνουν αυτά που θέλουν και στη συνέχεια αλλοιώνουν τα log files ώστε όλα να φαίνονται φυσιολογικά. Δεν καταλαβαίνει το θύμα ότι ύπήρξε θύμα καν. Εκτός αν μιλάμε για πολύ σοβαρό admin που κρατάει logs σε ειδικό pc. Παλιότερα ήταν και κάπως ευκολότερο να τους καταλάβεις αφού οι υπολογιστές ήταν αδύναμοι και οι έμπειροι admin έβλεπαν ξαφνικά το δίσκο να δουλεύει γρηγορότερα κλπ.

Και αυτο χαντακωμα ειναι, αφου ειναι πιθανο να τους χτυπησουν την πορτα ανεπιθυμητοι ανθρωποι για τον χ,ψ λογο, που δεν θα εχουν ιδεα περι τινος προκειτε... τρεξιματα για το τιποτα. [img]/smileys/smiley-tongue-out.gif[/img]
Και να διατηρει και αλλου logs, δεν θα καταφερει κατι... απλα θα καταλαβει τι εχει γινει.