[ΛΥΘΗΚΕ] 9800000g comfast πως την εγκαθηστώ?

captainrodos | Πέμ, 01/24/2013 - 18:13 | 1' | 27

Γειά σας ειμαι νέος στα linux και μου αρέσουν πάρα πολυ για αυτό στο λαπτοπ διέγραψα οριστικά τα win και εχω backtrack 5 r3 . Ολα καλα αλλα προσπαθώ να βάλω μια κεραία αλλα δέν λειτουργεί. Οσο και να έψαξα δεν βρήκα πως την κάνω εγκατάσταση. Η κεραία ειναι comfast 9800000g με chipset rtl8187 δεν την βρισκει αυτόματα οπως τα win και δεν βρίσκω και οδηγο για αυτην. help plzzz

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γράψε σε ένα τερματικό (γραμμή εντολών) την εντολή ls -usb πάτα Enter και πες μας τι γράφει. Να σιγουρευτούμε για το chipset. Αν είναι αυτό γράψε sudo modprobe rtl8187.

Δέν εβγαλε τίποτα. .  . 
root@bt:~# ls -usb 
total 34224 
  4 Downloads    4 Desktop 
  4 echo.save 
  0 Kismet-20130123-23-21-18-1.alert 
  4 Kismet-20130123-23-21-18-1.gpsxml 
  4 Kismet-20130123-23-21-18-1.nettxt   
4 Kismet-20130123-23-21-18-1.pcapdump 
  4 Kismet-20130123-23-21-18-1.netxml 
Είναι για λάπτοπ εχει είδη κεραια το λαπτοπ αλλα γιασ ενισχισει πήρασ αυτη που ειναι usb. . . 

Bus 001 Device 004: ID 0bda:8187 Realtek Semiconductor Corp. RTL8187 Wireless Adapter
Μου έβγλε κ αλλα αλλα αυτο μας ενδιαφερει ε? τωρα τι κανω? το backtrack το θέλω για να δοκιμάσω την ασφάλεια του νετ μου... πιο πολυ με το ettecap αλλα και αυτο δεν δουλεύει σωστα αλλα τεσπα. . .

An eisai eidikos se themata asfaleias tote kala ekanes kai diale3es to backtrack an den eisai kai den 3ereis ta basika tote...... Lipame alla tha tiranistis poli!

Stin anagnorizei dokimase na fortoseis to module gia tin keraia

modprobe rtl8187 

an den doulepsei

use tin find na breis to module sto /lib/`uname -r`/  (prepei na breis <kati>.ko kai meta na kaneis

insmod <full_path>.ko

kai to ettercap gia na sou doulepsei sosta prepei na to rithmiseis (den tha tis vreis sto internet) kai na einai meros tou diktiou o H/Y tha trexei to ettercap
 

kati tetoio prepei na kaneis....
To paradeigma einai tixaio kai mporei na doulepsei mporei kai oxi

root@deathstar:~# find /lib/modules/`uname -r` -name "rtl*.ko" -type f -print
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/staging/rtl8192e/rtllib_crypt_wep.ko
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/staging/rtl8192e/rtllib.ko
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/staging/rtl8192e/rtllib_crypt_ccmp.ko
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/staging/rtl8192e/rtllib_crypt_tkip.ko
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/net/wireless/rtlwifi/rtl8192c/rtl8192c-common.ko
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/net/wireless/rtlwifi/rtl8192ce/rtl8192ce.ko
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/net/wireless/rtlwifi/rtl8192cu/rtl8192cu.ko
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/net/wireless/rtlwifi/rtlwifi.ko
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/net/wireless/rtlwifi/rtl8192de/rtl8192de.ko
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/net/wireless/rtlwifi/rtl8192se/rtl8192se.ko
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/net/wireless/rtl818x/rtl8187/rtl8187.ko
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/net/wireless/rtl818x/rtl8180/rtl8180.ko
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/net/usb/rtl8150.ko
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/media/dvb-frontends/rtl2830.ko
/lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/media/dvb-frontends/rtl2832.ko
root@deathstar:~# insmod /lib/modules/3.7.1/kernel/drivers/net/wireless/rtl818x/rtl8187/rtl8187.ko 

Το έκανα εκανα μια χαρά :) το ettecrap το ρύθμισα οπως λενε τα tutorial εβγαλα τις διεσης εκει που πρέπει και
αλλαξα δυο τιμες απο 16 χιλιαδες κατι σε 0. Ναι σε τοπικό δικτυο το δοκιμάζω αλλα δεν δουλευει σωστα. . . δοκίμασα να κανω επιθεση στον σταθερό μου περιπου 50 φορές και τις 2 μονο μου εδειξε κωδικούς και απο ολα τα σαιτ μονο σε ένα. . . κανονικα δεν δουλευει ετσι σωστα? πρέπει να αλλαξω και αλλα στο configuration file εκτος απο αυτα τα δύο? thx για την help  

Opos sou eipa, an den eisai eidikos se auta tha tiranisteis poli.
 
Basika 3ero ti ftaiei i mallon exo ipopsia alla den tha sou po...

Happy googling =:-D

Surprised δυο μερες πεδευομαι και δεν θα μου πεις??????????? ντροπη :) ελα πες μου τοσες ώρες το ψάχνω. . . 

Εχω φάει τον κοσμο. . . πρώτα ψάχνω και μετα ρωτάω σε φορουμ. . . δυο μερες θα εχω ψάξει πανω απο 12-14 ώρες. . . αλλα οκ αν δεν θες. Κανένας αλλος??

Den eimaste security forum, alla linux forum kai pio sigkekrimena gia to linuxinside.

Dokimase na rotiseis se security forum. 

Captain Rodos στο Linuxinside που κυκλοφορεί έχουμε αφιέρωμα στον πιο γνωστό ίσως "Hacker" όλων των εποχών (Kevin Mitnick) και στην κοινωνική μηχανική (Social Engineering). Ο σκοπός αυτών των άρθρων είναι για να καταλάβει κάποιος βασικά πράγματα για την ασφάλεια του υπολογιστή του και των δικτύων του, να μάθει να σκέφτεται σαν Hacker και να τα προστατεύει. Σκοπός μας είναι η δημιουργία και όχι η καταστροφή.
Απο 'κει και πέρα εφόσον θες να μάθεις να προστατεύεις τα δίκτυα σου ξεκίνησε αρχικά με μια διανομή (κράτησε και το Backtrack αλλά βάλε και μια κανονική) και μάθε πως λειτουργεί. Διάβασε για τα πρωτόκολλα και τα δίκτυα, μάθε και λίγο προγραμματισμό και μετά καταπιάνεσαι πιο συστηματικά και με το BackTrack. Έτσι όπως είσαι τώρα, ακόμα και αν έβρισκες ένα κενό κάπου, δεν σημαίνει πως είσαι Hacker αλλά script kiddie. Άσε που αν υποθετικά κάποιος έκανε κάτι με ελάχιστες γνώσεις είναι απόλυτα σίγουρο πως θα πιαστεί.
Στα λέω κάπως σκληρά για να σε προστατεύσω. Πίστεψε με πως αν μάθεις περισσότερα για το Linux θα βρεις πολύ πιο ενδιαφέρον να στήσεις έναν Web Server παρά να τον παραβιάσεις. Δεν ισχυρίζομαι πως εσύ θες να κάνεις κάτι κακό αλλά θέλουμε να σου δείξουμε το σωστό και τον πιο ενδιαφέρον δρόμο. Η τελική απόφαση είναι δική σου.

Δέν εχω σκοπό να γίνω hucker ενα μονο πρόγραμμα ηθελα να μάθω που ειναι ολα κ ολα 3 βήματα και για μια απαντησει καναμε ολόκληρο θέμα. . . Μαρέσουν τα linux οσο τα εχω το μόνο κακο ειναι που σχεδόν τα παντα γίνονται με εντολέσ. . . θα βάλω και αλλη διανομή αλλα απο αυτή τη διανομή θέλω μονο το ettercap να μάθαινα. . . Για ένα πρόγραμμα πρεπει να τ μάθω ολα?? μια απάντησει για να δουλέψει σωστά δεν υπάρχη?? thx 

Oxi den iparxei sosti  apantisi giati gia na katalabeis pos douleuei to ettercap prepei:

1) na exeis basikes gnoseis diktion
2) na exeis basikes gnoseis tcp/ip
3) na exeis basikes gnoseis leitourgikon sistimaton
4) na exeis basikes gnoseis psifiakon pistopoihtikon
5) na exeis basikes gnoseis kriptografisis.
kai fisika gnoseis, asfalous metaforas dedomenon opos ssh, sftp, vsftp, etc

An ta exeis ola auta apodedeigmena tote tin apantisi tha tin breis monos sou.

Όπα κατάλαβα τι είναι !!

Βασικά φίλε captainrodos, googl-αρα λίγο και έπεσα σε αυτό....
https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=25&t=15170
Κάπου στο τέλος λένε του φίλου ότι όντος πρέπει να έχει καλές γνώσεις δικτύων και κρυπτογράφησης !!Surprised

ΥΓ: Βασικά δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει τέτοιο "εργαλείο" !!Wink

Φίλε captainrodos, μιας και για το ettercap έχεις ανοίξει ήδη ένα άλλο θέμα, και το θέμα αυτό "9800000g comfast" από ότι ανέφερες παραπάνω λύθηκε, μορείς να γράψεις το θέμα αυτό ότι λύθηκε....

Δηλαδή πάτα στην αρχή του θέματος αυτού την επιλογή "Επεξεργασία", και άλλαξε τον τίτλο σε
"[ΛΥΘΗΚΕ] 9800000g comfast πως την εγκαθηστώ?".
Με αυτόν τον τρόπο και άλλοι χρήστες ή αρχάριοι αν έχουν την ίδια απορία, θα ξέρουν ότι το θέμα έχει λυθεί ώστε να μπορούν να βοηθηθούν ....

Καλή περιπλάνηση στο linux ....