Cinux: Επιπλέον βήματα προς ανάπτυξη

Linuxlalala | Τετ, 12/26/2012 - 19:25 | 2' | 9

Όπως μερικοί ίσως γνωρίζετε είμαι μέλος της ομάδας ανάπτυξης του Cinux και σε αυτό το post θέλω να σας ενημερώσω για το πώς πάει το Cinux:
Πολλοί από εσάς ίσως αναρωτιόσαστε τί συμβαίνει
με το
Cinux τον τελευταίο καιρό. Λοιπόν, δημιουργούμε έναν installer ο
οποίος είτε θα είναι βασισμένος στον ubiquity (ο installer του ubuntu),
είτε γραμμένος from scratch, ο package manager θα ξαναγραφτεί από το
μηδέν σε python, ενώ έχουμε στα σκαριά και μπόλικα ports του
Cinux (ARM,
PowerPC, ακόμα και ένα port στο wii, το οποίο ετοιμάζεται από εμένα (John Tzoneyrakis)  Τέλος, το νέο
Cinux δεν θα τρέχει Gnome, αλλά XFCE και οι εκδόσεις με GNOME δεν θα έχουν υποστήριξη πλέον.

Screenshoots:

Because we simply can!
Cinux for the wii.




We are going XFCE!!!

Ελπίζουμε να απολαύσατε αυτή την μικρή ματιά στην νέα έκδοση του
Cinux, και αν θέλετε να μας βοηθήσετε, στείλετε PM στον conmarap, τον δημιουργό του Cinux :) .

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μπράβο παιδιά καλή δουλειά! Καλή συνέχεια να έχετε! Φαίνεται ότι συνεχώς βελτιώνεται το cinux :)

neos]Οταν λέτε cinux for wii τι εννοείται;

Ένα τρίτο πρότζεκτ είναι που γίνεται port το Cinux στο Nintendo Wii. Εγώ δεν το έχω "ακουμπίσει" ακόμα. Το μόνο που θα κάνω είναι να κάνω port το Cinux στις PowerPC και MIPS αρχιτεκτονικές. 

Με φώτισες Tongue out
Εννοείς ότι μπορώ να βάλω το cinux στο wii και θα έχω και τα παιχνίδια (περίπου όπως είναι τώρα) και το linuxaki σαν pc;

neos]Με φώτισες Tongue out
Εννοείς ότι μπορώ να βάλω το cinux στο wii και θα έχω και τα παιχνίδια (περίπου όπως είναι τώρα) και το linuxaki σαν pc;

Μιλάω εγώ, σαν δημιουργός του cinux for wii. Ναι, είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες. Έχω γράψει οδηγό για το θέμα, καθώς και για την διαδικασία δημιουργίας διανομής για το wii, όμως χοντρικά η διαδικασία είναι η παρακάτω:

  1. "Χακάρουμε" το wii μας όπως περιγράφεται στο http://wiisixtyfour.webs.com/WHG/Letterbomb.htm
  2. Κατεβάζουμε τον πυρήνα Mikep5 από το http://www.gc-linux.org/wiki/MINI:KernelPreviewFive
  3. Μοιράζουμε την κάρτα στην οποία εγκαταστήσαμε το BootMii και δημιουρούμε ένα ext3 partition μαζί με το  κανονικό FAT(16 ή 32) partition
  4. To FAT partition το ονομάζουμε (label) boot και το ext3 partition whiite.
  5. Αντιγράφουμε τον πυρήνα Mikep5 στην κάρτα SD (στο FAT μέρος).
  6. Αποσυμπιέζουμε το filesystem tarball που θα βρούμε στο cinux-wii.tk στο ext3 partition.
  7. Στο homebrew channel πατάμε το START και επιλέγουμε launch bootmii.
  8. Στο Bootmii με το πλήκτρο POWERON που υπάρχει στο wii επιλέγουμε την κάρτα SD και με το ίδιο κουμπι επιλέγουμε τον πυρήνα Mikep5.elf . Πατάμε το RESET για να boot-άρει
  9. Στο login prompt που θα εμφανιστεί, κάνουμε login ως root χωρίς κωδικό
  10. Περιηγούμαστε, κάνουμε ό,τι θέλουμε κ.τ.λ, κ.τ.λ. Να ξέρετε ότι δεν έχω κάνει ακόμα τον X server να δουλέψει, χρειάζεστε ένα usb πληκτρολόγιο, το cinux for wii είναι ακόμα σε alpha στάδιο.

Ναι, το παιχνιδάκι το κρατάς, μόνο που η διαδικασία αλλάζει το wii σου.

ΠΡΟΣΟΧΉ: Η διαδικασία που περιγράφεται παραπάνω μπορεί να μετατρέψει το wii σας σε ένα τούβλο (κοινώς να του προκαλέσει BRICK). Αν και δεν το έχω δει ποτέ να συμβαίνει, σκεφτείτε το καλά πριν το κάνετε. Διαβάστε πρώτα το wii linux from scratch (cinux-wii.tk) για να καταλάβετε τί πάτε να κάνετε στο wii σας. ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΆΝΩ ΚΑΜΊΑ (ΜΑ ΚΑΜΊΑ) ΕΥΘΉΝΗ αν το wii σας πάθει brick. Να σημειώσουμε ότι με αυτή τη διαδικασία ακυρώνεται η εγγυήση του wi, άρα προσέξτε. Ποτέ (ΜΑ ΠΟΤΈ) μην ενημερώσετε (κάνετε update) το wii σας χωρίς να συμβουλειτείτε τους σχετικούς ιστοτόπους. Τέλος, ένα καλό μέτρο πρόληψης είναι να κλείσετε το WiiConnect24(ή έστω το Standby Connection), καθώς η Nintendo μπορεί να εφαρμόσει updates μέσω αυτού.

ΠΡΟΣΟΧΉ: Το cinux for wii είναι ακόμα σε alpha στάδιο.

ΣΗΜΕΊΩΣΗ: Το wii είναι powerpc-based, κι έτσι μπορείτε να κάνετε compile packages σε powerpc.

Απ'όσο φαίνεται το linuxinside διέγραψε το σχόλιό μου με κάτι περίεργα μυνήματα σφάλματος 
warning: mkdir(): File exists in /var/www/linuxinsider.gr/sites/all/modules/imagecache/imagecache.module on line 606.

Όπως και να 'χει, ενημερώνω ξανά όσους κατέβασαν το Cinux for wii, να κατεβάσουν το νέο alpha build από την ιστοσελίδα http://cinux-wii.tk , καθώς το παλαιό build δεν λειτουργεί. 

Νομίζω πως οι αλλαγές είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Σε Python αν θυμάμαι καλά είναι γραμμένος και ο διαχειριστής πακέτων του Sabayon. Το γραφικό κομμάτι.