ΒΟΗΘΕΙΑ, είμαι ΑΜΠΑΛΟΣ!!!

thodorh | Σάβ, 12/22/2012 - 02:03 | 3' | 2

καλημέρα σας,

είμαι εντελώς άμπαλος από Linux, κάποτε στο παρελθόν προσπάθησα να βάλω μια διανομή red hat στο σταθερό, αλλη μια φορα ubuntu αλλα καταλαβα πως ειμαι παντελώς ανυπαρκτος και το παράτησα το θέμα γιατι δεν ειχα ιδεα πως να τρεξω προγραμματα, πως να γραψω κωδικα, πως να το λειτουργησω γενικως το linux.

σήμερα πήρα ένα νέο φορητο της κορης μου, αν και ειχα επιλογή να κάνω λιγα δολλαρια πλουσιοτεροτον Γκειτς προτιμησα να την βαλω στο linux να μην εχει την καταντια μου. Και πήρα ενα hp με διανιμη SUSE live desktop enterprise (ακριβως εκδοση αν ειναι 11.2 ή, 12.45 και τέτοια θεϊκά δεν έχω ιδέα, αλλά μάλλον θα είναι από τα πιο τελευταία, φαντάζομαι).

Το μεγάλο μου πρόβλημα (προς ώρας) είναι πως δεν μπορώ αν συνδεθώ ασύρματα στο ίντερνετ. Αν και από την ethernet με καλωδιο παιζει μια χαρα, ασύρματα δεν την παλεύει.  Βάζω στο ¨διάλογο" το σωστό κλειδί του ρούτερ μου και δεν παίρνει ip ή, τελος πάντων δεν συνδέεται ασύρματα. Πριν ρωτήσω έψαξα και καποιος είχε δώσει συμβουλή να μπεικανείς σε άνευ κρυπτογράφησης ρούτερ πρώτα και μετά να ψάξει την κρυπτογράφηση. Το έκανα. Χωρίς κρυπτογράφηση το ρούτερ συνδέεται και δίνει πρόσβαση. Μολις γυρίσω σε απλό 10ψήφιο wep (64bit) δεν το βλέπει ο φορητος με το linux. Δοκιμασα τις κρυπτογραφήσεις που έχει (όσες νοιωθω τι σημαίνουν δηλαδη) και κανενα αποτελεσμα, ενω παρατηρησα πως παρα το οτι βαζω το σωστο κλειδι καποιες φορες οταν προσπαθει εκ νεου μονο του βγαζει εναν κωδικό με δεκαδες ψηφια (που δεν εχω βαλει ποτε φυσικα).

Τι κανω λαθος; Τι μπορω να κανω να το διορθωσω όντας άσχετος εντελώς; Πώς θα συνδεθώ ασύρματα;

ευχαριστώ προκαταβολικά (και χρόνια πολλά!) 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Kατά πρώτον καλως όρισες στο site.
Κατά δεύτερον μου αρέσει όπως μιλάς, δηλ άνετα, διότι είσαι άνθρωπος ανοιχτός ....
Αλλά αν με το "άμπαλος", εννοείς "ατσούμπαλος" , θα σε πληροφορήσω ότι όλοι ξεκινήσαμε ΑΣΧΕΤΟΙ και ΑΤΣΟΥΜΠΑΛΟΙ στο linux.....
Oπότε είναι φυσιολογικό θέμα .....

Στο θέμα μας....
Για το ασύρματο που λές δεν ξέρω να σου πω, διότι στις περισσότερες διανομές πιάνει καμπάνα (εκτός από κάποιες καφετέρειες όπου φταίει η κεραία του laptop μου ...)
Υποθέτω ότι ίσως να φταίει ότι δεν έκανες εγκατάταση κανονική και το έχεις από live διανομή ... αλλά δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό....

Μπορώ να σου συστήσω έναν "ψυχολογικό" οδηγό για αρχάριους (που έχω γράψει)
Οδηγός για αρχάριους

καθώς και σύνδεσμο με βασικά θέματα στο opensuse από το επίσημο site της διανομής...
Οδηγοί σε κατηγορίες
Χρήση τερματικού
H Εντολή Zypper
Λειτουργίες Yast

και ότι άλλο ποθείς θα το βρεις εκεί για τα πρώτα σου βήματα στο opensuse...

Φυσικά κάποιος στο site αυτό ("λιγότερο φιλόλογος" ... πιπέρι .... μαθηματικός είμαι), θα σου δώσει λύση στο θέμα σου....

Με εκτίμηση tom1972 .... "Stay penguin"

σε ευχαριστώ πολύ, πολύ χρησιμα λινκ, ήδη τα λιωνω στο διαβασμα. Παντως δεν ειναι διανομη που εβαλα μονος, αλλα το πηρα ετοιμο με εγκατεστημένο suse στο φορητο από την HP,  μα δεν το νοιωθω να το λειτουργώ. :P

κάθε βοήθεια δεκτή!