New laptop new problems SOLVED

slackware | Σάβ, 11/24/2012 - 11:02 | 3' | 20

Καλημερα σε ολους και ολες.

Χρειαζομαι την βοηθεια σας στα παρακατω προβληματα....

Πειρα ενα καινουριο φορητο (χμμμ 3 κιλα δεν τον λες και φορητο, τελος παντων) και δεν μπορω να εγκαταστησω σωστα καμια διανομη linux πανω του.

Το Slackel γινετε κανονικα εγκατασταση και ενω βλεπει την ενσυρματη καρτα δικτυου δεν μπορει να παρει ip για να συνδεθω με το ιντερνετ

Οποτε ειπα να βαλω Debian stable περασε με λιγα ζορια, εχω ιντερνετ αλλα δεν μπορω να βγαλω τον nouveau και να περασω τον driver της Nvidia (κλειστο) και η αναλυση στα 800χ600 το μεγιστο, και δεν βλεπω κονσολα αλλα μια μαυρη οθονη. Το Post που κανει το linux δεν το βλεπω καν.

Ειπα να δωσω και μια ευκαιρια στο Debian testing δεν εγινε καν εγκατασταση....

Εδω ειναι τα τεχνικα χαρακτηριστικα

processor
Intel ® Core ™ i7-3610QM (2.30 GHz, 6MB, 4 cores)
3rd generation Ivy Bridge

Operating System:
Windows 7 Professional 64 bit

Display:
15.6 "Full HD 1920x1080 LED backlight Matte

memory:
4 gigabytes of DDR3 1600MHz up to 32G

Hard Drive:
500 gigabytes 7200rpm SATA2

Graphics:
NVIDIA Quadro K1000M DDR3 2 gigabytes CUDA 192

Optical drive:
DVD + /-RW

keyboard:
English-Slovak
numerical

network:
Yes 10/100/1000 (RJ-45)

WiFi:
Yes 802.11 a / b / g / n

Bluetooth:
Yes - Bluetooth 4.0

Webcam:
Yes - 720p HD

TV Tuner:
no

Built-in speakers (sound system)
yes

Fingerprint reader:
yes

Memory card reader:
yes

Other special features:
no

ports:
1 x USB 2.0
2 x USB 3.0
Combo Drive 1 x eSATA / USB 2.0
1 x VGA
1 x Display port
1 x 1394
1 x Headphones / speaker / line-out
1 x Microphone / line-in
1 x Network connector (RJ-45)
1 x Docking connector

Battery:
Li-ion 8-cell

Dimensions:
Width: 345 mm
Depth: 257.5 mm
Height: 34 mm

Weight:
3 kg

εδω ειναι το link για φωτο
http://www.shark.sk/vypoctova-technika/notebooky/hewlett-packard-hp-eli…

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Περιεργο... με μια μικρη αναζητηση που εκανα, ειδα οτι υπαρχουν χρηστες που εχουν εγκαταστησει Linux.
Ριξε μια ματια στα παρακατω link
https://plus.google.com/u/1/100818226606891832904/posts/AaHchUiHa3W
http://www.linlap.com/hp_elitebook_8570w

Το θεμα ειναι να μπορω να βαλω την διανομη που θελω χωρις προβληματα...
Το συγκεκριμενο μοντελο μπορει να δεχτει RHEL

 σε ubuntu  τα βλέπει όλα ( debian-οιοδες ) . Μηπως  ειναι νεο υλικο και  δεν προλαβαν στο slack  να  ενσωματωσουν  ολους τους drivers ?  αν και φανεται παραξενο

ισα - ισα που στο Slack τα βλεπει ολα...

και γιατι στο debian δεν βλεπω τι φορτονει οταν μπουταρει??

δοκίμασε να παίξεις με το dhclient γιατί και εμένα μου έχει τύχει σε slackware να τα σκατώνει το dhcpcd
οπότε φτιάξε ένα /etc/rc.d/rc.inet1.local
το οποίο θα τρέχει έτσι κ αλλιώς μετά από το /etc/rc.d/rc.inet1 και βάλε μέσα το
#!/bin/sh

/sbin/dhclient eth0
είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα πάρεις ip και ότι το πρόβλημα είναι του dhcpcd.

Δεν εχει dhclient μονο dhcpcd .

Στο live που δοκιμασα μπορω να το πω με συγουρια

slackware για το boot του debian και τη μαύρη οθόνη,δοκίμασε να βάλεις στον grub το nouveau.modeset=0

Ξερει κανεις την διαδικασια να βγαλω τελειος τον nouveau και να περασω NVIDIA Drivers ???

Να φτιαξω ενα script το οποιο να κανει αυτη την δουλεια, ασχετα με την διανομη...

@rizitis: μολις μπηκα παλι με το live CD του Slackle και ο dhclient δεν υπαρχει.

Το προβλημα τελικα ειναι οτι υποστιριζει η καρτα δικτυου IPv6 και οχι IPv4, για αυτο δεν παιρνει ΙΡ.
Κατι μπορει να παιζει με τους οδηγους.

Slack μου κάνει εντύπωση να ισχύει η κάρτα μόνο για ipv6.Μήπως πρέπει να φορωθεί το module,συνήθως το e1000e (http://sourceforge.net/projects/e1000/),για τις intel κάρτες δικτύου;;

Επίσης μπορεί αντί για dhclient να έχεις το dhcpcd (/usr/sbin/dhcpcd) ή το dhcp (/usr/sbin/dhcpcd) που και τα δύο παρέχουν dhcp client.

      εδώ 
      How to install nvidia driver in Slackware Linux

      σου  κανει?

      εδώ

      Install Nouveau on Slackware-13.1 for nVidia GPU owners

      εδώ  ( αυτο μαλλον σου κανει  αφαιρεί τον nouveaou) 

      NVIDIA-Commercial-Drivers

      Installing commercial Nvidia drivers in 64-bit Slackware 13.37


      με το Slack εχω θεμα με την καρτα δικτυου που δεν μπορει να δει IPv4.

      Και δεν το πειρα για video editing, αλλα για το ΒΤ ;) και για να αντικαταστησω desktop & laptop για τα επομενα 4-5 χρονια.

      Λυση και στα 2 βρικα με Virtual Box σε windows.... μολις βρω τον χρονο θα ασχοληθω περισσοτερο μαζι του.

      δεν παιζει ρολο αν ειναι 64 ή 32 αλλα τι οδηγους φορτωνουν και ποσο ευκολα τους ξεφορτονεσαι αυτους που δεν θες

      Προσωπικά εγώ που έχω Compaq(ιδιοκτησία HP) με τους drivers στο Linux........ Πάρε το αυγό & κούρεφτω !Η παλιές εκδώσεις της ubuntu παίζουν (σχεδόν) όλους τους οδηγούς ,ενώ η 12.04 & 12.10  λοίπουν πάρα πολλοί drivers

      Καλησπερα,

      Τελικα βρεθηκε λυση στο γιατι δεν εχω ιντερνετ απο το Slackel και ο λογος ειναι το dhcpd.
      Για καποιο λογο δεν μπορει να παρει για την συγκεκριμενη τουλαχιστον καρτα δικτυου , δυναμικη διευθυνση με αποτελεσμα να μην μπορει να βγει στο διαδικτυο.

      Οταν εδωσα στατικα την ip, route, && ορισα τους dns, ολα επεξαν κανονικα.

      rizitis]δοκίμασε να παίξεις με το dhclient γιατί και εμένα μου έχει τύχει σε slackware να τα σκατώνει το dhcpcd
      οπότε φτιάξε ένα /etc/rc.d/rc.inet1.local
      το οποίο θα τρέχει έτσι κ αλλιώς μετά από το /etc/rc.d/rc.inet1 και βάλε μέσα το
      #!/bin/sh
      /sbin/dhclient eth0

      είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα πάρεις ip και ότι το πρόβλημα είναι του dhcpcd.

       

      Wink

      Σε slackware υπάρχει στανταρ πάντα και ο dhclient, στο slackel δεν ξέρω αν έχει αφαιρεθεί από το πακέτο dhcp.
      Άμα θέλεις, ανάλογα με το σε ποια έκδοση slackware έχει πατήσει το slackel που έχεις, κατέβασε το dhcp....txz http://pkgs.org/search/?keyword=dhcp κάνε upgradepkg με δική σου ευθύνη βέβαια :D
      Δεν ξέρω τις συνέπειες αν δεν πετύχει...
      Αν πετύχει υποθέτω ότι θα έχεις και dhclient αν όχι δεν με ξέρεις δεν σε ξέρω :p