Προβλημα με grub μετα απο εγκατασταση διανομης [solved]

sydimitris | Πέμ, 10/25/2012 - 19:24 | 4' | 35

Γεια σας παιδια! Τα εχω μπερδεψει παρα πολυ τα πραγματα με τις πολλαπλες εγκαταστασης διαφoρων διανομων στο Linux και να που η Ζημια ηρθε...Αυτη τι στιγμη μπαινω στον υπολογιστη μονο απο LIve cd! Ζηταω ξανα την βοηθεια σας μηπως και μπορεσω να επαναφερω το grub! Ασυνχωρητο λαθος να κανω πειραματα εφοσον δεν γνωριζω ακομη πολλα πραγματα! Ευχομαι να υπαρχει καποια εντολη για το τερματικο να επαναφερει το grub. Εγω εδωσα την εξης εντολη αλλα τιποτα : sudo update-grub και το αποτελεσμα ειναι: /usr/sbin/grub-probe: σφάλμα: cannot find a device for / (is /dev mounted?). Αυτο που εκανα ειναι το εξης: Εχω δυο σκληρους δισκους στο pc απο 500g ο καθενας. στον ενα εχω Windows και στον αλλο Linux Ubuntu 12.10 . Οσπου προχτες σκεφτικα (Μαζι με την βοηθεια σας) να μοιρασω τον δισκο που εχω Ubuntu,να τον κανω απο 250g μαζι με fedora. Για διαφορους λογους σκεφτηκα σημερα να βγαλω fedora και να προσπαθησω να βαλω Linux Mint 13. Οπως καταλαβα στην διαδικασια τις εγκαταστασης Mint,ειχα επιλογη να βαλω την διανομη πανω στο Ubuntu και fedora και να γινει ο δισκος παλι 500g με Linux Mint 13! Τωρα...Πανω στην εγκατασταση Mint 13 εκει που ολα νομιζα πως πηγαιναν καλα, καπου στο 66 % μου βγαζει μια ειδοποιηση οτι : ''Το grub δεν μπορει να εγκατασταθει στον υπολογιστη. Αυτο ειναι μοιραιο λαθος'' και ακυρωθηκε η εγκατασταση! Στη συνεχεια εκανα επανεκκινηση απ τον υπολογιστη και πριν παει στο grub μου βγαζει error  source grub ( καπως ετσι. ) Αλαξα και την σειρα τον δισκων απο Bios και παλι τα ιδια. Να προσθεσω κατι ακομη μηπως και ειναι χρησιμο...Οταν μπαινω στο bios και  αλαζω την σειρα του δισκου απο ''00'' σε ''01'' ας πουμε, μετα στο φορτωμα με βγαζει το error και αν το αλαξω παλι απ το bios απο  ''01'' σε ''00'' (η το αντιθετο δε θυμαμαι )τοτε δεν βγαζει error, απλα δεν φορτωνη για να παει στο grub. Οφειλω να ζητησω μια συγνωμη στον ''hellaspc1'', ''dimitri'' και ''zynif'' που ασχοληθηκαν και με βοηθησαν χτες,να εγκαταστησω fedora και μετα διαλεξα να δοκιμασω κατι αλλο. Παιδια αν μπορεσει καποιος ας με βοηθηση αμεσα να επαναφερω το συστημα μου, Ευχαριστω !

Δώσε αστέρια!

MO: 2 (ψήφοι: 2)

Σχόλια

Δώσε σε τερμάτικο ένα
sudo fdisk -l

και πες τι έχεις βάλει στο κάθε partition

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500106780160 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976771055 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x000a7a1b

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048      206847      102400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          206848   976766975   488280064    7  HPFS/NTFS/exFAT

Disk /dev/sdb: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x00007739

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1            2048   970483711   485240832   83  Linux
/dev/sdb2       970485758   976771071     3142657    5  Extended
/dev/sdb5       970485760   976771071     3142656   82  Linux swap / Solaris
os2@os2:~$

Αυτο ειναι το αποτελεσμα. αυτο εννοεις?

Ναι από ότι βλέπω ο πρώτος δίσκος έχει μέσα windows και ο δεύτερος έχει μια διανομή linux και ένα swap σωστά?

Θέλω να μου βάλεις και το αρχείο grub.cfg που λογικά θα είναι κάπου μέσα στον φάκελο /boot

ειμαι με Live cd. που θα βρω το αρχειο grub.cfg και τον φακελο boot;

Καταρχάς τι live-cd έχεις ;

Αν έχεις ubuntu
Αν δώσεις σε τερματικό ένα sudo nautilus τότε πρέπει να σου βγάλει τους δίσκους . Θα κάνεις κλικ στο καθένα από αυτά και σε κάποιο από αυτά θα δεις την γνώριμη ιεραρχία αρχείων του linux.Εκεί θα είναι και ένας φάκελος που θα λέγεται /boot

Nαι εχω ubuntu 12.04 . εδοσα την εντολη και μου ανοιξε ενα παραθυρο με εναν αδειο φακελο που λεει Desktop. μπορουμε να κανουμε κατι;

Loipon me ubuntu live cd 12.04 egrapsa sto termatiko sudo nautilus kai meta apo tin bara aristera epelexa home folder kai stin synexeia epela to partition poy periexei to boot.

isws na min xreiastei to grub.cfg yha doume
tha sou pw se ligo entoles gia to pws na valeis ton grub ston 1o disko

http://imageshack.us/photo/my-images/822/screenshotfrom201210251.png/

file ypopsin oti i dianomh pou exo legete Os2 ka ivasizete pano se ubuntu 12.04. den pisteuo na uparxei prob?

Loipon gia dokimase ta parakatw kai des ti vgazei :

sudo -s -H
cd /media
mkdir linuxaki
mount /dev/sdb1 linuxaki
cd /media/linuxaki
mount -t proc proc proc/
mount -t sysfs sys sys/
mount -o bind /dev dev/
mount -t devpts pts dev/pts/
chroot . /bin/bash

grub-install /dev/sda

exit
umount {proc,sys,dev,[...],}
cd ..
umount linuxaki/
reboot

Έκανες copy paste τις εντολές στο τερματικό ;
Σε ποιό σημείο δεν έγινε τίποτα ;

os2@os2:~$ sudo -s -H
[sudo] password for os2:
root@os2:/home/os2# cd /media
root@os2:/media# mkdir linuxaki
mkdir: αδύνατη η δημιουργία καταλόγου «linuxaki»: Το αρχείο υπάρχει
root@os2:/media# mount /dev/sdb1 linuxaki
mount: /dev/sdb1 already mounted or linuxaki busy
mount: according to mtab, /dev/sdb1 is already mounted on /media/linuxaki
root@os2:/media# mount -t proc proc proc/
mount: mount point proc/ does not exist
root@os2:/media# mount -t sysfs sys sys/
mount: mount point sys/ does not exist
root@os2:/media# mount -o bind /dev dev/
mount: mount point dev/ does not exist
root@os2:/media# mount -t devpts pts dev/pts/
mount: mount point dev/pts/ does not exist
root@os2:/media# chroot . /bin/bash
chroot: failed to run command `/bin/bash': No such file or directory
root@os2:/media# grub-install /dev/sda
/usr/sbin/grub-probe: σφάλμα: cannot find a device for /boot/grub (is /dev mounted?).
root@os2:/media# umount {proc,sys,dev,[...],}
umount: /proc: device is busy.
        (In some cases useful info about processes that use
         the device is found by lsof(8) or fuser(1))
umount: sys: not found
umount: dev: not found
umount: [...]: not found
root@os2:/media# cd ..
root@os2:/#
root@os2:/# umount linuxaki/
umount: linuxaki/: not found
root@os2:/#

den ksero an enoouses ayto ego tis edeina mia mia. mporeis na katalabeis tipota apo auto?
den ekana epanekinisi

Ξανατρέξε τα ίδια αλλά αντί linuxaki βάλε ότι όνομα θες( με λατινικούς χαρακτήρες ) και πόσταρε το αποτέλεσμα.

file mporeis meso team viewer na kanoume mia sundesi. ego blepo oti exo me to Live cd tin dunatotita. ti les? giati fobame pos den tha katalavo

oute ego den to exo xrisimopoihsi gia kapoion alla alloi gia mena. me zitousan mono your ID kai Password. sou ta dino kai kanis sundesi

π μ ? mipos enois na se steilo to ID kai password?
your ID : 590 603 717
 
Password : 3193

katevases to programa?

prepi sunexeia na patao kato ap to plesio pou grafoume ''Disable rich-text'' 2 fores.exei kapoio kolima. de pirazi. Lipon ekanes polla pragmata. sothike o enas diskos me ta windows. ti na po nase kala . sou stelno ligo an exeis xrono na milisoume sta prosopika minimata ok?

Δεν ξερω γιατι με βλεεπι μονο τον ενα δισκο. το Λινθχ δε φενετε. λεσ να μπορω να κανω κατι αυτη τι στιγμη

Εχει το grub : LinuxMint LINUX 3.2.0-23
linux Recovery mode generic
Memory test memtest 86+
Memory test serial console 115200...
Windows7
Αυτα εχει. Δεν μπηκα με Linux Mint να δω τι γινετε γιατι φοβηθηκα οτι δεν ειχε τελειωση η εγκατασταση. Τι λες να μπω απο εκει?

E ναι φυσικά και θα μπεις :D

Πριν μπεις επελεξε το πρώτο πάτησε το Tab στο πληκτρολόγιο γράψε σε έχα χαρτι αυτά που έχει και πόστάρε τα εδώ και μετά πάντα νομίζω πάτάς το enter

Μηπως αν επιλεξω το πρωτο, δεν θα μρολαβω να πατησω Tab καπου? οκ μπενω πρωτα να δω

Mpika me LinuxMint :)  den mporo na grapso ellhnika akomi. sorry tha to bro argotera. den dextike kapoia epilogi Tab apo kapou, den eida ego kati tetio. tora thelo na do o diskos pou einai to Linux an einai 500giga. an einai aknonika olos diladi.

Δεν είναι γιατί έχεις βάλει και swap στον ίδιο δίσκο. Άλλαξε το thread σε solved :D

Ti les tvra den pirazo tipota,ennoo den ksanakanv egatastash to LinuxMind kai to afino etsi? rotao giati den ksero an o diskos mou einai olokliros sti synexeia tha psakso apo pou akrivos to vlepis. proti fora mpeno me LinuxMint. mou fenete telio:P nase kala gia tin teratodi prospathia :) euxaristo polly ...

ena programa pou ida molis ( partition manager) mou vlepi kai tous duo diskous mia xara! diladi blepo: /dev/sda 465 giga kai /dev/sdb 465giga.

Εαν το linux έπιανε όλο το δίσκο δεν θα χες sdb2 και sdb5
Και πειράζουμε τους δίσκους μόνο από live cd !!!

Οκ Καταλαβα ! Τα 465 g πιανει ομως, τι λες? Εσυ απο οτι ειδα εβαλες 3 g swap. Αυτο δεν εννοεις οταν λες sdb2 και sdb5;
Ολα ειναι ομορφα τωρα. Τρεχουν κανονικα και οι 2 δισκοι. Εγω να σε πω την αληθεια περιμενα να μην ερχοταν παλι ο δισκος με το Linux και οτι κατι θα εχει γινει. αλλα ολα καλα τελικα μπηκε το Mint στον δισκο που ηθελα να μπει. Δηλαδη πανω απο ubuntu kai fedora. Πως το ειδες ειναι ετσι οπως το λεω; Οταν με ειπες οτι δεν εξανα καλα την εγκατασταση εκει ειπα οτι χρειαζοταν παλι απ την αρχη. Δεν ξερω τι εκανες με το τερματικο αλλα οφειλω να πω οτι εγω και ο φιλος που ηταν μαζι μου και βλεπαμε, παθαμε πλακα. Αντε καλο ξημερομα :P

Κοιτώντας το αποτέλεσμα της fdisk -l είδα ότι έχεις ένα partition σε ext4 και ένα swap. Κάνοντας mount το partition είδα ότο υπάρχει μια διανομή linux εκεί μαζί με  κάποια άλλα αρχεία συστήματος που δεν θα έπρεπε να είναι εκεί που ήταν και για αυτό τα έσβησα.
Είχες ήδη κάνει mount το partition που ήθελα για αυτό έλεγα ότι κάτι πήγε λάθος κατά την εγκατάσταση.
Τυχαία λοιπόν μπήκα στο partition που ΕΣΥ είχες προσαρτήσει και έτρεξά [url=https://wiki.archlinux.org/index.php/Chroot]αυτό[/url]