Εγκατασταση''fedora 17 [Λυθηκε]

sydimitris | Σάβ, 10/20/2012 - 18:56 | 3' | 18

Καλησπερα ! Θελω να κατεβασω τη διανομη '' fedora 18 spherical cow ' Ακουσα απο καποιο φιλο πολυ καλα λογια και σκεφτομε να την εγκαταστησω, αν τα καταφερω:P  (Ειμαι λιγο ασχετος στον κοσμο του Linux) Εβαλα Ubuntu 12.10, 64bit προχτες. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα μετα απ τα καλα λογια για fedora που διαβαζω γενικα, θελω να κανω μια δοκιμη να να την βαλω πανω στο Ubuntu αν γινετε! Μπορεi να με πει καποιος αν υπαρχει καποιο link να την κατεβασω; Εχω στο pc 2 δισκους απο 500 giga. Στον ενα εχω Windows και στον αλλο εχω την 12.04 εκει που θελω να βαλω fedora!  Θα εσβηνα  τα Windows ευχαριστως για να ειχα 2 διαφορετικες διανομες Linux στο pc μου αλλα τα κραταω ΜΟΝΟ για 2 λογους! 1: Για τις εγγραφες ταινιων που να μπορω να προσθεσω και υποτιτλους, η να μπορω να γραψω σε ενα dvd ας πουμε διαφορα αρχεια avi,mp4, και διαφφορα! Σαν το Convertxtodvd των Windows! Δεν γνωριζω πολυ και δυσκολευομε πολυ στις εγγραφες με τα προγραμματα LInux ! Και 2: εχω προβλημα με το Google Earth, και στην 12.04 και απ οτι ειδα και στην 12.10. Δεν βλεπω το μενου του. Εμφανιζη μονο ενα ελληνικο γραμμα ''μ.'' Ευχαριστω !!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

http://fedoraproject.org/en/get-fedora

Από οτι βλέπω όμως η 18 είναι σε alpha version ακόμα.Αφού είσαι νέος στο linux μην την βάλεις

Οκ ευχαριστω! Alpha εννοεις οτι ειναι κατι σαν δοκιμαστικη και πρεπει να περιμενω ακομη;

Καλησπέρα. Αυτό ακριβώς εννοεί. Καλό είναι να μην δοκιμάσεις μια alpha έκδοση εκτός κι αν εισαι προετοιμασμένος για πολλά πολλά προβλήματα.

 θα βάλεις τηννν 17 .   θα επολεξεις τον δισκο με το  uubuntu  να την βάλεις.     ( 2 λινουξ στον ιδιο δίσκο). δες  και κανενα βιντεακι του στυλ  how to ..   ή   dual boot ubuntu and ferdora   ή   install dual boot fedora on ubuntu  κλπ
επ'ίσης δεσ και τα περιβαλλοντα γραφικων που θες να εχεις  gome  ή  kde  (  δεσ κανενα  στιγμιοτυπο οθόνης  )  απο μια μηχανη αναζήτησης..

Θα δυσκολευτω πολυ και στην τελικη δεν θα τα καταφερω πανω στον ιδιο δισκο 2 λειτουργικα συστηματα. Δεν γνωριζω ακομη μεχρι εκει... Αν και πολυ θα το ηθελα να εχω fedora. Δεν πειραζη παιδια, ευχαριστω πολυ παντος. Ισως αργοτερα στην 18 το ψαξω ποιο πολυ,και με την βοηθεια σας καταφερω να την βαλω.

ειναι πολυ    ευκολο .  επιλεγεις τον δισκο με τον 500αρι ( ubuntu  καi ολα τα  υπολοιπα θα τα κανει η fedora )
 το μο νπου ια επιλεξεις ειναι κατα την εγκατασταση,   την εγκατασταση "δίπκα-διπλα "  alongside  και θα το μοιιρασει τον δισκο στη μεση.  το λινουξ  ειναι για πειραματα ..  μόνο ετσι μαθαίνεις  Smile

Θα δοκιμασω δικιο εχεις. Μου στελνεις αν μπορεις απο που να κατεβασω fedora 17; (ας ειναι και 64bit)

εδω ειναι
http://fedoraproject.org/en/get-fedora-options
 ειναι ακριβως οποως το έδωσε ο zynif  απλα θα δεις καπου ( στο λινκ του zynif  more options)
διαλεξε περιβαλον  gnome  κλπ  64  ή 32  bit      και εισαι οκ .  αν θες θες και στο φορουμ ( υποφορουμ  fedora )   για βοηθεια / απορίες  πριν ρωτήσεις  κάτι ...
και μη διαστασεις να ξαναρωτησεις
http://www.youtube.com/watch?v=HAoR-eLCX_A  βιντεο για    fedora . Sto 3 :24 επιλέγεις την επιλογή 3 ( αυτοσ λεει για την 2 )    και επιλεγεις τον υπππολογιστη με τον 500 αρι και το ubuntu .   θα μικρυνει τον δισκο περιπου στην μεση και θα το εγκαταστήσει..

Help !!! Eimai panv sto install ''hellaspc1 '' kai milame apo Livecd. Sugnomh den mporo na guriso thn glosa sta ellhnika aythn ti stigmi. Loipon exv problhma. Den ksero ti na kano prin kano kamia xazomara kai sbiso kai windows kai ubuntu :P ! Skeftika na mpo sto sait kai ida pou egrapses. An den einai mesa o hellaspc1 mporei na me boithisi kapoios an thimate tous pinakes me thn egatastash?

Opos eipe o  hellaspc1 gia na egatasthso thn fedora 17 etsi kai ego prospatho auti ti stigmi na to kano. omos kano polla stin tyxi kai fobame. to problima mou einai na min sbiso to disko opou exo windows kai na miraso ton deutero 500ri disko opou aythn ti stigmi exo ubuntu. thelo na ton miraso me fedora17. den mporesa na vro kapoio programa gia na anevaza foto ap ti diadikasia egatastasis. mporei kapoios na me voithisi amesa. kai pali sugnomi gia to greeklish. Euxaristo!

Nai hellaspc1 apo zynif pira to Link alla krima...viastika kai den eida to more options gia na dialekso peribalon kai bit :( patisa kateuthian download. les na vgo kai na to kano opos les. poio peribalon na dialekso,poio lete einai kalhtero ?

 λοιπον για να μην εχεις αγχος για την πρωτη φορα , το      πρωτο που  μπορεις να κανεις και πιο ευκολο , ειναι να αποσυνδεσης  τον δισκο με   τα  windows  απο την μητρικη.   και μετα ξαναβαλε το cd  με την fedora   και   αστο να κανει την εγκατασταση αφοβα .  απλα οταν φτασεις  στην  εγκατασταση της  , λεει καπου   οπως στο βιντεο που σου εδωσα  3:24   install  alongside   δηλαδη διπλα διπλα  οπότε την εγκαθιστας ετσι. και εχεισ σε 1 δισκο 2 ΛΣ .  για  να μην εχεις αγχος    αφαορεσ ολους  τους   σκληρους σου εκτος απο τον 500αρι.  (  ubuntu )   και εισαι οκ.   και να  βλεπεις οτι αν ειναι πρασινο το λαμπακι του χρηστη που θες, τοτε ειναι μέσα στο  φορουμ.
περιβαλλοντα  εργασιας  εδω  kde
gnome
εδω ενας οπτικος  οδηγος με εικονες για εγκατάσταση . στην 10 εικονα   θα επιλεξεις το shrink current system  και θα γινει η εγκατάση  στον ιδιο  δισκο. 
 

 δες εδώ για οδηγο δημιουργιας κατάτμηησης. ( να χωρισεις τον δισκο του  ubuntu 500 Gb  σε  πιο μικρο )
γιανα μπορεσεις να κανεις αφοβα εγκατασάσεις μια και εισαι  καινουργιος, (  να μην τυχει και εγκαταστήσης  στην ιδια κατάμτημση * σβησεις δγηλαδη το  ubuntu  kai  βάλεις κατα λάθος  την fedora  ή αοποια άλλη διαονομη),  εινα μην κανεεις κατατμήσεις  ιδιας χωρικότητας  π.χ. 500  / 2 = 250 Gb  . ( αν τις κανεις με το χερι ) 
πιο καλα να τους  καεις 200 + 300  = 500 gb   και ολα καλα.
α, και μια συμβουλη. για να μην καις συνεχεια δισκακια  με λινουξ (  κρίση = εξοδα) μπορεις να  τα εγκαθιστάς με το  unetbootin  σε φλασακι    και μετά  στο δισκο σου.
 το  unetbootin  τρεχει και σε win   και σε  linux. 
 τωρα  gnome  ή kde  δεν εχει ιδιαιτερη σημασια.  οπως βολευεται ο καθενας.  καλο βέβαια  ειναι να βάλεις το ίδιο
περιβαλλον με το  ubuntu  γιαν    μην μπερδεύεσαι . Λόγω του εισαι νεος χρηστης , Για κανενα αλλο λόγο...

File mou me voithises polu... kai ston psychologiko tomea. Egeine i egatastash ! Opos eipes to apogeuma kai xtes. Viastika na grapso grigora pali,prin vro na guriso to pliktrologio sta ellhnika. Ola kala piga stin triti epilogi...rotouse polla stin sunexeia kai ola ta ekana sosta. Patisa kana 2-3 epiloges tuxaia...tha diksi an ekana kati lathos. Molis teliose to update (450 paketa) Telika duskolo sto xeirismo tou to fedora,den mporo na vro tipota. Oloi eixan dikio oti den einai gia arxarious. apofasisa na riskaro kai na to valo. Opos ipes to Linux ta exei auta! Molis ekana tin egatastash den fenotan to fedora sto grub kai eixe mono windows kai ubuntu. Omos thimithika oti prosfata epatha kati paromio kai mpika boot kai alaksa tin seira ton diskon mou. Euxome na einai to teleuteo sxolio me greeklish :P Kai pali Euxaristo gia tin voithia kai se ola ta paidia tou sait ! :)

μπορεις να τα  έχεις και τα 3.  το  ubuntu  ευκολο .   κατι το ίδιο ειναι και  το debian  ( σε αυτο βασίιζεται το  ubuntu ) ειναι σχετικα πιο ευκολο  απο το  fedora.  κρατησε και το  fedora.   ετσαι για να παιιζεις..   μολις ζοριστείς πας  ubuntu.   βασικα  στο fedora  πηγαινε σιγα σιγα,  ολοι απο ubuntu  ξεκινανε. Μην αποογοητευτεις.  και   σιγα σιγα θα γίνεις και συ ενας γκουρού... Surprised   ρίξε κια μια ματια στα υπόλοιπα υπο - φορουμ...   

Εται με ubuntu και fedora ειναι οκ. Βρεικα την γλωσσα πληκτρολογιου και αλαξα και το μενου σε ελληνικα! Να σε πω την αληθεια στο ιντερνετ μου φαινεται να φορτωνει ποιο αργα με fedora. Με ubuntu τρεχουν καλητερα οι σελιδες. ΔΕΝ μπορω εγω φυσικα να κρινω μια διανομη Linux εφοσον εχω αγνοια ! Μπορει να κανω και λαθος η να ετυχε η συνδεση τι να πω! κατα τα αλλα μου αρεσε αρκετα το fedora. Δεν τα καταφερα καθολου με τερματικο δεν ξερω γιατι. Αναζητησα ενα προγραμα σαν το ubuntu tweak για να διαμορφοσω παραθυρα και αλλα... βρηκα καποια εντολη αλλα δεν νομιζω να κατεβηκε κατι. Το προγραμμα νομιζω λεγετε ''fedora utils'' Αυτο το θελω για να ενεργοποιησω τα κουμπια παραθυρου γιατι εχω μονο κλεισμο (χ). Λυπη δηλαδη το πληκρο ελαχιστοποιηση και μεγιστοποιηση! Δεν μπορεσα καν να βαλω μεσω τερματικου τον Flash player. Δοκιμασα μια εντολη (λυπαμε δεν θυμαμε ποια ακριβως ειναι) και δεν δουλεψε, και ετσι δεν μπορω να ακουσω μουσικη απο youtube. Να μην ξεχασω ακομα κατι ακομα ...Το δεξι κλικ στην επ.εργασιας δεν δουλευει, και δεν μπορω να δημιουργησω ουτε καν φακελο!Surprised  Ενταξη σιγουρα ειναι πολλα που δεν θα μπορεσω να κανω στο fedora εξαλλου το περιμενα αυτο,  αλλα αν καταφερω να φτιαξω τα παραπανω και να μπορεσω να κατεβασω το google earth ( γιατι απ οτι ειδα ειναι λιγο δυσκολο για μενα ) μετα σιγα σιγα και με την βοηθεια απο forum  θα βρω ακρη!

οτι χρειαζεσαι γραφε σε  μηχανες αναζητησης  how to...  π.χ.  how to install  προγραμμα  on ...  διανομη.. και εισαι οκ.  αν δεν το   βρισκεις εδω...