κατεστραμενο το partition του /boot απο Suse 8 SOS (SOLVED)

happyboy | Σάβ, 08/18/2012 - 01:35 | 1' | 25

Καλησπέρα!!!

Πριν δυο μερες μου εφεραν ενα σερβερ για φτιαξιμο μετα απο πτώση τάσης, ειχε καει το τροφοδοτικο του το οποιο αλλαξα, αλλα ξεκινοντας να bootαρει δεν μπορουσε να κανει mount το partition του /boot και φυσικα ουτε να ξεκινησει το συστημα, θα ηθελα αν εχει καποιος το cd ή καποιο server με suse 8 η 9, αν μπορεί να μου στηλέι το /boot μηπως καταφερω και τον κανω να bootαρει ή αν εχει κανείς καποια αλλη ιδέα....

ευχαριστώ πολυ!!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

   Τί  μας γράφεις εδώ πέρα ? ? Ακόμα κυκλοφορεί το Suse 8 server ? ?   Αρχαιολογία σκέτη δηλαδή.  Έχω το Suse 9.3 Professional Edition 32 & 64-bit.  Βάλε το καινούριο δισκάκι με το Suse 11.1 , είναι μαγικό , όλα τα διορθώνει γιατί έχει σήμα τη σαλαμάντρα. Το δοκίμασες μήπως ο χαμελαίοντας τα φτιάξει όλα εκεί μέσα ? ?
Αλλιώς βάλε  Fedora 17 ή Arch ή Ubuntu server ή  τη σύγχρονη έκδοση του openSuse server.

Το SuSE έχει φράσει στην έκδοση 11 με SP2.
Μιλάει για Server ο φίλος και θέλει επαγγελματική υποστήριξη και όχι κοινοτική.
Να έλεγες Red Hat (άντε βαριά CentOS) να το καταλάβω.

Τέλος πάντων, φίλος happyboy, κάνε μια ερώτηση στο forum του openSUSE, στην λίστα ή μπες και στο IRC κανάλι.
Υπάρχει άτομο εντός της SuSE που θα σου δώσει κάποιες κατευθυντήριες οδηγίες.

      Για μένα το Fedora είναι σαν το Red Hat  &  το openSuse σαν το Suse enterprise. Δεν υπάρχει διαφορά & είναι το ίδιο καλά & αξιόπιστα για server όσο και τα professional.

Ευχαριστώ παιδια!!!

Αρχαιολογια δεν θα πει τίποτα αστα να πανε εμπλεξα...θελω οπως δηποτε να σηκώσω την συγκεκριμένη εγκατασταση γιατι υπαρχει software μεσα που κοστιζει αρκετα για να ξανα στηθει... θα δοκιμασω μηπως κανω οντως καμια παντετα με το opensuse, και θα δοκιμασω να στειλω και στο forum της suse ευχαριστώ και παλι!!

zenwalk05]   Τί  μας γράφεις εδώ πέρα ? ? Ακόμα κυκλοφορεί το Suse 8 server ? ?   Αρχαιολογία σκέτη δηλαδή.  Έχω το Suse 9.3 Professional Edition 32 & 64-bit.  Βάλε το καινούριο δισκάκι με το Suse 11.1 , είναι μαγικό , όλα τα διορθώνει γιατί έχει σήμα τη σαλαμάντρα. Το δοκίμασες μήπως ο χαμελαίοντας τα φτιάξει όλα εκεί μέσα ? ?
Αλλιώς βάλε  Fedora 17 ή Arch ή Ubuntu server ή  τη σύγχρονη έκδοση του openSuse server.

Μπορείς να μου στειλεις το boot folder απο το 9.3 ?

zenwalk05]   ok , θα το ψάξω και θα στο στείλω με το μαιηλ του  linux inside

ευχαριστω παρα πολυ...

zenwalk05]  δλδ , με τα άλλα live openSuse  δεν εκκινεί το σύστημα ? ?

το προβλημα με τα καινουργια opensuse εκτος απο τον διαφορετικο kernel ειναι οτι εχουν και grub αντι για lilo που ειχε το suse το 8 και το 9

   και το Suse 9.3 έχει διαφορετικό kernel από το 8. Πώς θα μπορέσεις να το ξεκινήσεις & μάλιστα από τα αρχεία που βρίσκονται μέσα στο cd  , που είναι μόνο για εγκατάσταση ? ?

zenwalk05]   και το Suse 9.3 έχει διαφορετικό kernel από το 8. Πώς θα μπορέσεις να το ξεκινήσεις & μάλιστα από τα αρχεία που βρίσκονται μέσα στο cd  , που είναι μόνο για εγκατάσταση ? ?

αυτο δεν το ξερω σιγουρα πειραματιζομαι δεν εχω αλλη λυση ή δεν μπορω να σκεφτω καποια αλλη... αν ειχα το cd θα μπορουρα να ξαναφτιαξω ισως το intird με το image που εχει μεσα στο cd

  το initrd  πάει  πακέτο με την έκδοση kernel του cd. Δλδ , διαφορετικός πυρήνας , διαφορετικό και το initrd.
ΔΕΝ θα κατάφερνες τίποτα , ακόμα και αν είχες το cd  με το 9.3 Pro.  Πώς  και  έμεινε χωρίς το cd εγκατάστασης  αυτός που το είχε το μηχάνημα ? ? !    Το  .. πέταξε μετά από 4 χρόνια , θεωρώντας το ..άχρηστο , αλλά ήταν  και
σιγουρότατος πως δεν θα είχε ποτέ πρόβλημα με το σύστημά του ύστερα από ..4 χρόνια ! !  
     Πραγματικά  ΑΠΑΛΕΥΤΟΣ ο τύπος & ΕΥΓΕ του. Μόνο που θα μείνει χωρίς λειτουργικό.   Αθάνατος &  γνήσιος
ελληνάρας ! !  δλδ , ΑΠΑΛΕΥΤΟΣ σε όλα του & ξανά  ΕΥΓΕ ΤΟΥ ! ! ! !

     είσαι κάπου μέσα στη ζούγκλα των Αθηνών να σου ''κάψω'' ένα cd κλώνο με το 9.3 , μπάς και βρείς λύση ?
  Εξάρχεια βολτάρεις καθόλου ?

Δοκιμασες να μπεις σε single user mode και εκει να κανεις fsck???
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ fsck ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ MOUNT ΣΕ RO, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ RW ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

Τρεξε το τοσες φορες (οσες χρειαστει) μεχρι να ΜΗΝ σου βγαζει ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΘΟΣ, και σε ολα λες ΝΑΙ
πχ. fsck -y /dev/sda1

slackware]Δοκιμασες να μπεις σε single user mode και εκει να κανεις fsck???
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ fsck ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ MOUNT ΣΕ RO, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ RW ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

Τρεξε το τοσες φορες (οσες χρειαστει) μεχρι να ΜΗΝ σου βγαζει ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΘΟΣ, και σε ολα λες ΝΑΙ
πχ. fsck -y /dev/sda1

Αυτο ήταν που έτρεξα απο την αρχή, αλλα μαλλον δεν το είχα RO και έχασα τα πάντα απο το partition, και τώρα ψάχνω τρόπο για να ξανα φτιάξω το /boot partition της υπάρχουσας εγκατάστασης γιατι τρέχει ένα software στον server που είναι πολύ μεγάλο το κόστος για να ξαναστηθεί.....

Δεν δοκιμαζεις αυτην τη λυση εδω? http://www.swerdna.net.au/susebootfive.html.Οταν στα Ubuntu,για μια και μοναδικη φορα αντιμετωπισα προβλημα με το boot sector,το super grub disk μ`εσωσε.Λογικα,θα σου κανει την δουλεια σου.

To fsck σου εγγυαται την ακεραιοτητα του FS οχι των δεδομενων σου!!!

Οποτε προσπαθησε να ξαναφτιαξεις μονο το boot partition.

Μια καλη τεχνικη ειναι fsck -m /dev/sdx οπου ελεγχει αν ειναι η οχι ενταξει ο δισκος χωρις να πειραξει τπτ.

Διαβαστε την man page πρωτα.

slackware]Μια καλη τεχνικη ειναι fsck -m /dev/sdx οπου ελεγχει αν ειναι η οχι ενταξει ο δισκος χωρις να πειραξει τπτ.

Διαβαστε την man page πρωτα.

Καλησπερα!! τα εχω χασει τα data απο το partition, ετρεξα fsck οταν εβγαλε error ο δισκος και εκανε clear ολα τα data απο το partition, και δεν τα βρισκει κανένα repair software. Δεν ηξερα οτι θα επειρεαζε και τα data. Απο την άλλη η εταιρια που ηταν ο server δεν ειχαν παρει ποτε backup οποτε ψαχνω μήπως μπορω να βρω τα αρχεια του boot απο καποια αλλη διανομη, τα ριξω στο δικο μου στο boot partition, να bootαρω με καποιο cd να κανω mount τα partition μου, να κανω chroot για να γυρισω το root στα partition μου και να ξανα τρεξω το lilo, εχω δοκιμασει ηδει απο καποιες, αλλα το lilo δεν τρεχει ζηταει καποια συγκεκριμένα αρχεία, γι αυτο ηθελα αν είχε καποιος καποιο παλιο suse να μου εστελνε το ολοκληρο το boot folder, θελω όπως δήποτε να σηκώσω την συγκεκριμένει εγκατασταση γιατι τρεχει ενα software της leagore (lgmar τωρα) το wtelix και λόγω μονοπολείου μου ζητάνε 6500 ευρω για να ξανα κανουν την εγκατάσταση, και θέλω να το αποφύγω...

http://oss.sgi.com/LDP/HOWTO/Kernel-HOWTO/create_initrd.html

Boot με ενα live CD οποιας διανομης θες, κανε mount το opensuse 8 στο /mnt

cd /mnt και ΜΟΝΟ σε αυτον τον φακελο και υποφακελους τρεξε τις παραπανω οδηγιες.

πχ root@any_disto #./mnt/bin/lilo -v (Αν θες να τρεξεις το lilo. Παραδειγμα ειναι το path μπορει να ειναι κ λαθος)

γιατι δεν απευθυνεσε στη suse να σου στειλει ενα cd -dvd νακανεις τη δουλεια σου..θα σου κοστισει ελαχιστα σε σχεση με τα ποσα που αναφερεις

απ οτι θυμαμαι απο τη σειρα 9 -τοτεδεν υπηρχε open suse ---οταν μπουραριζες απο live υπηρχε mode επαναφορας και αυτοματη διορθωση του εγκαταστημενου συστηματος η και επιλεκτικη....και απ οτι θυμαμαι δουλευε....εγωτο πρωτο πραγμα που θα εκανα θα ηταν να βρω ενα suse iso 8 ειτε μεσω εταιρειας ειτε μεσω διαδικτυου

slackware]http://oss.sgi.com/LDP/HOWTO/Kernel-HOWTO/create_initrd.html

Boot με ενα live CD οποιας διανομης θες, κανε mount το opensuse 8 στο /mnt

cd /mnt και ΜΟΝΟ σε αυτον τον φακελο και υποφακελους τρεξε τις παραπανω οδηγιες.

πχ root@any_disto #./mnt/bin/lilo -v (Αν θες να τρεξεις το lilo. Παραδειγμα ειναι το path μπορει να ειναι κ λαθος)

ευχαριστω παρα πολυ!!πολυ καλος οδηγος!! Τελικα το καναμε και μπουταρε με ενα φιλο που ειχε την 7.4, με το cd τελικά ηταν  πολυ απλο, απλα μπουταρε το cd  και επιλεξαμε boot from current instalation και όλα καλα!! Τα cd της suse δεν τα βρηκα πουθενα στο internet σαν iso το μονο που βρηκα ηταν εδω ftp://ftp.hosteurope.de/mirror/ftp.suse.com/pub/suse/discontinued/i386/ αλλα οχι iso. Στο επισημο forum της SUSE δεν εχει απαντηση κανενας εδω και τρεις μερες....μονο εδω ηταν τοσο αμεσες οι απαντησεις και σας ευχαριστώ ολους, βαζω το post ως solved...