Πώς μπορώ να πάρω τα αρχεία μου από μία διανομή που boot-άρει αλλά δεν λειτουργεί? (SOLVED)

hawk03_SIGN9 | Παρ, 08/03/2012 - 00:45 | 1' | 11

Σήμερα καθώς έκανα shutdown στο PC μου είχα ξεχάσει να σώσω κάποια αρχεία που ήταν ανοιχτά τα οποία όμως δεν με πολυενδιέφεραν. Μου ανακοινώνει το λειτουργικό ότι έχω κάποια αρχεία μη σωμένα ανοιχτά και επιλέγω να κλείσει ο υπολογιστής ούτως ή άλλως. Όμως από εκείνη τη στιγμή και μετά ενώ μπουτάρει κανονικά, βλέπω μόνο μαύρη οθόνη. Μπορώ να πάρω τα αρχεία μου από αυτό το partition με κάποιον τρόπο ή ακόμα καλύτερα μπορώ να κρατήσω την ίδια διανομή χωρίς αλλαγές? Πρόκειται για Mint Ubuntu 12. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Οταν λες μαυρη οθονη εννοείς καταμαυρη ή ειναι κονσόλα
Μπορεις να γράψεις καμια εντολή?

Είναι κατάμαυρη φίλε μου νέε!!! Δεν είναι τερματικό... Είχα δοκιμάσει με tinycore αλλά δεν βρήκα άκρη. Θα προσπαθήσω και με mint live CD μήπως και... Σας ευχαριστώ πολύ Smile

 πολυ σωστα τα λενε τα παιδια . εναλλακτικά, θα  συνδεσεις τον δισκο  σαν βοηθητικο ( slave )  και θα συνδεθεις με τον αλλο σκληρο ( που τυχον εχεις  εγκατεστημενο αλλο ΛΣ π.χ.  ξεχωριστος δίσκος εγκατεστημενος με λινουξ)
 ) αυτο σοτ λεω γαιτι θα εχεις γρηγοροτερη μεταφορα αρχείων  ( γραφει και διαβαζει πιο γρηγορα  απο σκληρο σε σκληρο απο οτι σε φλασακι - σε περιπτωση που θες να τα μεταφερεις κατα αυτόν τον τρόπο..
αν το προβλημα λυθει ενημερωσε μας για κλεισει το θεμα ( post)

Είχε συμβεί πρόβλημα στον υπολογιστή της αδερφής μου στα windows...
Eίχε κολλήσει τόσους ιούς που το σύστημα δεν έμπαινε....
Ψυχρά και αναίσθητα (εν'ω η αδερφή μου έκλεγε για τη μουσική που είχε χάσει ... έτσι νόμιζε ....), έβαλα τότε ένα live cd του ubuntu, και μόλις φόρτωσε, συνέδεσα εξωτερικό δίσκο, μπήκα στα partition με τον διαχειριστή αρχείων, και copy-paste στον εξωτερικό ....
Σε 10 λεπτά της έβαζα η μουσική-ταινίες ήταν σωσμένες ....
Η ιστορία μιας παραλίγο καταστροφής ...
Με εκτίμηση tom1972

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση και για όλες τις ιδέες που μου δώσατε! Δοκίμασα με το Live CD και πήρα όλα τα δεδομένα μου γιατί δεν είχα σε άλλο δίσκο περασμένα Linux. Τώρα ψάχνω να βρω άλλη διανομή μην έχω πάλι τα ίδια προβλήματα Undecided

***SOLVED*** Cool

Το συγκεκριμένο πρόβλημα λύνεται στο πι & φι με linux ..... Τώρα που έμαθες το κόλπο, δίδαξέ το και σε άλλους αν έχουν το ίδιο πρόβλημα .... Με εκτίμηση tom1972

Παιδιά συγγνώμη που απαντάω σε <λυμένο> θέμα.
Επειδή καμιά φορά αντιμετωπίζω εκκινήσεις σε μαύρη οθόνη στο Mint 12, βρήκα πως το πρόβλημα λύνεται σε μένα τουλάχιστον με το να περνάω σε τερματικό με CTRL+ALT+F2 και επιστροφή στο γραφικό περιβάλλον με CTRL+ALT+F7.
Από κει και μετά δουλεύει κανονικά.

Dimitris LinuxOS]hawk03_SIGN9

Βάλε το λύθηκε με κεφαλαία γράμματα !Εγώ δεν το κατάλαβα στην αρχή πως λύθηκε!

okie dokie