Επιλεγοντας διανομή linux!

graouzelist | Πέμ, 07/19/2012 - 04:56 | 1' | 20

καλησπερα σε ολους.λεω να βαλω linux στο λαπτοπ μου αλλα δεν ξερω ποιον διανομεα να εγκαταστησω.Για να σας βοηθησω,το λαπτοπ θα το εχω κυριως για μουσικη παραγωγη και πανω του θα συνδεσω καρτα ηχου(m audio η alesis).Παραλληλα ομως το θελω το λαπτοπ και για downloads,internet ktlp.Επισης με τα drivers του λαπτοπ τι θα παιχτει?υπαρχη μεσα το ''recovery'' αλλα οταν βαλω linux θα μπορεσω να εγκαστισω τα drivers?
Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας! 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλως ορισες στο κοσμο του linux!Σου προτηνω να βαλεις Ubuntu studio μιας κ ασχολησε με επεξεργασια ηχου.Το Ubuntu υποστηρηζει εκατονταδες καρτες ηχου & γενικα πολλες συσκευες!Η εγκατασταση τουειναι πιο ευκολη απο των win! Πως να το εγκατεστοησεις?Αν θες να κρατησεις τα windows & δεν ξερεις να φτιαχνεις partitions εγκατεστησε το μεσω wubiβ

βασικα δεν θα κρατησω τα win.αν εινια μια δουλεια να γινει ας γινει σωσταLaughing τα drivers απο το λαπτοπ ομως που θα τα βρω?

το μοντελο ειναι:compaq presario CQ71 Notebook Pc
 
θες και τα υπολοιπα χαρακτηριστικα?

λοιπον εχουμε και λεμε:
 compaq presario CQ71 Notebook Pc
pentium(R) Dual-Core CPU    T4200 @2.00 GHz 2,00 GHz
4,00 GB RAM
λειτουργικο συστημα 32 bit 

Καλό θα ήταν πάντως να μην παρεις Laptop με windows 8. Δε θα εγκαταστήσεις ποτε linux. Τουλάχιστον με τα ως τώρα δεδομένα.

graouzelist]καλησπερα σε ολους.λεω να βαλω linux στο λαπτοπ μου αλλα δεν ξερω ποιον διανομεα να εγκαταστησω.Για να σας βοηθησω,το λαπτοπ θα το εχω κυριως για μουσικη παραγωγη και πανω του θα συνδεσω καρτα ηχου(m audio η alesis).Παραλληλα ομως το θελω το λαπτοπ και για downloads,internet ktlp.Επισης με τα drivers του λαπτοπ τι θα παιχτει?υπαρχη μεσα το ''recovery'' αλλα οταν βαλω linux θα μπορεσω να εγκαστισω τα drivers?
Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας! 

Ως νεοφώτιστος, καλό είναι να ξεκινησεις με μια απλή διανομή Linux, όπως το Ubuntu ή το Mageia ή το openSUSE, που δίνουν τα πάντα σχεδόν στο πιάτο, και δεν χρειάζεται συνήθως (ειδικά το Ubuntu) ιδιαίτερες ρυθμίσεις. Επίσης, αυτές οι διανομές θεωρούνται φιλικότερες στον τελικό χρήστη.

Με drivers για το laptop δεν θα έχεις πρόβλημα. Το Linux δεν απαιτεί να βάλεις εσύ τους drivers. Στο 99% των περιπτώσεων οι drivers είναι «προεγκατεστημένοι» στον πυρήνα Linux και το πολύ-πολύ να χρειαστεί να βάλεις κάποιο firmware. Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι η εξωτερική κάρτα.

Υπάρχουν όμως διανομές Linux επακριβώς για επεξεργασία audio που να σου κάνουν περισσότερο.

mitsaras77]Καλό θα ήταν πάντως να μην παρεις Laptop με windows 8. Δε θα εγκαταστήσεις ποτε linux. Τουλάχιστον με τα ως τώρα δεδομένα.

ΛΑΘΟΣ!ΤΟ fedora θα παιζει!(μονο αυτο δυστηχως) 

Η μόνη διανομή που δεν έχω καταφέρει να εγκαταστήσω( μιλάω για το fedora)!!! Πέρα όμως από αυτό, δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς θα γίνει, και πόσο εύκολο θα είναι. Καλύτερα να αποφύγει κανεις τα 8 και ας αγοράσει τώρα laptop με τα 7.. Ασχετο, γνωρίζει κανείς πότε θα μπορεί κάποιος να αγοράσει laptop με APU TRINITY( AMD CPU)???

Εντομεταξυ με τον χρηστη GreekOS δοκιμασαμε τα 8 και πρεπει να ω πως ειναι πιο γρηγορα απο τα 7!Επισις κυκλοφορουν ειδικα hack που κανουν την επηφανεια εργασιας σου να μοιαζει με των 8 !Παντως δεν πηστευω να αγορασει κανεις νεο λαπτοπ με 300€+Ποιοσ εχει λεφτα για τετοια?Συγνωμη που δεν βαζω τονους αλλα μηλαω απο anroid

Ας ξεκινήσουμε απλά με την Ubuntu 12.04 LTS!Θα μπεις στο www.ubuntu.com & θα κατεβάσεις το Ubuntu!Αφού το κατεβάσεις κάψε το σε 1 CD !Aν δεν έχεις πρόγραμμα χρησιμοποίησαι το Poweriso (Κατέβασε το από http://www.poweriso.com/download.htm  )Κάνε επανεκκίνηση στο laptop ώστε να ξεκινήσει από το CD .Αν δεν είναι ενεργοποιημένο στο BIOS το ξεκίνημα από CD ,ενεργοποίησέ το!Όταν φωρτώσει η Ubuntu θα σε ρωτήσει την γλώσσα θα χρεισημοποιήσεις (βάλε ελληνικά είναι στο τέλος) & πάτα Εγκατάσταση !Στη συνέχεια κοίτα τις φωτογραφίες για να καταλάβεις πώς να το κάνεις!Welcome ScreenΑφού βάλεις την Ελληνική γλώσσα πάτα Εγκατάσταση!
Check both BoxesΑν είσαι συνδεμένος στο Δίκτυό σου πάτα Εγκατάσταση των ενημερώσεων(κάτι τέτοιο λέει )
Choose how to installΑφού θέλεις να κρατήσεις μόνο το Ubuntu & να σβήσεις τηνUbuntu κάνε κλικ στο κουτάκι που λέει  να βγάλει τα Windows Seven (7) & να βάλει μόνο την Ubuntu !
Confirm your hard drive layoutΕδώ πάτα Πάτα Εγκατάσταση  
Choose your location.Βάλε εδώ την ζώνη ώρας σου
Click Detect Keyboard Layout if you don't know.Εδώ την γ΄λώσα του πληκτρολογίου
Who are you? What do you want?Βάλε εδώ το όνομα & τον κωδικό που επιθυμείς...
Welcome to Ubuntu 12.04 Precise Pangolin LTSΚαι περίμενε τώρα να τελειώσει η εγκατάσταση!

Θα σου φανεί παράξενο ,άλλα θα το συνηθήσει!

 

APT & TERMINAL

ΜΕ To terminal (λέγεται & τερματικό ,κονσόλα ,γραμμή εντολών)   μπορούμε να κάνουμε το 90% των δουλειών μας!Ας αρχήσουμε με κάτι πανεύκολο!Σήγουρα στην ubuntu θα έχεις δει to Ubuntu Software Center που εγκατεστείς/απεγκατεστείς  προγράμματαΤο Ubuntu Software είναι 1 κέλυφος του APT ( Advanced Packaging Tool) !Ο APT (χωρίς κέλυφος) κάνει εγκατάσταση/απεγκατάσταση εφαρμογών μέσω τερματικού!Για να εγκατεστήσουμε 1 πρόγραμμα δίνουμε:

sudo apt-get install onoma_programmatos

πχ για το skype δίνουμε  sudo apt-get install skype

Για να ξυλώσουμε μια εφαρμογή δίνομε!

sudo apt-get remove onoma_programmatos
πχ για αφαίρεση του skype δίνουμε sudo apt-get remove skype

Ελπίζω να σε βοήθησα όσο μπορούσα 

εκανα εγκατασταση το ubuntu studio και μεχρι στιγμης παμε μια χαρα.κατεβασα και καποιες εφαρμογες αλλα παρολο αυτα εχετε να προτεινετε καμια η οποια πιστευεται πως θα μου χρησιμευσει?επισης εβαλα στην αρχη κωδικο εισοδου και τωρα οποια εφαρμογη παω να εγκαταστησω μου ζηταει τον κωδικο.πως μπορω να το βγαλω αυτο?δλδ να μην μου ζηταει κωδικο στην εγκατασταση αλλα παραμονο στην εκκινηση.

α και κατι τελευταιο.την webcam απο το λαπτοπ μου πως μπορω να την ενεργοποιησω γιατι στο skype δεν εμφανιζεται οπως και το msn.

graouzelist]εκανα εγκατασταση το ubuntu studio και μεχρι στιγμης παμε μια χαρα.κατεβασα και καποιες εφαρμογες αλλα παρολο αυτα εχετε να προτεινετε καμια η οποια πιστευεται πως θα μου χρησιμευσει?επισης εβαλα στην αρχη κωδικο εισοδου και τωρα οποια εφαρμογη παω να εγκαταστησω μου ζηταει τον κωδικο.πως μπορω να το βγαλω αυτο?δλδ να μην μου ζηταει κωδικο στην εγκατασταση αλλα παραμονο στην εκκινηση.

Υπάρχει τρόπος φίλε μου αλλά δεν τον προτείνω, ο λόγος είναι απλός έτσι είσαι πιο σίγουρος ότι ξέρεις τι ακριβός έχεις εγκατάσταση στο σύστημα σου και δεν μπορεί να μπει κάποιο πρόγραμμα που δεν είναι εγκεκριμένο από την διανομή που έχεις εγκαταστημένη.

ααα επισης οταν χρησιμοποιω το τερματικο,και παταω την εντελη για να διαγραψω μια εφαρμογη μου βγαζει το εξης:
[ sudo]password for graouzelist:
και δεν με αφηνει να γραψω τπτ μετα.

@troikas
χμμ νομιζω πως εχεις δικιο... 

graouzelist]ααα επισης οταν χρησιμοποιω το τερματικο,και παταω την εντελη για να διαγραψω μια εφαρμογη μου βγαζει το εξης:
[ sudo]password for graouzelist:
και δεν με αφηνει να γραψω τπτ μετα.

@troikas
χμμ νομιζω πως εχεις δικιο... 

Στο τερματικό το passwor δεν φαίνεται την ώρα που το πληκτρολογείς για λογούς ασφαλείας, απλά το γράφεις και πατάς enter.