Netbook HP mini & Linux Mint 12 32-bit built-in camera πρόβλημα

Χρήστος Κοτζιάς | Τρί, 07/17/2012 - 17:48 | 1' | 6

Παιδιά καλησπέρα. Προ μηνός περίπου αγόρασα το HP mini netbook. Αν και άσχετως με το linux πήρα την απόφαση να εγκαταστήσω την διανομή linux mint 12 (lisa) 32-bit. Όλα ωραία όλα καλά. Κι ενώ όταν ελέγχω το system profile αναγνωρίζει κανονικά την κάμερα (ως HP webcamera-50), όταν χρησιμοποιώ το Skype, το Emesene ή το προεγκαταστημένο Pidgin, τα προγράμματα αυτά αγνοούν παντελώς την ύπαρξή της. Εν κατακλείδι και ΜΕ ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Embarassed  (σαν να εξηγείται σε ένα 10χρονο) και επειδή δεν θα ήθελα να ξαναγυρίσω στα windows, τι μπορώ να κάνω για να πραγματοποιώ video-κλήσεις με αυτά τα προγράμματα;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Στην ερώτησή σου δεν ξέρω να απαντήσω ....
Κάποιος πιο έμπειρος θα σου δώσει απάντηση σύντομα.....

Απλά θέλω να πω το εξής...
Σαν αρχάριος σίγουρα θα χρησιμοποιήσεις αρχικά και windows παράλληλα όσο μαθαίνεις το linux ... (windows-linux dual boot).
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.... ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ.....
Για να μην ξαναγράφω τα ίδα δες ένα θέμα που έχω αναπτύξει
ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΣΤΟ LINUX
Θα το περάσω και στο blog μου για να εμφανιστεί εδώ για να το διαβάσεις ... σε νέο θέμα δηλαδή ....

Μόλις τώρα το πέρασα στο blog μου οπότε θα φαίνεται στη λίστα θεμάτων ....

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΟΧΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΑΠΟ LINUX ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΙ...
Με εκτίμηση tom1972

Καλημερα φιλε μου.Το προβλημα που αναφερεις σχετικα με την καμερα,το αντιμετωπιζω κι εγω στα ubuntu 10.4.Δεν ειναι προβλημα του συστηματος σου,μα προβλημα των servers της micro$oft,η οποια εχει αλλαξει και ΠΑΛΙ τα πρωτοκολλα συνδεσης για εξοδο-εισοδο φωνης και βιντεο.Αυτο που με προβληματιζει ομως,ειναι που λες πως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζεις ΚΑΙ στο skype.Εισαι σιγουρος πως εχεις ρυθμισει σωστα την καμερα σου,ωστε ν`αναγνωριζεται απο το skype?Δοκιμασε να κανεις το εξης.στο κεντρικο παραραθυρο του skype,κατω αριστερα,εχει ενα μικρο μπλε checkmark.Πατα εκει,ανοιξε τα options και πηγαινε στις συσκευες βιντεο.Εκει,θα δεις αν η καμερα σου αναγνωριζεται σωστα.αν οχι...ελα παλι εδω,ολο και καποια λυση θα βρουμε.Ελπιζω να βοηθησα.Α,και καλοσωρισες στην μεγαλη και παλαβη οικογενεια του linux!

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον σας. Εντάξει με την κάμερα. Το Skype αναγνωρίζει την κάμερα και για περιβάλλον Live! Messenger εγκατέστησα το aMSN. Όλα καλά! (που λέει και ο Ρουβάς)
Υ.Γ. Φίλε Tom1972, το διάβασα το άρθρο σου. Να είσαι σίγουρος ότι θα τα εφαρμόσω όλα κατά γράμμα. Ευχαριστώ πολύ.

Όχι κατά γράμμα.... Βάλε και δικά σου ....
Και ότι μαθαίνεις να κάνεις στο linux , δίδαξέ το και σε άλλους αν έχουν την ίδια απορία ...
Μια κοινότητα ενωμένη.....

Εμένα στο HP mini με openSUSE 12.1 και Gnome, η κάμερα παίζει καμπάνα!!!
Και ο ήχος επίσης. Σε άλλα netbooks που είχα κατά καιρούς, δεν έπαιζε το μικρόφωνο που είχε ενσωματωμένο.