πως να φτιαξω μια διανομη και μετατροπη exe to deb

fotioskats | Κυρ, 07/01/2012 - 08:09 | 1' | 18

καλημερα. θα ηθελα να μου πει καποιος τον τροπο για να φτιαξω μια διανομη δικη μου βασισμενη στην ubuntu.
επισης στην διανομη αυτη θελω να βαλω 2-3 προγραμματα αλλα αν υπαρχει τροπος μετατροπης απο exe σε deb αρχειο.
ευχαριστω. 

Δώσε αστέρια!

MO: 4 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Διαφορές exe, deb

Το exe είναι ένα αρχείο που περιέχει τον εκτελέσιμο κώδικα ενός προγράμματος. Με το που δημιουργηθεί ένα exe, είναι ένα μαύρο κουτί που δεν μας δείχνει καν τον κώδικα που χρησιμοποιήθηκε για να δημιουργηθεί ...
Γι'αυτό η microsoft δίνει στον κόσμο μόνο exe χωρίς να μας λέει πως τα προγραμμάτισε, ώστε να τα αγοράζει ο καταναλωτής... Αυτό σημαίνει κλειστός κώδικας !

Σκέψου ότι αυτός που προγραμμάτισε και μεταγλώτισε το exe, αv χάσει τον κώδικα που χρησιμοποίησε (και μεταγλώτισε) για το φτιάξει (το exe) (o οποίος λέγεται και πηγαίος κώδικας...), δεν υπάρχει περίπτωση να τον ανακτήσει από το exe (δηλαδη ξαναγράφτε τον χεράκια μου, αν θυμηθείς τότε εκατοντάδες ή χιλιάδες γραμμές που έκανε για να τον γράψεις - χώρια ο χρόνος που κατανάλωσες...)

Το deb είναι ένα πακέτο που περιέχει μέσα του τον κώδικα με την πηγαία του μορφή, καθώς και όλες τις εξαρτήσεις (βιβλιοθήκες κ.ά.), ώστε με ένα κλικ να κάνει μεταγλώτιση του κώδικα, σύνδεση κ.ά....

exe - deb είναι 2 διαφορετικά πράγματα που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους ....
Σαν να λέμε κούκλα και πατσάς ...

Διανομή from scratch

Για να φτιάξεις μια διανομή ΝΟΜΙΖΩ ότι πρέπει να είσαι έμπειρος στο linux για να φτιάξεις ...
Πραγματική διανομή όχι ημιτασιόν ...
Χρησιμοποιήται ένα εργαλείο που λέγεται : LINUX FROM SCRATCH.
Για το θέμα αυτό θα πάρεις συμβουλές από έναν πιο έμπειρο !!!

Εκτός τω άλλων για να συμπληρώσω, το exe χρησιμοποιείται μόνο στα windows ενώ το deb μόνο στο linux...
Bέβαια θα μου πεις ότι και το wine στο linux κάνει εγκατάσταση τα exe....
Το wine σα δομή είναι τελείως διαφορετικο από τη δομή του linux !

Εννοείτε ότι αν στα παραπάνω κάπου λανθάνω κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να με δορθώσει ....

δεν μας ειπες γαιτι τα θες τα τα θες τα  exe ?   
απο "  tomkat το exe χρησιμοποιείται μόνο στα windows ενώ το deb μόνο στο linux..."
τι θες να κανεις ? 
υπαρχουν και τα  suse builder  ,suse studio  κλπ .. για δικια σου διανομη.   
 

ευχαριστω παντως...λοιπον θελω να φτιαξω μια διανομη θρησκευιτικου ενδιαφεροντος και θελω να περασω ενα προγραμμα που εμπεριεχει ολη την βιβλιοθηκη της αγιας γραφης και λοιπων βιβλιων. συγκεκριμενα να ειναι εγκατεστημενα μονιμα απο την αρχη στην διανομη.αλλα εφοσον δεν γινεται να γινει η μετατροπη τοτε πως μπορω να κανω μια μονιμη εγκατασταση μεσω wine ή με καποιο αλλο τροπο?
παντως στο λινουξ κατι σκαμπαζω εδω και μερικα χρονια αλλα αυτο το εγχειρημα πρωτη φορα το κανω και γιαυτο θελω μια βοηθεια.

@ hellaspc1
Δεν τα θέλω εγώ τα exe.... Aπλά του εξηγούσα ότι exe-deb είναι διαφορετικό πράγμα !

Κάτι ανέφερα πάντως για wine-linux... Δεν ξέρω αν ήταν μπαρούφα ...

fotioskats]ευχαριστω παντως...λοιπον θελω να φτιαξω μια διανομη θρησκευιτικου ενδιαφεροντος και θελω να περασω ενα προγραμμα που εμπεριεχει ολη την βιβλιοθηκη της αγιας γραφης και λοιπων βιβλιων. συγκεκριμενα να ειναι εγκατεστημενα μονιμα απο την αρχη στην διανομη.αλλα εφοσον δεν γινεται να γινει η μετατροπη τοτε πως μπορω να κανω μια μονιμη εγκατασταση μεσω wine ή με καποιο αλλο τροπο?
παντως στο λινουξ κατι σκαμπαζω εδω και μερικα χρονια αλλα αυτο το εγχειρημα πρωτη φορα το κανω και γιαυτο θελω μια βοηθεια.

linux from scratch απο που το κατεβαζω? ειναι με βαση για ubuntu?οδηγιες απο καπου?

@ fotioskats

Το wine φίλε μου κάνει εγκατάσταση κάποιων προγραμμάτων αλλά όχι όλων.....
Αν το windowζικό πρόγραμμά σου δεν εγκαθίσταται, googlaρισε και κάτι θα βρεις από θρησκευτικού περιεχομένου προγράμματα...

το συγκεκριμενο δεν υπαρχει..ειναι το watchtower των μαρτυρων του ιεχωβα

tomkat]Το deb είναι ένα πακέτο που περιέχει μέσα του τον κώδικα με την πηγαία
του μορφή, καθώς και όλες τις εξαρτήσεις (βιβλιοθήκες κ.ά.), ώστε με ένα
κλικ να κάνει μεταγλώτιση του κώδικα, σύνδεση κ.ά....

Τα deb αρχεία περιέχουν τον ήδη μεταγλωτισμένο κώδικα καθώς όμως και όλα τα άλλα αρχεία που απαιτούνται για να λειτουργήσει ένα πρόγραμμα (πχ αρχεία εικονιδίων, ρυθμίσεων, ήχου). Μοιάζουν πιο πολύ με τα αρχεία εγκατάστασης που υπάρχουν στα windows (πχ msi αρχεία).  Χρησιμοποιούνται από κάποιες διανομές (Debian, Mint, Ubuntu κλπ) για εγκατάσταση προγραμμάτων (υπάρχουν διανομές που δεν τα χρησιμοποιούν - υποστηρίζουν). Δεν περιέχουν πάντως τον πηγαίο κώδικα ούτε κάνουν επί τόπου μεταγλώτιση.

Το linux from script εξηγείται στο περιοδικό linux inside τεύχος 4.
Έκανα λάθος προφανως στο όνομα...
Για το θέμα δεν μπορώ να σου δώσω εξηγήσεις, γιατί δεν ξέρω...

Δοκίμασε πάντως και τις προτάσεις του φίλου hellaspc1, που είναι:
suse builder, suse studio
Γι'αυτά μόνο κάποιοι πιο έμπειροι του site μπορούν να σου πουν...

Εγώ απλά ήθελα να σου εξηγήσω τη διαφορά exe-deb.
Μετά τιμής tomkat

@ φίλε shortmanikos..

Ευχαριστώ για την διόρθωση, και σημειώνω τις πολύτιμες πληροφορίες σου...
ΥΓ. Μόλις τώρα είδα τη σημείωσή σου....

Φίλε zynif, το όνομα το είχα γράψει παραπάνω
Linux From Scratch
Aλλά στο περιοδικό τεύχος 4 το ανέφερε σαν
Linux From script
Το σημαντικό είναι πως όπως και να λέγεται δεν έχω ιδέα από αυτά...
Ειναι προχωρημένα.... Φίλε μιας και ξέρεις κάποια παραπάνω πράγματα, τι συμβουλεύεις στον φίλο ???

signwmh poy.mhlaw agglika alla bainw apo android k den to eftiaca akomh!gia base sto ubumtu yparxei ena programma to ubuntu builter

fotioskats]καλημερα. θα ηθελα να μου πει καποιος τον τροπο για να φτιαξω μια διανομη δικη μου βασισμενη στην ubuntu.
επισης στην διανομη αυτη θελω να βαλω 2-3 προγραμματα αλλα αν υπαρχει τροπος μετατροπης απο exe σε deb αρχειο.

Πες μας και ποιες ειναι αυτες οι εφαρμογες, μηπως υπαρχουν ετοιμα πακετα ή καποια αντιστοιχη

Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με το susestudio. ίδιο πρόγραμμα νόμιζω περίπου πως είναι σαν το Ubuntu Builder

καλημερα. θελω να φτιαξω μια καθαρα θρησκευτικου τυπου διανομη με βασιικο προγραμμα το watchtower εγκατεστημενο. και μετα διαφορα αλλα βιβλια κλπ. ευχαριστω