text σε εκτελέσιμο

HAWK | Παρ, 06/29/2012 - 10:07 | 1' | 7

συνδέω 3 pc με sshfs και θα ήθελα να περάσω την εντολή που δίνω (sshfs -o idmap=user μπλα μπλα μπλα...)
σε text και να το κάνω εκτελέσιμο ώστε να μην χρειάζεται να το πληκτρολογό....how to?Smile

cheers.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Άνοιξε ένα text editor βάλε αυτό που γράφεις στην κονσόλα και αποθήκευσε το αρχείο  με κατάληξη .sh και δώσε δικαιώματα εκτέλεσης.

Δημιουργησε ενα αρχειο με οτι ονομασια θελεις (π.χ. sshfs.sh),
τοποθετησε το στο home σου και καντο ετσι

#!/bin/bash

sshfs -o idmap=user μπλα μπλα μπλα...

και καντο εκτελεσιμο.
Μετα το τρεχεις απλα εκτελωντας

./sshfs.sh


Edit:

Με προλαβε ο zynif Tongue out

thx both guys Smile
Γίνεται και συντόμευσει στην επιφάνεια ή ακόμα καλύτερα στο dock του AWN?

Σε mate και cinnamon με δεξί κλικ εχεις επιλογή creat launcher (κατι παρόμοιο θα έχει και το kde φαντάζομαι)
Εκεί δηλώνεις το path του εκτελέσιμου και είσαι έτοιμος

για να μην ανοιγω άλλο νήμα έχω άλλη μία ερώτηση....όλα καλά με την παραπάνω εντολή σε εκτελέσιμο......αυτό που θέλω τώρα είναι 2 τέτοιες εντολές να τις ενώσω,δηλαδή "sshfs -o idmap=user bla bla bla δίσκος1" η μία εντολή και "sshfs -o idmap=user bla bla bla δισκος2" η άλλη εντολή ώστε να μην έχω 2 sshfs.sh να εκτελώ για το mount των 2 δίσκων....κάτι σαν το "sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade" [img]/smileys/smiley-smile.gif[/img]

HAWK]για να μην ανοιγω άλλο νήμα έχω άλλη μία ερώτηση....όλα καλά με την παραπάνω εντολή σε εκτελέσιμο......αυτό που θέλω τώρα είναι 2 τέτοιες εντολές να τις ενώσω,δηλαδή "sshfs -o idmap=user bla bla bla δίσκος1" η μία εντολή και "sshfs -o idmap=user bla bla bla δισκος2" η άλλη εντολή ώστε να μην έχω 2 sshfs.sh να εκτελώ για το mount των 2 δίσκων....κάτι σαν το "sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade" [img]/smileys/smiley-smile.gif[/img]

Ωραίος ο HAWK, συνεχίζει ένα thread ένα χρόνο μετά "για να μην ανοίξει άλλο". Είσαι οικονόμος εσύ θα πας μπροστά :)

Λοιπόν, στο ερώτημα σου:

τι σε κρατάει από το να βάλεις και τις δύο εντολές στο ίδιο .sh αρχείο που σου είχαν προτείνει τα παιδιά πιο πριν;

Π.χ..


#!/bin/bash
sshfs -o idmap=user bla bla bla δίσκος1
sshfs -o idmap=user bla bla bla δισκος2

Δεν σου κάνει αυτό?

HAWK]για να μην ανοιγω άλλο νήμα έχω άλλη μία ερώτηση....όλα καλά με την παραπάνω εντολή σε εκτελέσιμο......αυτό που θέλω τώρα είναι 2 τέτοιες εντολές να τις ενώσω,δηλαδή "sshfs -o idmap=user bla bla bla δίσκος1" η μία εντολή και "sshfs -o idmap=user bla bla bla δισκος2" η άλλη εντολή ώστε να μην έχω 2 sshfs.sh να εκτελώ για το mount των 2 δίσκων....κάτι σαν το "sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade" [img]/smileys/smiley-smile.gif[/img]

Ωραίος ο HAWK, συνεχίζει ένα thread ένα χρόνο μετά "για να μην ανοίξει άλλο". Είσαι οικονόμος εσύ θα πας μπροστά :)

Λοιπόν, στο ερώτημα σου:

τι σε κρατάει από το να βάλεις και τις δύο εντολές στο ίδιο .sh αρχείο που σου είχαν προτείνει τα παιδιά πιο πριν;

Π.χ..


#!/bin/bash
sshfs -o idmap=user bla bla bla δίσκος1
sshfs -o idmap=user bla bla bla δισκος2

Δεν σου κάνει αυτό?

το μόνο που με κράταγε ήταν δυστυχως η μη γνώση μου σε εντολες-προγραμματισμό (οι δυο μεγάλες μου επιθυμίες να ήξερα πολύ καλό προγραμματισμό και κιθάρα σαν το θεό Gilmour [img]/smileys/smiley-tongue-out.gif[/img]).
Δουλεψε μια χαρά ty Jim. [img]/smileys/smiley-smile.gif[/img]