Εξαφανιζεται ο προσωπικος φακελος μετα απο εισαγωγη αρχειων. ''Ubuntu 12.04''

sydimitris | Τετ, 06/27/2012 - 16:38 | 1' | 20

Γεια σας. Εχω ενα προβλημα. Οταν συρω ενα αρχειο (Φωτο,mp3,mp4...) η το κανω copy - paste απο την Επ.εγασιας στον Προσωπικο Φακελο, Τοτε ο Προσωπικος Φακελος εξαφανιζεται και αναγκαζομαι να τον ξανανοιξω. Βλεπω μετα οτι η μεταφορα αρχειου εχει γινει αλλα γιατι πριν μου κλεινη τον φακελο; Αυτο συνβενη τωρα τελευταια και οχι απο τοτε που εβαλα Ubuntu 12.04

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ξεχασα να πω οτι αυτο το περιεργο συμβενη και απο προσωπικο φακελο προς επ.εργασιας. Ευχαριστω!

 δοκιμασε το εξης
εχε ανοιχτο το παραθυρο του  προσωπικου φακελου ( αν καταλαβα τον home  εννοεις ??...)
και ανοιξε ενα τερματικο και  και γραψε  mv /home/arxeio_poy_tha_metafreis_i_thesi_tou_diladi keno kai meta
/home/user/Desktop/arxeio_poy_tha_metafreis_i_thesi_tou_diladi_teliko_proorismos    και μετα εντερ
και αναποδα
mv /home/user/Desktop/arxeio_poy_tha_metafreis_i_thesi_tou_diladi   /home/arxeio_poy_tha_metafreis_i_thesi_tou_diladi_telikos_proorismos 
 κια παρατηρησε αν  χαθει..   
με ανοιχτα τα παραθυρα

Φιλε hellaspc1 εκτος απ το να δουλεψω τερματικο με ανοιχτο το home δεν καταλαβα τιποτα! Ποιες εντολες να δωσω ακριβως; Μπορεις να με πεις ποιο αναλυτικα τι εννοεις; Ανοιγω τερματικο και γραφω : mv /home/...μετα δεν καταλαβα αυτο: ''arxeio_poy_tha_metafreis_i_thesi_tou_diladi'' Μηπως να βαλω την ονομασια του τραγουδιου η της φωτο ας πουμε;

Φίλε sydimitris από  ότι κατάλαβα (για να μπω στη συζήτηση)...

1. Ας υποθέσουμε έχεις το αρχείο "ADA_WONG.jpeg" που βρίσκεται στον προσωπικό σου φάκελο "sydimitris"...
Στην περίπτωση αυτή λέμε ότι το αρχείο σου βρίσκεται στη διεύθυνση :
/home/sydimitris/ADA_WONG.jpeg

2. Αν θέλεις να το μεταφέρεις στον φάκελο "RESIDENT_EVIL_4", του home σου, δηλαδή στη διεύθυνση:
/home/sydimitris/RESIDENT_EVIL_4

τότε γράφεις

mv    /home/sydimitris/ADA_WONG.jpeg    /home/sydimitris/RESIDENT_EVIL_4

Μετά λέει να κάνεις το ανάποδο....
Αν κατάλαβα λάθος φίλε hellaspc1 διόρθωσέ με....

Φιλε tomkat η δικια μου περιπτωση οπως βλεπεις στη φωτο ειναι η εξης: Αν συρω με αριστερο κλικ π.χ απο τον ''Προσωπικο φακελο/2.Εικονες'' στην Επ.εργασιας η το αντιθετο,αμεσως θα εξαφανηστη ολος ο φακελος! Αυτο δεν συμβαινει μονο στο ''Προσωπικος φακελος/2.Εικονες'' αλλα σε ολους τους φακελους οπως ας πουμε και στον ''Προσωπικος φακελος/1.Μουσικη'' η ''Προσωπικος φακελος/3.Βιντεο. Τελικα τωρα βλεπω οτι αυτο συμβαινει μονο αν συρω με πατημενο κλικ,ενω με copy paste δεν βλεπω καποιο προβλημα (οπως λαθος εγραψα παραπανω.) Καλα εκανες και μπηκες στη συζητηση και εσυ μηπως και καταλαβω κατι. Εσυ και ο ''hellaspc1'' σιγουρα μου λετε να κανω κατι απλο αλλα οπως ξερεις εγω δεν μπορω να καταλαβω ακομη πολυ ευκολα Tongue out! Να πω οτι εγω δεν βλεπω /home/sydimitris/και computer_0011.jpj. Εγω βλεπω: Αρχεια/Προσωπικος φακελος/2.Εικονες η Αρχεια/Προσωπικος φακελος/1.Μουσικη κτλ. Αν καταλαβα καλα για να μεταφερω ενα αρχειο(για παραδειγμα την φωτο 'computer_0011' απο Προσωπικο φακελο σε Επ.εργασιας ας πουμε, πρεπει να γραψω στο Τερματικο: mv Αρχεια/Προσωπικος φακελος/2.Εικονες/computer_0011/επ.εργασιας; Ευχομαι να μην σας εβγαλα τα ματια και να καταλαβατε περιπου τι θελω να πω! Smile

Το γραφικό περιβάλλον τα βλέπει όπως τα βλέπεις με τα μάτια σου... παρακάτω..
"Εγω βλεπω: Αρχεια/Προσωπικος φακελος/"
Κανονικά οι σειρά των φακέλων στο linux (και στην κονσόλα) είναι: /home/sydimitris/Desktop......

Επειδή έχω KDE περιβάλλον και το gnome δεν το θυμάμαι (gnome είχα παλιά και unity-gnome3 ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ), ευτυχώς μου έστειλες την παραπάνω εικόνα.
Πήγαινε στο nautilus διαχειριστή αρχείων και πήγαινε στα πλάγια αριστερά εκεί που λέει Σύστημα αρχείων (δες την εικόνα που μου έστειλες....).
Εκεί πήγαινε στο φάκελο "home", και κατόπιν στον λογαριασμό σου "sydimitris"....
Όλο αυτό μεταφράζεται στην κονσόλα : /home/sydimitris/ (κι ας βλέπεις Αρχεια/Προσωπικος φακελος/)

Θυμάσαι μια φορά που σου είχα πει όταν αλλάζεις γλώσσα να διατηρείς τα αγγλικά ονόματα των φακέλων στο θέμα
http://www.linuxinsider.gr/forum/

Προσπάθησε να κάνεις αυτό που ο hellaspc1 σου έγραψε...
Συγκεκριμένα:
Λες "πρεπει να γραψω στο Τερματικο: mv Αρχεια/Προσωπικος φακελος/2.Εικονες/computer_0011/επ.εργασιας".
Σου έγραψα παραπάνω τι να γράψεις γενικά, με τα δεδομένα που μου έδωσες γράψε:
mv   /home/sydimitris/2.Εικονες/computer_0011.jpg   /home/sydimitris/Desktop
Προσοχή στα κενά (εσύ βάλε 1 κενό, εγώ έβαλα πολλά για να τα ξεχωρίσεις...)

Χρειάζεσαι να μάθεις κάποια βασικά για τον τρόπο που δομήται το σύτσημα αρχείων στο LINUX, και να μάθεις να δουλεύεις βασικά πράγματα στην κονσόλα (terminal).
Κάνε τα παραπάνω και πες μου αν έχεις πρόβλημα (ή αν κατάλαβες αυτά που έγραψα - διότι δε θεωρούμαι καλώς στην έκφραση .....)

Συνεχίζοντας, τώρα πια δεν είσαι τόσο αρχάριος και νέος....
Έχεις καιρό που παλεύεις με το παραθυρικό περιβάλλον. Δες το σαν πλάκα και χόμπυ, και προχώρα και λίγο πιο βαθιά στη γνώση του συστήματος... Σαν αρχάριος που ήσουν δε θα υπήρχε περίπτωση να σου πω να ασχοληθείς με terminal και τέτοια (τον πρώτο καιρό κι εγώ με τα γραφικά περιβάλλοντα ασχολιώμουν)
Μάθε λοιπόν κάποια βασικά για να μπορείς να λύνεις και να δένεις.... Θα τα βλέπεις όλα από άλλη οπτική γωνία.

Μάθε:
1. Τη δομή του συστήματος αρχείων στο LINUX
2. Bασικές εντολές στην κονσόλα (terminal), και κάνε εξάσκηση σε αυτά...
3. ... Eμ .... Αυτά για αρχή

Κοίτα καποιους συνδέσμους
1. Για κονσόλα

2. Για το σύστημα αρχείων

Googlaρισε και θα βρεις κι άλλα πολλά ... Αυτά για αρχή ...

Με εκτίμηση tomkat

Μην το βλέπεις σαν αγκαρία, αλλά σαν μια απαραίτητη και "λογική" συνέχεια, μετά την αρχή που έκανες και σε οδήγησε σε αυτό το σημείο που βρίσκεται ....
Ασχολήσου στον ελεύθερο χρόνο , και σαν χόμπυ....
Κονσόλα και γραφικό περιβάλλον είναι ο καλύτερος συνδιασμός.....
Πες μου κι αν την παραπανω εντολή που σου είχα γράψει την κατάλαβες και την εφάρμοσες ...

tomkat]Φίλε sydimitris από  ότι κατάλαβα (για να μπω στη συζήτηση)...

1. Ας υποθέσουμε έχεις το αρχείο "ADA_WONG.jpeg" που βρίσκεται στον προσωπικό σου φάκελο "sydimitris"...
Στην περίπτωση αυτή λέμε ότι το αρχείο σου βρίσκεται στη διεύθυνση :
/home/sydimitris/ADA_WONG.jpeg

2. Αν θέλεις να το μεταφέρεις στον φάκελο "RESIDENT_EVIL_4", του home σου, δηλαδή στη διεύθυνση:
/home/sydimitris/RESIDENT_EVIL_4

τότε γράφεις

mv    /home/sydimitris/ADA_WONG.jpeg    /home/sydimitris/RESIDENT_EVIL_4

Μετά λέει να κάνεις το ανάποδο....
Αν κατάλαβα λάθος φίλε hellaspc1 διόρθωσέ με....

 tomkat  σωστα κατάλαβες.
sysdimitris  ελληνικη εγκατασταση linux  εχεις ή αγγλική? εγω  προτιμώ τις αγγλικες εκδοσεις για να μην εχω τετοια προβληματα με χρηση τερματικου ( κονσόλας)  
συμβουλη-- κολπο :  για μετακινηση και αυτόματη συμπληρωση καταλόγων στο τερματικό  μπορεις να κάνεις χρηση
του πληκτρου tab  2 φορες ( κατι σαν διπλο κλικ) με αρχικη την πρωτη λεξη  και ετσι  ελαχιστοποιείς να κανεις 
λαθος στις μετακινησεις σου . π.χ.  mv /home/user/D   tab tab θα δεις την εξης παροτρυνση   mv /home/user/Destop   ή Downloads   απο κατω ομως.... παιξε λίγο με αυτα. πολλες φορες θα ξελασπωσεις με χρηση   του τερματικου.  αξιζει να  μαθεις  κατι να παραπανω και να   διευρυνεις  τις γνωσεις σου
την εικονα δεν μπορω να την δω και δεν ανοιγει . Είμαι σε παραθυρια στην εργασια,  μετα θα το δω

Φίλε hellaspc1 με την ευκαιρία να σε ευχαριστήσω για τότε που με τον john66-zynif, ξενυχτήσατε για να μάθω το /boot/grub/menu.lst , τότε που είχα τις 2 fedores εγκατεστημένες (αν θυμάσαι...)

κανε μια μερτνομασια των φακελων σου και αφαιρεσε την τελεία. μπορει να σου κανει νερα... (δεν νομιζω) αλλα ας εξαλείψουμε κια αυτο τον παράγοντα..
tomkat οτι ξενουχτουσα καμμια φορα ναι, αλλα δεν μου ερχετε στο μυαλό. μονο αν κανω ανίχνευση των δημοσιευσεων σου.
ο ενας μαθαινει απο τον άλλο .
Ενα ευχαριστω αρκεί... για να σου δωσει δυναμη να συνεχισεις να μοιράζεσαι γνωση..

Κι εμένα μου δίνει δύναμη ότι στο site αυτό υπάρχουν άνθρωποι που με έχουν βοηθήσει, και από τους οποίους έχω μάθει.... !!!!

Δεν τα καταφερνω με τις εντολες φιλε tomkat. Οχι δεν δοκιμασα να την εφαρμοσω ακομα γιατι δεν την καταλαβα. Παιδια δεν πειραζη σιγα σιγα θα μπω και εγω στο νοημα. hellaspc1 εχω ελληνικη εγκατασταση. Ειναι η Os2. Δεν εχω προβληματα γενικοτερα. Η Os2 ειναι μια διανομη βασισμενη πανω στο Ubuntu με εξισου ωραιες εφαρμογες και πολυ καλο γραφικο περιβαλον. Την γνωρισα με την 11.10 οταν γνωρισα και τα παλικαρια που κανανε αυτην την υπεροχη δουλεια!

καλο ειναι να παιζεις λιγο με τις αγλικες και μετα να βαζεις τις ελληινκες για καταλαβεις πως παιζει λιγο το τερματικο,,, και μετα αφεσου στο ελληνικο, δες και κανα βιντεακι στο youtube 
BASH Shell commands mv ( commands for linux )

Όταν πρωτογράφτηκες στο site ήσουν όντως αρχάριος με πάθος να μην το βάλεις κάτω.
Τότε δε θα ανέφερα τίποτε για κονσόλα και τέτοια !!!
Τώρα που σε βλέπω πέρα από το αρχάριο κομμάτι, σε συμβούλεψα να κοιτάξεις σιγά-σιγά κάποια κόλπα με εντολές... ΟΧΙ να μάθεις τα πάντα σε 1 μέρα, αλλά λίγο-λίγο κάποια βασικά για αρχή ...
Π.χ. μάθε κάποιες εντολές και χρησιμοποίησέ τες σε κάπου.
Που είναι το δύσκολο της εντολής

MOVE      ΤΟ_ΑΡΧΕΙΟ                                                                   ΕΔΩ_ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ
mv          /home/sydimitris/2.Εικονες/computer_0011.jpg        /home/sydimitris/Desktop

/home/sydimitris/2.Εικονες/computer_0011.jpg
<----διεύθυνση_αρχείου---->
<--όνομα_αρχείου-->

Δεν είναι κινέζικα βρε αδελφέ....
"Παιδια δεν πειραζη σιγα σιγα θα μπω και εγω στο νοημα"
Από τη στιγμή που έγραψες αυτό πίστεψα σε σένα ότι θέλεις και μπορείς... Γι'αυτό σου γράφω τα πάνω...
Με βαθιά εκτίμηση tomkat

Καλα κανεις φιλε tomkat και μου τα λες αυτα. Οπως ειπα και παραπανω σιγα σιγα θα κοιταξω να μαθω εντολες. Και εγω δεν τα παω καλα με το να διαβαζω κατι που για μενα ειναι αγνωστο. Ποσο μαλλον και ποιο δυσκολο να το εφαρμοζω. Ειναι κατι που ειναι ποιο μπροστα απο την σκεψη του καθενος αρχαριου και απ τη δικια μου! Ισως δυσκολευει το οτι δεν εχουμε βρει την ριζα. Ειναι σαν να εχεις ξεφυγει απ το μονοπατι στο δασος!

Όταν ξεκίνησα στο linux δεν ήθελα να αποχωριστώ τη λέξη "μόνο κουμπιά και παράθυρα"...
Είχα συνηθίσει από τα windows...
Παρεξηγήθηκα όταν από το google έκανα copy-paste ακαταλαβίστηκες εντολές για να εγκαταστήσω κάποια πακέτα που δεν υπήρχαν στους γραφικούς εγκαταστάτες.
Αλλά κάποια στιγμή καταλαβα ότι αν μπορούσαν όλα να εγκατασταθούν με μερικά κλικ τότε θα γέμιζε όλο το σύστημα με ιούς...

Μάθε αργά - ήσυχα - και "ηδονικά" (χωρίς παρεξήγηση...) τον πάτο του λειτουργικού που είναι η εντολές...
Ξέρεις οι εντολές αυτές δεν είναι μόνο εδώ και δεν ισχύουν αλλού !!! ΛΑΘΟΣ
Είναι με ελάχιστες διαφορές οι εντολές του UNIX που είναι ένα σύστημα στο οποίο στηρίζονται MACOS, SOLARIS και άλλα...
Σκέψου ότι η αντίπαλη δύναμη DOS (σύστημα γραμμής εντολών που χρησιμοποιούσε η microsoft παλιά..) τώρα έχει εγκαταληφθεί από τα windows.
Μου λένε φίλοι : "Καλά ρε, μαθαίνει προγραμματισμό σε C, C++ και δεν ξέρεις DOS ??? Ασχετε !!!"
Κι εγώ τους λέω τώρα : "Ξέρω linux και unix ρε τι ζόρι τραβάτε !! Εσεις ξέρετε ???"

Ένας φίλος μου πληροφορικάριος που δεν έχει δοκιμάσει linux, όταν του είπα για τις εντολές του linux, μου είπε : "Ρε αυτά είναι ίδια με το unix, άρα ήδη ξέρω linux...." (Με τους φίλους με ρε συνεννοούμαστε....)

Eμμέσως επενδύεις διότι με ένα σμπάρο πιάνεις 2 τρυγόνια !!
Αν ξέρεις αγγλικά στο λεω για να μάθεις : "TΑΚΕ ΥΟYR ΤΙΜΕ MAN .... ", δηλαδή μάθε αργά και ότι δεν καταλαβαίνεις ρώτα στο site ....
Tο linux δεν είναι της βιασύνης αλλά της απόλαυσης ....