Ubuntu 12.04 Menu ''Audacity.'' [Solved]

sydimitris | Πέμ, 06/07/2012 - 12:24 | 1' | 26

Γεια σε ολους! Εχω ενα προβλημα με Audacity. Δεν μπορω να δω το μενου (Αρχειο, επεξεργασια, εφε, κτλ) στο πανω μερος του παραθυρου, Και ετσι δεν μπορω να κανω την αποθηκευση κομματιων η οποιαδηποτε αλλη ενεργεια! Και ενα αλλο περιεργο που βλεπω ειναι κατω κατω στην ελξη. Δεν φαινεται ολοκληρο το πλαισιο με τους αριθμους! Ξερει καποιος να με πει τι δεν παει καλα; Εχω ubuntu 12.04. Ευχαριστω!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να σβήσεις το φάκελο ρυθμίσεων του Audacity.
O φάκελος αυτός νομίζω έχει την ονομασία .audacity-data και βρίσκεται στον home folder.

Βρηκα τον φακελο .audacity-data αλλα δεν τον εσβησα ακομη. Ο φακελος μεσα περιεχει 2 φακελους με την ονομασια 1: ''Auto Save'' και 2: ''presets.'' Υπαρχει ακομη ενα αρχειο που λεγεται ''audacity.cfg.'' Εσυ εννοεις να διαγραψω ολο το φακελο .audacity-data; Και αν γινει αυτο μετα θα εμφανιζεται  κανονικα η πρεπει να το ξαναεγκαταστησω;

sydimitris] ' Εσυ εννοεις να διαγραψω ολο το φακελο .audacity-data;

Ναι.

Δεν ξέρω αν αυτό θα διορθώσει το πρόβλημα αλλά το πρώτο πράγμα που θα έκανα εγώ στην θέση συο θα ήταν αυτό.
Αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα τότε θα ξεκίναγα το audacity απο κονσόλα μήπως βγάλει κάποιο μήνυμα.

Δεν τα καταφερνω. Με κονσολα δεν ξερω να κανω τιποτα. Δεν πειραζη θα το κοιταξω και αν χρειαστω κατι θα γραψω! :)

Δεν τα καταφερνω. Με κονσολα δεν ξερω να κανω τιποτα. Δεν πειραζη θα το κοιταξω και αν χρειαστω κατι θα γραψω! :)

Το εκανα απεγκατασταση και μετα παταω ''Alt+F2'', γραφω: gksu nautilus, παταω Εντερ και τιποτα. Βγαζει στην Αναζητηση: Τοποθεσια και διπλα γραφει ''root.'' Μπορω να κανω κατι μετα;

Τα χεις λίγο μπερδεψει μου φαίνεται.
Αν το username σου στο ubuntu είναι πχ sydimitris

τοτε ο φάκελος που σου λέω είναι o /home/sydimitris/.audacity-data

Δεν χρειάζεται να τρέξεις το gksu nautilus

Για να τρέξεις το audacity από κονσόλα απλά ανοίγεις τερματικό και γράφεις audacity

Τα εχω μπερδεψει γενικα. Δεν ξερω γιατι αλλα τιποτα δεν μπορω να κανω ευκολα...Το εγκατεστησα παλι. Τερματικο>audacity>μπηκαν ολα τα πακετα>εκανα και μια επανεκκινηση αλλα παλι δεν βλεπω το μενου του τι να πω;

sydimitris]Τα εχω μπερδεψει γενικα. Δεν ξερω γιατι αλλα τιποτα δεν μπορω να κανω ευκολα...Το εγκατεστησα παλι. Τερματικο>audacity>μπηκαν ολα τα πακετα>εκανα και μια επανεκκινηση αλλα παλι δεν βλεπω το μενου του τι να πω;

Όταν τρέχει το πρόγραμμα, και ανεβάσεις τον κέρσορα στην πάνω μπάρα δεν φαίνεται το μενού?

Α εσυ εννοεις πανω στην μπαρα. Τωρα καταλαβα. Αυτο νομιζω θα συναιβενε εαν ειχα Unitu (κατι που δεν θελω.) Εγω εχω Gnome.

Δεν κατάλαβα ότι χρησιμοποιείς gnome.....Frown
Σε unity και σε openbox που έχω πάντως δουλεύει κανονικά.

Και εγω αυτο καταλαβα, μαλλον καποιο προβλημα με Gnome και Audacity. Τι να κανουμε, λογικα θα βρεθει η λυση. Παντος ευχαριστω και παλι!

Απ' ότι είδα εδώ https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/wxwidgets2.8/+bug/996407 και αν κατάλαβα καλά είναι κάποιο πρόβλημα που λύνεται εάν κάνεις εγκατάσταση το wxwidgets2.8 2.8.12.1-6ubuntu2.1

Κανε αλλη μια φιορα τον κοπο να με πεις πως απο που το κανω εγκατασταση αυτο που εδωσες! :)

Λάθος το προηγούμενό φίλε μου, αφορά άλλες εφαρμογές.
Κάτι άλλο που βρήκα όμως λέει πως αν κάνεις resize το παράθυρο της εφαρμογής θα εμφανιστεί το μενού.

Φιλε οταν ανοιγω το Προγραμμα (Audacity) δεν βλεπω κατι που μπορω να κανω εφοσον δεν βλεπω μενου. Δεν μπορεσα να καταλαβω που να επιλεξω ''resize.'' Το μονο που μπορω να κανω ειναι: Δεξι στο πανω μερος του παραθυρου και οι επιλογες ειναι: Αλαγη Μεγεθους, ελαχιστοποιηση, Κλεισιμο και κατι τετοια.

Ναι το ξερω, το εκανα αυτο. Δεν γινετε ομως κατι εκτος απο να αλαζει το μεγεθος!

Τα υπόλοιπα προγράμματα εχουν την μπάρα κανονικά;
Δες λίγο στις ρυθμίσεις περι παραθύρων (menu --> προτιμήσεις--> παραθυρα ή καπως ετσι)
μήπως εχεις κάποια επιλογή από εκεί.
Δυστηχως δεν έχω gnome ουτε ubuntu για να βοηθήσω περισσοτερο

Εντόπισε μέσω synaptic το appmenu-gtk και εάν είναι εγκατεστημένο απεγκατάσταση.
Τρέξε το πρόγραμμα, εάν πάλι δεν γίνει τίποτα ψάξε πάλι στο synaptic για gnome-globalmenu-common και gnome-applet-globalmenu εάν είναι εγκατεστημένα απεγκατάσταση.
Ελπίζω να τρέξει με έναν από τους δυο τρόπους.

Τι ειπες τωρα ρε Φιλε; Αυτο ηταν! Απεγκατεστησα το ''appmenu-gtk'' και ολα οκ. Βρεθηκε το μενου της εφαρμογης. Το μονο προβλημα που παρεμεινε ειναι οτι τα πλαισια κατω κατω που βαζουμε τους αριθμους δεν τα δειχνει ολοκληρα. Τα δειχνει απ τη μεση και πανω. Βγαζω ακρη ομως! Αν εχεις ακουστα κατι και για αυτο να απεγκαταστησω και τιποτα αλλο αν ειναι. Tongue out Νασε καλα, βρηκαμε αυτο που εψαχνα τοσο καιρο!

Ναι τα πλαίσια κάτω φαίνονται σχεδόν μισά και σε μένα αλλά δεν βρήκα κάτι που να το διορθώνει, ε δεν είναι και τόσο ενοχλητικό.
Χάρηκα που μπόρεσα να σε βοηθήσω φίλε μου!!!

Με τα πλαισια κατω το Ελυσα Tongue out! Απλα σηκωσα την μπαρα που εχει τερμα κατω αριστερα απο το παραθυρο (διπλα στα πλαισια) και μου εβγαλε ενα μπλε βελακι...Τοτε αφησα το αριστερο κλικ και ηρθε στα ισια! Απλα καθε φορα που ανοιγω το προγραμμα κανω το ιδιο πραγμα!